Mətbuat şərhi 13 fevral 2017
Bəzi Azərbaycan KİV-də yayılmış məlumata əsasən, güya Dağıstan Respublikasının Federal Miqrasiya xidməti idarəsi tərəfindən 300-dən artıq azərbaycanlı saxlanılmışdır
Bəzi Azərbaycan KİV-də yayılmış məlumata əsasən, güya Dağıstan Respublikasının Federal Miqrasiya xidməti idarəsi tərəfindən 300-dən artıq azərbaycanlı saxlanılmışdır. Məsələ ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi Rusiya Federasiyasının aidiyyatı qurumlarına müraciət etmişdir.
Dağıstan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, həqiqətən də cari ilin 9 fevral tarixində Dağıstan Respublikasının Federal Miqrasiya Xidməti Dərbənd şəhərindəki tikinti obyektlərində həyata keçirdiyi reydlər nəticəsində Rusiya ərazisində yaşamaq və əmək fəaliyyəti ilə məşqul olmaq üçün müvafiq icazələri olmayan 185 nəfər saxlanılmışdır.
Həqiqətən də, saxlanılan şəxslərin sayı çox olduğundan, onlar lazımi yoxlama müddətinə idman zalında yerləşdirilmişdirlər. 10 fevral 2017-ci il tarixində zəruri rəsmiyyət və müvafiq prosedurlar aparıldıqdan sonra bütün saxlanılanlar sərbəst buraxılmışdırlar.
Bu gün, 13 fevral Moskva vaxtı ilə saat 16:00-da “Dərbənd şəhəri” şəhər dairəsinin başçısı Maliq Baqliyev Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu ilə telefon danışığı zamanı yuxarıda qeyd olunan məlumatı şəxsən təsdiq etmişdir. Həmçinin, o vurğulamışdır ki, hal-hazırda Dərbənddə saxlanılmış bir Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı belə yoxdur.

пресс-релиз 13 февраля 2017
О распространённом в некоторых азербайджанских СМИ сообщении о том, что якобы более 300 азербайджанцев были задержаны Управлением Федеральной миграционной службой по Республике Дагестан
В связи с распространённым в некоторых азербайджанских СМИ сообщением о том, что якобы более 300 азербайджанцев были задержаны Управлением Федеральной миграционной службой по Республике Дагестан, Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации обратилось в соответствующие структуры России.
По информации, полученной из Министерства Внутренних Дел по Республике Дагестан, действительно 9-го февраля с.г. в результате проведённых Федеральной Миграционной Службой по Республике Дагестан рейдов на строительных объектах г. Дербента было задержано 185 человек, которые не имели соответствующего разрешения на проживание и трудовую деятельность на территории России.
Ввиду того, что количество задержанных было большим, их, действительно, разместили в спортивном зале на время требуемой проверки. 10 февраля 2017 г. после проведения всех необходимых формальностей и соответствующих процедур все задержанные были отпущены.
Сегодня, 13 февраля в 16:00 по московскому времени в телефонном разговоре с Чрезвычайным и Полномочным Послом Азербайджанской Республики в Российской Федерации Поладом Бюльбюль оглы глава городского округа "город Дербент" Малик Баглиев лично подтвердил вышеуказанную информацию. Также он добавил, что на сегодняшний день ни одного задержанного гражданина Азербайджанской Республики в Дербенте не имеется.