Mətbuat şərhi 08 avqust 2019
Səfir Polad Bülbüloğlu “Avrasiya Xalqları Assambleyası” QHT-lərinin beynəlxalq ittifaqının baş katibini qəbul etmişdir
Cari ilin 8 avqust tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu “Avrasiya Xalqları Assambleyası” Qeyri-hökumət təşkilatlarının beynəlxalq ittifaqının baş katibi Andrey Belyaninovu, onun birinci müavini - Avrasiya Xalqları Assambleyasının baş katibliyinin rəhbəri Svetlana Smirnovanı, müavini Mixail Fyodorovu, Assambleyanın baş katibliyinin rəhbərinin layihə fəaliyyəti üzrə müavini Tatyana Fyodorovanı, beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə müavini Yuliya Petrovanı və Assambleyanın beynəlxalq mədəniyyət əməkdaşlığı şurasının sədri Elmira Şerbakovanı qəbul etmişdir.
Görüşdə rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyəti, həyata keçirdikləri layihələr haqqında məlumat verən Andrey Belyaninov, 2019-cu ilin 29 sentyabr – 5 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasında LİFFT-2019 IV Avrasiya ədəbiyyat festivalının təşkil olunacağını diqqətə çatdırmışdır. Baş katib sözügedən tədbirin Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirildiyini vurğulayaraq, həmin ərəfədə ölkəmizdə daha bir tədbirin – Avrasiya Xalqları Assambleyası günlərini keçirmək istədiklərini bildirmiş və bu məsələdə Azərbaycan tərəfindən müvafiq köməklik göstərilməsini xahiş etmişdir. O, oxşar tədbirlərin Monqolustan və Bolqarıstanda da keçirildiyini qeyd etmişdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu Assambleyanın fəaliyyətinə dair verilmiş ətraflı məlumata görə qarşı tərəfə təşəkkürünü ifadə edərək, səsləndirilən təklifin nəzərdən keçiriləcəyini bildirmişdir.
Həmçinin görüş əsnasında regionda baş verən proseslər müzakirə olunmuşdur. Bu kontekstdə Polad Bülbüloğlu diqqəti son günlər Ermənistan rəhbərliyinin etdiyi məsuliyyətsiz bəyanatlarına çəkərək, onların danışıqlar prosesinə ciddi xələl gətirdiyini qonaqların diqqətinə çatdırmışdır.
Mixail Fyodorov təmsil etdiyi təşkilatın “Sülh və quruculuq naminə birgə qalib olduq” adlı layihəsi haqqında danışmışdır. Növbəti il İkinci dünya müharibəsində qələbənin 75 illiyinin qeyd olunacağına toxunaraq, sözügedən müharibənin acı nəticələri, digər ölkələrlə yanaşı Çin, Monqolustan və Hindistanın verdiyi qurbanlara toxunmuş və sözügedən müharibə haqqında danışarkən bu ölkələrin yerləşdiyi coğrafiyanın unudulmamasının vacibliyini önə çəkmişdir.
Azərbaycanın Səfiri son dövrlər radikal milliyyətçiliyin təzahür etdiyini, faşizmin qəhrəmanlaşdırılması cəhdlərinin müşahidə olunduğunu bildirmiş və belə halların artmasından narahatlığını ifadə edərək, misal kimi Ermənistanda Qareqin Njdeyə abidənin ucaldılmasını göstərmişdir. Bundan əlavə, Ermənistan dövlət rəsmilərinin açılış mərasimində iştirakı faktını önə çəkərək, belə halların olduqca təhlükəli olduğunu vurğulamış və buna indiyədək lazımi reaksiyanın verilmədiyini təəssüflə qeyd etmişdir.
Andrey Belyaninov İkinci dünya müharibəsi zamanı Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı almış kifayət qədər azərbaycanlının olduğunu bildirərək, onlardan birinin şərəfinə Bakıda abidənin ucaldılması fikrini irəli sürmüşdür. Səfir Polad Bülbüloğlu təklifi müsbət qarşılamışdır.

пресс-релиз 08 августа 2019
Полад Бюльбюль оглы принял Генерального секретаря Международного союза неправительственных организаций Ассамблеи народов Евразии
8 августа 2019 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял Генерального секретаря Международного союза неправительственных организаций «Ассамблеи народов Евразии» Андрея Бельянинова, его первого заместителя – руководителя Генерального секретариата Ассамблеи народов Евразии Светлану Смирнову, заместителя Михаила Федорова, заместителя руководителя Генерального секретариата Ассамблеи по проектной деятельности Татьяну Федорову, заместителя по международному сотрудничеству Юлию Петрову и председателя совета по международному культурному сотрудничеству Ассамблеи Эльмиру Щербакову.
Во время встречи Андрей Бельянинов сообщил о деятельности и  реализованных проектах, возглавляемой им организации, а также сообщил, что 29 сентября - 5 октября 2019 года в Азербайджане пройдет IV Евразийский литературный фестиваль ЛиФФт-2019. Генеральный секретарь отметил, что данное мероприятие пройдет при организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева, и выразил желание провести в преддверии данного фестиваля еще одно мероприятие - дни Ассамблеи народов Евразии, в связи с чем обратился к азербайджанской стороне за поддержкой в этом вопросе. Он отметил, что подобные мероприятия были проведены в Монголии и Болгарии.
Посол Полад Бюльбюль оглы выразил свою благодарность противоположной стороне за подробную информацию о деятельности Ассамблеи и отметил, что озвученное предложение будет рассмотрено.
В ходе встречи также обсуждались процессы, происходящие в регионе. В этом контексте, Полад Бюльбюль оглы обратил внимание на безответственные заявления армянских властей в последние дни и отметил, что они наносят серьезный ущерб переговорному процессу.
Михаил Федоров рассказал о проекте организации, которую он представляет, под названием «Вместе победили во имя мира и созидания». Касаясь 75-ой годовщины победы во Второй мировой войне, которая будет отмечаться в следующем году, он напомнил о горьких последствиях этой войны, о жертвах, принесенных наряду с другими государствами, Китаем, Монголией, Индией, и подчеркнул важность упоминания географии этих стран при рассказах о данной войне.
Посол Азербайджана сказал, что в последнее время проявляется радикальный национализм, наблюдаются попытки героизации фашизма и, выразив обеспокоенность по поводу роста числа таких случаев, в качестве примера привел установку памятника Гарегину Нжде в Армении. Кроме того, подчеркнув присутствие официальных лиц Армении на церемонии открытия, Посол отметил, что такие случаи являются чрезвычайно опасными и выразил сожаление по поводу того, что до сих пор этому не было дано должной реакции.
Андрей Бельянинов сказал, что было достаточно азербайджанцев, удостоенных звания Героя Советского Союза во время Второй мировой войны, и выдвинул идею установления памятника в честь одного из них в Баку. Посол Полад Бюльбюль оглы положительно принял данную инициативу.