Mətbuat şərhi 09 avqust 2019
Səfir Polad Bülbüloğlu Mərakeşin Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri Lotfi Buşaarı onun xahişi ilə qəbul etmişdir
Cari ilin 9 avqust tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Mərakeş Krallığının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Lotfi Buşaarı onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Həmkarını Rusiyaya təyinatı ilə əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri, ona diplomatik fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulamış və Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat vermişdir.
Polad Bülbüloğlu Azərbaycan ilə Mərakeş arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulamışdır. Həmçinin o, cari ilin oktyabr ayında Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət başçılarının növbəti Zirvə görüşünün keçiriləcəyini qeyd edərək, Mərakeş Krallığının həmin tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağına ümid etdiyini söyləmişdir. Son zamanlar dünyanın müxtəlif bölgələrində separatçı meyllərin artdığını narahatlıqla vurğulayan Səfir, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında dolğun məlumatı həmsöhbətinin diqqətinə çatdırmış və ölkəmizin ədalətli mövqeyini daim dəstəklədiyinə görə Mərakeş dövlətinə təşəkkür etmişdir. Bundan əlavə, Azərbaycanın Səfiri Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğal siyasətinə son qoyulmasını tələb edən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələrin icrasının əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Eyni zamanda Polad Bülbüloğlu cari ilin 5 avqust tarixində Ermənistan baş nazirinin Xankəndi şəhərində səsləndirdiyi populist bəyanatları qeyd edərək, onların danışıqlar prosesinə ciddi xələl vurduğunu bildirmişdir.
Mərakeş Səfiri Lotfi Buşaar Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasının suverenliyini tam dəstəklədiyini və münaqişənin tezliklə ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll ediləcəyinə əminliyini ifadə etmişdir. Bundan əlavə, o, 2012-13-cü illərdə Mərakeşin BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü olan Azərbaycanla təşkilat çərçivəsində sıx və faydalı əməkdaşlıq etdiyini xatırlamışdır.

пресс-релиз 09 августа 2019
9 августа текущего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял Лотфи Бушаар, новоназначенного Посла Королевства Марокко в Российской Федерации, по его просьбе.
Поздравив своего коллегу с назначением, Посол Азербайджана в России пожелал ему успехов в дипломатической карьере и предоставил противоположной стороне подробную информацию о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул высокий уровень отношений между Азербайджаном и Марокко. Отметив, что в октябре этого года в Баку состоится очередной Саммит Глав Государств и Правительств Движения неприсоединения, он выразил надежду на то, что Королевство Марокко будет представлено на этом мероприятии на высоком уровне. Посол, выразив обеспокоенность ростом в последнее время сепаратистских тенденций в различных регионах мира, довел до внимания собеседника полную информацию об истории армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта и поблагодарил государство Марокко за постоянную поддержку справедливой позиции нашей страны. Далее, Посол Азербайджана подчеркнул необходимость выполнения резолюций, принятых Советом Безопасности и Генеральной Ассамблеей ООН, требующие прекращения оккупационной политики Армении в отношении Азербайджана.
В то же время Полад Бюльбюль оглы отметил, что популистские заявления премьер-министра Армении, озвученные 5 августа в Ханкенди, серьезно вредят переговорному процессу.
Посол Марокко Лотфи Бушаар отметил, что Королевство Марокко полностью поддерживает суверенитет Азербайджанской Республики, и выразил надежду, что в скором времени конфликт будет решен в рамках территориальной целостности нашей страны. Кроме того, он напомнил, что в 2012-2013 гг. Марокко тесно и плодотворно сотрудничало с Азербайджаном, являющимся в те годы непостоянным членом Совета Безопасности ООН.