Mətbuat şərhi 25 iyul 2015
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Rusiya vətəndaşı German Sterliqovun Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə məlum səfəri, orada Azərbaycan dövləti və ərazi bütövlüyünə qarşı etdiyi çıxışlar və çağırışlarla bağlı “Эхо Москвы” radiosunun canlı efirində müsahibə vermişdir.
Müsahibə zamanı aparıcı Vladimir Varfolomeyev Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən G.Sterliqova qarşı cinayət işinin qaldırılmasının səbəbləri ilə bağlı sual vermişdir.
Suala cavab olaraq Səfir Polad Bülbüloğlu bildirmişdir ki, Dağlıq Qarabağ rəsmi olaraq bütün dövlətlər tərəfindən, o cümlədən Rusiya Federasiyası tərəfindən işğal olunmuş ərazi kimi qəbul olunur. Bu terminin münaqişə ilə bağlı beynəlxalq qətnamə və sənədlərdə, o cümlədən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 4 qətnamədə əks olunduğunu, Rusiyanın da TŞ-nin üzvü kimi bu qətnamələrə səs verdiyini, sözügedən ərazilərin de-yure Azərbaycan əraziləri olduğunu və burada Azərbaycan qanunlarının tətbiq edildiyini deyən Polad Bülbüloğlu bütün dünya dövlətlərinin ölkəmizin ərazi bütövlüyünü tanıdığını qeyd etmişdir.
Münaqişənin gec-tez həll olunacağına əminliyini vurğulayan Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri hər bir insan işğal olunmuş ərazilərə səfər etməklə bağlı cavabdehlik daşıdığını demişdir. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin “Qara siyahı”sında adları qeyd olunan şəxslərin Azərbaycan tərəfinə əsaslı müraciət edəcəyi təqdirdə, həmin şəxslərin adlarının sözügedən siyahıdan çıxarılması məsələsinə baxıla biləcəyini bildirmişdir. Lakin konkret G.Sterliqovun məsələsinə gəldikdə Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, adıçəkilən şəxs işğal altında olan ərazilərə qanunsuz səfərdən, Dağlıq Qarabağı Ermənistan ərazisi kimi tanıtmaq cəhdlərindən əlavə qondarma rejimin “müstəqilliyinin” tanınması, jurnalistlərə, müxtəlif iş adamlarına dəvətlər etmişdir ki, bu da Azərbaycan Respublikası dövlətinə, ərazi bütövlüyünə qarşı çağırış kimi qəbul olunur. Bu səbəbdən də Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının “Dövlət sərhədi”, “Pasportlar haqqında” Qanunlarının və ən əsası Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya kodeksinin ciddi şəkildə pozulması səbəbindən cinayət işinin başlandığını söyləyən Səfir Polad Bülbüloğlu G.Sterliqovun hərəkətlərini təxribat adlandırmış və münaqişə zonasında atəşkəs rejiminin pozulduğunu xüsusi vurğulayaraq Rusiya vətəndaşlarına, onların münaqişə zonasına səfər etməkdən çəkinməyə çağırışmışdır.
Səfir Polad Bülbüloğlu G.Sterliqovun cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasının zəruriliyini qeyd edərək, məsələ ilə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun məşğul olduğunu demiş və onun cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün Azərbaycan ilə Rusiya arasında mövcud olan geniş hüquqi bazanın, həmçinin İnterpolun imkanlarından istifadə olunacağını vurğulamışdır.
Canlı efir zamanı G.Sterliqovun işğal olunmuş Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə səfəri, ölkəmizin buna sərt reaksiyası ilə bağlı sorğu aparılmışdır ki, burada səs verənlərin 78%-nin Azərbaycanın mövqeyini dəstəklədiklərini bildirmişdirlər.

пресс-релиз 25 июля 2015
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы дал интервью в прямом эфире радио «Эхо Москвы» в связи с визитом гражданина Российской Федерации Германа Стерлигова на оккупированные вооруженными силами Армянской Республики территории Азербайджана, его высказываниями и призывами против Азербайджанского государства и его территориальной целостности.
Во время интервью ведущий Владимир Варфоломеев задал вопрос о причинах возбуждения Генеральной Прокуратурой Азербайджанской Республики уголовного дела против Г.Стерлигова.
Отвечая на вопрос, Посол Полад Бюльбюль оглы заявил, что все государства, в том числе и Российская Федерация, официально признали Нагорный Карабах оккупированной территорией. Посол подчеркнул, что этот термин отражен во всех международных резолюциях и документах по конфликту, в том числе в 4 резолюциях Совета Безопасности ООН, что Российская Федерация, как член Совета Безопасности ООН, также голосовала за эти резолюции, отметил, что данные территории де-юре являются азербайджанскими, здесь применяются законы Азербайджана и все государства мира признают территориальную целостность нашей страны.
Выразив уверенность в том, что рано или поздно конфликт найдет свое разрешение, Посол Азербайджана в России сказал, что каждый человек несет ответственность за незаконное посещение оккупированных территорий. Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что при обоснованном обращении к Азербайджанской стороне лиц, имена которых указаны в «черном списке» Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики, может быть рассмотрен вопрос об удалении их имен из данного списка. Относительно Г.Стерлигова, Полад Бюльбюль оглы заявил, что данное лицо, помимо того, что незаконно посетил оккупированные территории и сделал попытки по признанию Нагорного Карабаха частью Армении, так еще и призвал к признанию «независимости» незаконного режима, пригласил журналистов и бизнесменов на оккупированные территории, что воспринимается нами как призыв против Азербайджанского государства и его территориальной целостности. Поэтому, отметил Посол Азербайджана в России, в связи с серьезным нарушением законов Азербайджанской Республики «О государственных границах», «О паспортах» и, самое главное, Миграционного кодекса Азербайджанской Республики Генеральной Прокуратурой Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело в отношении Г.Стерлигова. Посол назвал его поступки провокацией. Также Полад Бюльбюль оглы, особо подчеркнув частые нарушения режима прекращения огня в зоне конфликта, призвал всех граждан Российской Федерации воздержаться от поездок в зону конфликта.
Посол Азербайджана Полад Бюльбюль оглы, отметив необходимость привлечения Г.Стерлигова к уголовной ответственности, сказал, что этим вопросом занимается Генеральная Прокуратура Азербайджанской Республики и для привлечения его к ответственности будет использоваться как широкая правовая база, существующая сегодня между Азербайджаном и Россией, так и возможности Интерпола.
В связи с резкой реакцией нашей страны на визит Г.Стерлигова на оккупированные территории Азербайджанской Республики, во время прямого эфира был проведен опрос, по результатам которого 78 % голосующих поддержали позицию Азербайджана.