Mətbuat şərhi 14 fevral 2023
Səfir Polad Bülbüloğlu və Səfirliyin müşavir-elçiləri İsmayıl Əsədov və Aqşin Əliyev Türkiyənin Rusiyadakı Səfirliyində olmuşlar
Bu gün Səfir Polad Bülbüloğlu və Səfirliyin müşavir-elçiləri İsmayıl Əsədov və Aqşin Əliyev Türkiyə Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində olmuşlar.
Polad Bülbüloğlu Səfirliyin kollektivi və öz adından cari ilin 6 fevral tarixində baş vermiş və çoxsaylı insan tələfatına səbəb olmuş güclü zəlzələ ilə bağlı Türkiyə xalqına başsağlığı vermiş, yaralananlara şəfalar diləmişdir. Səfir vurğulamışdır ki, faciənin ilk dəqiqələrindən Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın göstərişi ilə zəlzələ bölgəsinə, oradakı insanlara bütün lazımi yardımlar göndərilmiş və bu gün də bu yardım davam etməkdədir. Azərbaycan xalqı səfərbər olaraq zəlzələnin baş verdiyi ərazilərə, oradakı zərər çəkmiş əhaliyə dəstək üçün əlindən gələni əsirgəmir.
Rusiyada yaşayan azərbaycanlılar da birlik göstərmiş və öz imkanlarından istifadə edərək Türkiyəyə humanitar və maliyyə yardımı etmişlər. Səfirliyimizin əməkdaşları da bu xeyirxah missiyaya qoşulmuşlar.
Türkiyənin Rusiyadakı Səfiri Mehmet Samsar dəstəyə görə Səfir Polad Bülbüloğluna, Səfirliyin kollektivinə və hər bir azərbaycanlıya dərin minnətdarlığını ifadə etmişdir. Bu ağır gündə Türkiyənin Rusiyadakı Səfirliyinə bir çox azərbaycanlı gələrək öz dəstəyini göstərirlər. Bu faciə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” şüarının yalnız sözdə deyil, eyni zamanda əməldə də öz əksini tapdığını sübut etmişdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы и советники-посланники Посольства Исмаил Асадов и Акшин Алиев посетили Посольство Турции в России
Сегодня Посол Полад Бюльбюль оглы и советники-посланники Посольства Исмаил Асадов и Акшин Алиев посетили Посольство Турецкой Республики в Российской Федерации.
Полад Бюльбюль оглы выразил соболезнования народу Турции в связи с приведшим к многочисленным жертвам землетрясением, произошедшим 6 февраля текущего года, и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим. Посол подчеркнул, что с первых минут трагедии по поручению Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в район землетрясения и для находящихся там людей была направлена вся необходимая помощь, которая продолжается и по сей день. Азербайджанский народ мобилизовался для того, чтобы оказать всевозможную поддержку пострадавшим от землетрясения районам и населению.
Проживающие в России азербайджанцы также проявили солидарность и, используя свои возможности, оказали Турции гуманитарную и финансовую помощь. К этой доброй миссии присоединились и сотрудники Посольства Азербайджана.
Посол Турции в России Мехмет Самсар выразил глубокую признательность Послу Поладу Бюльбюль оглы, сотрудникам Посольства и каждому азербайджанцу за поддержку. В этот тяжелый день к Посольству Турции в России приходят многочисленные азербайджанцы и выражают свою поддержку. Эта трагедия доказала, что лозунг общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» нашёл своё отражение не только на словах, но и на деле.