Mətbuat şərhi 27 fevral 2019
Cari ilin 27 fevral tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Türkiyə Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Mehmet Samsarı qəbul etmişdir.
Türkiyəli həmkarını yeni təyinatla əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Səfiri, ona Rusiyada diplomatik fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulamışdır.
Öz növbəsində, Mehmet Samsar Polad Bülbüloğlunu Moskvada akkreditə olunan diplomatik korpusun duayeni səlahiyyətlərinin ona keçməsi ilə əlaqədar təbrikini çatdırmışdır.
Görüş zamanı Azərbaycan-Türkiyə ikitərəfli münasibətlərinin hazırkı durumu ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. İki dövlət arasında əməkdaşlığın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi altında yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyi xüsusi vurğulanmışdır. Dövlət başçılarının mütəmadi əsasda qarşılıqlı səfərlərinin ikitərəfli siyasi və iqtisadi əməkdaşlığın inkişafında əvəzolunmaz rolu, eləcə də regionda sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində iki qardaş dövlətin iştirakı ilə həyata keçirilən çoxsaylı enerji və nəqliyyat layihələrinin əhəmiyyəti qeyd edilmişdir.
Söhbət əsnasında Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsinin hazırkı durumu haqqında həmsöhbətinə ətraflı məlumat verən Səfir Polad Bülbüloğlu, ikitərəfli əsasda və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulamış və bu məsələdə Türkiyə tərəfindən göstərilən hərtərəfli dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə etmişdir.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri qeyd etmişdir ki, iki qardaş ölkə hər zaman bir birinin yanında olmalı və qarşılıqlı dəstək verməlidir. Bizim əbədi həmrəyliyimizin qarşılaşa biləcəyi bütün çağırış və təhdidlərə layiqli cavab olacağını vurğulamışdır.

пресс-релиз 27 февраля 2019
27 февраля 2019 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Турецкой Республики в Российской Федерации Мехмета Самсара.
Поздравив своего турецкого коллегу с новым назначением, Посол Азербайджана пожелал ему успехов в его дипломатической деятельности.
В свою очередь, Мехмет Самсар поздравил Полада Бюльбюль оглы с тем, что Посол Азербайджана стал дуайеном дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о нынешнем состоянии азербайджано-турецких двусторонних отношений. Было особо подчеркнуто, что под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхам Алиева и Президента Турецкой Республики Раджаба Тайипа Эрдогана сотрудничество между двумя странами развивается по нарастающей линии. Также было отмечено, что постоянные визиты глав государств играют незаменимую роль в развитии двустороннего политического и экономического сотрудничества, и подчеркнута важность многочисленных энергетических и транспортных проектов, с участием двух братских государств, в обеспечении мира и безопасности в регионе.
В ходе беседы посол Полад Бюльбюль оглы дал подробную информацию собеседнику о нынешнем состоянии армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, подчеркнул важность поддержки справедливой позиции Азербайджана, как в рамках международных организаций, так и на двусторонней основе, и поблагодарил Турцию за всестороннюю поддержку в этом вопросе.
Посол Азербайджана в России отметил, что две братские страны всегда должны быть рядом друг с другом и оказывать взаимную поддержку. Он подчеркнул, что наша вечная солидарность будет достойным ответом на все возможные вызовы и угрозы.