28 may 2018-ci il tarixində Səfirlik tərəfindən Respublika Günü münasibətilə rəsmi ziyafət təşkil edilmişdir
Tədbirdə Rusiya Federasiyasının Federal Məclisin Federasiya Şurasının, Dövlət Dumasının, Xarici İşlər Nazirliyinin və digər dövlət qurumlarının rəhbərliyini təmsil edən rəsmi şəxslər, Moskva şəhər Dumasından, tanınmış ictimai-siyasi, elm və incəsənət xadimləri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya təmsilçiliyinin rəhbərliyi, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin üzvləri, diasporumuzun tanınmış simaları, ziyalılar, Rusiya hərbi universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı kursantlar, o cümlədən Rusiya Federasiyası Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri və Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak etmişdirlər.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu ilk öncə salonda yığışan soydaşlarımızı Respublika Günü münasibətilə Azərbaycan dilində ürəkdən təbrik etdi. O qeyd etdi ki, bu il xüsusi önəm daşıyır, çünki 2018-ci ilin may ayının 28-də müsəlman Şərqində ilk parlament respublikasının – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyi tamam olur. Azərbaycan xalqının əsrlər boyu öz müstəqilliyi uğrunda qətiyyətini nümayiş etdirdiyi və azadlıq arzusu ilə yaşadığını bildirdi. “Biz xoşbəxt insanlarıq ki, bu 100 illik yubiley bizim nəslin dövrünə təsadüf edib”- deyə Səfir çıxışını rus dilində davam etdirdi.
Polad Bülbüloğlu vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq, 2018-ci il ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ili” elan edilmişdir. Səfir bu əlamətdar günü, milli şüurun inkişafı, müstəqillik yolunda mübarizə və Azərbaycan dövlətçiliyinin təməli kimi səciyyələndirdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən dövlətçilik quruluşu, qanunvericilikdə islahatlar, siyasi, mədəni, elmi, sosial, vətəndaş hüquqları və azadlıqlarının təminatı ilə bağlı aparılmış işlər barədə ətraflı danışdı. Azərbaycanın Səfiri məlumat verdi ki, AXC-nin beynəlxalq hüquq subyekti istiqamətində göstərdiyi fəaliyyət 1920-ci ildə onun Paris konfransı zamanı tanınmasına, bir sıra dövlətlərlə diplomatik münasibətlərinin qurulmasına və on altı diplomatik nümayəndəliyin ölkəmizdə fəaliyyətə başlamasına gətirib çıxarmışdır. AXC-nin süqutundan sonrakı Sovetlər dövrü ilə bağlı qısa danışaraq, 1969-cu ildən sonra məhz dahi siyasi xadim, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi gündən Azərbaycanda bütün sahələrdə başlamış geniş islahatlar barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı. Ölkədə ədəbiyyat, teatr, kino, musiqi və ümumilikdə mədəniyyətin inkişaf etdiyini, dahi Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyov, Fikrət Əmirov və Qara Qarayevin əsərlərinin bütün dünya səhnələrində səsləndirildiyini qeyd etdi. Müstəqilliyin növbəti mərhələlərindən söz açan Polad Bülbüloğlu, “Qanlı Yanvar” hadisəsi, o zaman ölkədə baş verən ölkə daxili siyasi böhran və ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən işğal olunması hallarını xüsusi vurğuladı. Səfir bildirdi ki, məhz Heydər Əliyevin 1993-cü ildə ölkəyə dönüşündən sonra müstəqillik və dövlətçilik tariximizdə yeni uğurlu səhifə açılmışdır. Bununla ölkədə geniş vüsət alan irimiqyaslı islahatlar və beynəlxalq arenada Azərbaycanın tanıdılması istiqamətində aparılmış işlər barədə məlumat verdi. Ümummilli liderin anadan olmasının 95 illiyi ilə bağlı Bakıda Heydər Əliyev Mərkəzində Rusiyanın təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş sərgi barədə danışaraq, Polad Bülbüloğlu Heydər Əliyevin təkcə Sovetlər İttifaqı və Azərbaycanda deyil, bütün dünyada dahi şəxsiyyət kimi tanındığını xüsusi vurğuladı.
Təməli ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş siyasəti bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyini bildirən Səfir, Azərbaycan Respublikasının dünyada demokratik, hüquqi, dünyəvi və tolerant ölkə kimi tanındığını, ölkəmizin mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqində aktiv rol oynadığını və bir sıra vacib beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini qeyd etdi.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən işlərin beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirildiyini və ölkəmizin imicinə müsbət təsir göstərdiyini vurğuladı. Fond tərəfindən “Tolerantlıq ünvanı - Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində onlarla məscid, kilsə, məbəd və tarixi abidələrin bərpa olunmasının bir nümunə olduğunu dedi.
Azərbaycanı Rusiya ilə dərin tarixi, mədəni və mənəvi köklərin birləşdirdiyini, ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin strateji xarakter daşıdığını və iki ölkə liderlərinin təmaslarının Azərbaycan-Rusiya xalqlarının maraqlarına xidmət etdiyini bildirərək çıxışını sona çatdırdı.
Rusiya Federal Məclisin Federasiya Şurası Sədrinin müavini İlyas Umaxanov çıxışında Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik etdi, sülh və əmin-amanlıq arzuladı. Rusiyanı Azərbaycanla strateji münasibətlərin bağladığını və bu əlaqələrin əsaslarının mehriban qonşuluq və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə söykəndiyini bildirərək, əsrlər boyu mövcud olan tarixi və mədəni münasibətlərin hazırda da inkişaf etdiyini bildirdi. Bu əlaqələrin əyani təzahürünün Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulmasında və Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin möhkəmləndirilməsində müstəsna rol oynayan Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin fəaliyyətində öz əksini tapdığını vurğuladı. 10 may 2018-ci il tarixində Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr olunmuş tədbirin Bakıda Rusiya tərəfindən keçirildiyini və unikal tarixi fotosərginin təşkil olunduğunu qeyd etdi. Rusiya Federasiyası Prezidenti ilə qarşılıqlı etimada əsaslanan yaxın münasibətləri olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ikitərəfli münasibətlər uğurla davam etdirilir. O, iki ölkə arasında mövcud olan münasibətlərə, həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlığın töhfə verdiyini və 17 federal subyektin Azərbaycanla iqtisadi, sosial, elmi-texniki və mədəniyyət sahələrində sazişlər imzaladığını vurğuladı. Rusiyanın 70-ə yaxın regionunu təmsil edən müəssisələrin Azərbaycanla əməkdaşlıq etdiyini və humanitar sahədə tərəfdaşlığın yüksək səviyyədə aparıldığını, Azərbaycandan olan on beş min tələbənin Rusiyada təhsil aldığını, iki ölkə prezidentlərinin təşəbbüsü ilə Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun təşkil olunduğunu diqqətə çatdırdı. Azərbaycanda rus dilinə göstərilən qayğıdan bəhs edən İlyas Umaxanov, bu istiqamətdə ölkəmizdə görülən işlərdən danışdı. Çıxışının sonunda o, Azərbaycan dövlətinə və xalqına bir daha uğurlar dilədi və xoş arzularını ifadə etdi.
Dünya şöhrətli opera ifaçısı, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Dinara Əliyevanın ifasında Niyazinin “Arzu” romansı və italyan operasından əsər qonaqların gurultulu alqışlarına səbəb olmuşdur.
Tədbir milli ansamblın canlı ifasında səsləndirilən Azərbaycan musiqisinin müşayiəti ilə davam etmişdir.

пресс-релиз 05 июня 2018
В мероприятии приняли участие официальные лица, представляющие руководство Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации, Государственной Думы, Министерства Иностранных Дел и других государственных учреждений, Городской Думы Москвы, известные политические и общественные деятели, представители науки и искусства, руководство представительства Фонда Гейдара Алиева в России, члены Азербайджанской Молодежной Организации России, видные представители азербайджанской диаспоры, интеллигенции, курсанты-азербайджанцы, обучающиеся в военных ВУЗ-ах России, высокопоставленные офицеры Министерства Обороны России и представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве.
Выступивший на мероприятии Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, поприветствовав гостей на азербайджанском языке, в первую очередь поздравил всех собравшихся в зале соотечественников по случаю Дня Республики. Посол отметил, что в этом году мероприятие имеет особую значимость, так как 28 мая 2018 исполняется сто лет со дня создания Азербайджанской Демократической Республики - первой парламентской республики на Мусульманском Востоке. Он также добавил, что на протяжении веков азербайджанский народ проявлял решимость в борьбе за свою независимость и жил с мечтой о свободе. «Мы являемся счастливыми людьми, что этот 100-летний юбилей выпал на период нашего поколения», - сказал Посол, продолжив свою речь на русском.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики, 2018 год был объявлен «Годом Азербайджанской Демократической Республики». Посол охарактеризовал этот знаменательный день развитием национального самосознания, борьбой за независимость и основой азербайджанской государственности. Он подробно рассказал о работе, проделанной в АДР по строительству государственности, реформах, проведенных в законодательной, политической, культурной, научной, социальной сферах и в обеспечении гражданских прав и свобод. Посол Азербайджана сообщил, что деятельность АДР на пути становления субъектом международного права привела к ее признанию на Парижской Конференции в 1920-ом году, установлению дипломатических отношений с рядом государств, а также началу деятельности в стране шестнадцати дипломатических представительств. Кратко рассказав о Советском периоде после краха АДР, Полад Бюльбюль оглы проинформировал присутствующих на мероприятии о широкомасштабных реформах, осуществленных во всех областях после того, как 1969 году к руководству в стране пришел великий государственный деятель, общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев. Посол отметил развитие культуры, литературы, театра, кино, музыки, а также исполнение произведений великих азербайджанских композиторов: Узеира Гаджибекова, Фикрета Амирова и Кара Караева на многих мировых сценах. Касаясь следующих этапов независимости, Полад Бюльбюль оглы напомнил о событиях Черного Января 1990 года, политическом кризисе, установившимся внутри страны в начале 90-х годов, об оккупации Арменией территории нашей страны. Посол особо подчеркнул, что лишь с возвращением в страну Гейдара Алиева в 1993-м году, открылась новая страница побед в истории независимости и государственности. Он также проинформировал о проведенных широкомасштабных реформах и о работе по продвижению Азербайджана на международной арене. Рассказывая о выставке, организованной по российской инициативе в Центре Гейдара Алиева в Баку по случаю 95-й годовщины общенационального лидера, Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что Гейдара Алиева признают великой личностью не только в Советском Союзе и Азербайджане, но и во всем мире.
Подчеркнув, что политика, основа которой была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается главой страны Ильхамом Алиевым, Посол особо отметил, что Азербайджанская Республика известна миру как демократическая, правовая, светская и толерантная страна, играющая активную роль в пропаганде межкультурного диалога, а также принимающая у себя ряд важных международных мероприятий.
Он также добавил, что работа, которая ведется Фондом Гейдара Алиева во главе с Первым вице-президентом Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, высоко оценивается на международном уровне и оказывает положительное влияние на имидж нашей страны. Посол сказал, что восстановление десятков мечетей, церквей, храмов и исторических памятников в рамках проекта «Адрес толерантности - Азербайджан», организованный Фондом, является тому ярким примером.
Отметив, что Азербайджан с Россией связывают глубокие исторические, культурные и духовные корни, отношения между нашими странами носят стратегический характер, а контакты двух лидеров служат интересам азербайджанского и российского народов, Посол завершил свою речь.
Заместитель Председателя Совета Федерации Ильяс Умаханов сердечно поздравил азербайджанский народ и пожелал ему мира и процветания. Сказав, что Россия имеет стратегические отношения с Азербайджаном и что эти связи основаны на принципах добрососедства и равноправного сотрудничества, добавил, что существующие на протяжении веков исторические и культурные отношения развиваются и в настоящее время. Он подчеркнул, что наглядным показателем этих отношений является деятельность общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, который сыграл исключительную роль в становлении азербайджанской государственности и укреплении азербайджано-российских отношений. Сообщив о мероприятии, организованном по инициативе Российской Федерации в Баку в связи с 95-летием Гейдара Алиева, он отметил, что была организована уникальная историческая фотовыставка.
Ильяс Умаханов отметил, благодаря тесным и основанным на взаимном доверии отношениям между Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Президентом России Владимиром Путиным, двухсторонние отношения сегодня успешно развиваются. Он также подчеркнул и вклад межпарламентского сотрудничества в нынешние отношения между двумя странами, а также подписание Азербайджана соглашений с 17 федеральными субъектами в экономической, социальной, научной, технической и культурной сферах. Он отметил, что компании, представляющие 70 регионов России, имеют тесное сотрудничество с Азербайджаном, а партнерство в гуманитарной сфере находится на высоком уровне, 15 тысяч студентов из Азербайджана обучаются в России, и президентами двух государств совместно организовывается Бакинский Международный Гуманитарный Форум. Говоря об отношении к русскому языку в Азербайджане, Ильяс Умаханов рассказал о работе, проделанной в этом направлении в нашей стране. В конце своего выступления он вновь пожелал азербайджанскому государству и народу удачи и выразил свои наилучшие пожелания.
Романс Ниязи «Арзу» и произведения итальянской оперы в исполнении всемирно известной оперной певицы, Народной артистки Азербайджанской Республики Динары Алиевой, вызвали бурные аплодисменты.
Мероприятие продолжилось под аккомпанемент национального ансамбля, исполнявшего азербайджанскую музыку.