Qara Qarayev adına beynəlxalq onlayn müsabiqə laureatlarının qala-konserti olmuşdur.
27 aprel 2024-cü il tarixində Moskvada Dövlət Konservatoriyasının M.Y.Myaskovski adına konsert zalında görkəmli sovet Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ xalq artisti Qara Qarayev adına beynəlxalq onlayn müsabiqə laureatlarının qala-konserti olmuşdur.
Piano və fortepiano ansamblı üçün onlayn müsabiqədə 10 ölkədən 150-yə yaxın konkursant iştirak etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən müsabiqənin qalibi üçün "Qara Qarayev əsərlərinin ən yaxşı ifasına görə" xüsusi mükafat təsis edilmişdir.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında yaradıcılıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə verdiyi böyük töhfəyə görə Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinin xüsusi Fəxri Fərmanları ilə Qara Qarayev adına uşaq musiqi məktəbi, eləcə də bu təhsil müəssisəsinin direktoru Leonov Andrey Gennadieviç mükafatlandırılmışdır.

пресс-релиз 27 апреля 2024
Cостоялся гала-концерт лауреатов международного онлайн-конкурса имени выдающегося советского азербайджанского композитора, народного артиста СССР Кара Караева.
27 апреля 2024-го года в Москве в Концертном зале имени Н.Я Мясковского Московской государственной консерватории состоялся гала-концерт лауреатов международного онлайн-конкурса имени выдающегося советского азербайджанского композитора, народного артиста СССР Кара Караева.
В онлайн-конкурсе для фортепиано и фортепианного ансамбля приняли участие около 150 конкурсантов из 10 стран.
Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации для победителя конкурса был учреждён специальный Приз «За лучшее исполнение произведений Кара Караева».
В то же время, за большой вклад в укрепление творческих связей между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией специальными Почётными Грамотами Посольства Азербайджана в России были награждены Детская музыкальная школа имени Кара Караева, а также Директор этого учебного заведения Леонов Андрей Геннадьевич.