Mətbuat şərhi 14 yanvar 2020
14 yanvar 2020-ci il tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri xanım Debora Bronnerti onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Həmkarını Rusiyaya təyinatı ilə əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Səfiri, ona diplomatik fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulamış və Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat vermişdir.
Polad Bülbüloğlu Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, hazırkı durumu barədə söhbət açaraq, bir milyondan artıq həmvətənimizin doğma yurd-yuvalarından məcburi köçkün və qaçqın düşməsinə səbəb olmuş işğal faktının hələ də davam etdiyini bildirmişdir. Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tezliklə həllinin regionda sülhün və sabitliyin bərqərar olmasına bilavasitə təsir edəcəyini söyləyən Azərbaycanın Səfiri, mövcud status-kvonun qəbuledilməz olduğunu vurğulamışdır. Bundan əlavə, o Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğal siyasətinə son qoyulmasını tələb edən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin icrasının əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Eyni zamanda, Səfir Polad Bülbüloğlu dünya birliyini işğal faktına biganə qalmamağa çağırmış və Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinin vacibliyini önə çəkmişdir.

пресс-релиз 14 января 2020
Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Великобритании в России г-жу Дебору Броннерт
14 января 2020 года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Российской Федерации г-жу Дебору Броннерт по её просьбе.
Поздравив своего коллегу с назначением в Россию, Посол Азербайджана пожелал ей успехов на новой работе и сообщил ей о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации.
Говоря об истории и нынешнем состоянии армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, Полад Бюльбюль оглы сказал, что данный конфликт, приведший к тому, что более миллиона наших соотечественников стали вынужденными переселенцами и беженцами, всё еще продолжается. Посол отметив, что что существующий статус-кво неприемлем, подчеркнул, что скорейшее урегулирование конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана окажет непосредственное влияние на установление мира и стабильности в регионе. Он также отметил о важности выполнения резолюций Совета Безопасности ООН, в которых содержится призыв к прекращению оккупационной политики Армении в отношении Азербайджана. В то же время, Посол Полад Бюльбюль оглы призвал международное сообщество не оставаться равнодушным к факту оккупации и подчеркнул важность введения санкций против Армении.