Mətbuat şərhi 31 mart 2022
Səfir Polad Bülbüloğlu Moldovanın Rusiyadakı yeni təyin olunmuş Səfiri Lilian Dariyi onun xahişi ilə qəbul etmişdir
Cari ilin 31 mart tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Moldova Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Lilian Dariyi onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Həmkarını Rusiyaya təyinatı ilə əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Səfiri, ona diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulamış və Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti barədə qarşı tərəfə məlumat vermişdir.
Görüş əsnasında Azərbaycanla Moldova arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyətindən məmnunluq ifadə olunmuşdur. 2022-ci ilin fevral ayında Moldovanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri Niku Popeskunun Azərbaycana səfəri və sözügedən səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev, həmkarı Ceyhun Bayramovla keçirdiyi məhsuldar görüşlər xatırlanmışdır.
Bundan əlavə, ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın mövcudluğu vurğulanaraq, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıqdan, o cümlədən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Qaqauziyada Təhsil və Mədəniyyət Mərkəzinin inşasından söz açılmışdır.
Polad Bülbüloğlu moldovalı Səfirə postmünaqişə dövrü və 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının icrası ilə bağlı ətraflı məlumat verərək, həmin sənədin 4-cü bəndinin Ermənistan tərəfindən hələ də yerinə yetirilmədiyini təəssüflə qeyd etmiş və bu məqamın regionda davamlı sülhün təmin olunması üçün əsas əngəl olduğunu xüsusilə qeyd etmişdir.
Eyni zamanda azad olunmuş ərazilərimizdə sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri haqqında həmsöhbətinə məlumat vermişdir.
Görüşün sonunda Polad Bülbüloğlu moldovalı həmkarına Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəfis şəkildə çap edilmiş “Zəfər salnaməsi” və “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitablarını hədiyyə etmişdir.

пресс-релиз 31 марта 2022
Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного посла Молдовы в России Лилиана Дария по его просьбе
31 марта сего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного посла Республики Молдова в Российской Федерации Лилиана Дария по его просьбе.
Поздравив своего коллегу с назначением в Россию, Посол Азербайджана пожелал ему успехов на новом посту и проинформировал о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации.
В ходе встречи было выражено удовлетворение нынешним уровнем отношений между Азербайджаном и Молдовой, был отмечен визит вице-премьера Молдовы, министра иностранных дел и европейской интеграции Нику Попеску в Азербайджан в феврале 2022 года, в рамках которого состоялись плодотворные встречи с Президентом Ильхамом Алиевым и азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым.
Кроме того, подчеркнув наличие широкого потенциала для развития двусторонних отношений, были обсуждены вопросы сотрудничества в различных сферах. С удовлетворением было также отмечено строительство Фондом Гейдара Алиева Центра образования и культуры в Гагаузии.
Представив Послу Молдовы подробную информацию о постконфликтном периоде и реализации положений Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, Полад Бюльбюль оглы с сожалением отметил, что Армения до сих пор не выполнила положения 4-го пункта этого документа и данное обстоятельство является основным препятствием для создания прочного мира в регионе.
Он проинформировал собеседника о широкомасштабных реставрационных и восстановительных работах, проводимых на освобожденных территориях.
Стороны также обменялись мнениями о процессах, происходящих в регионе и вопросах, представляющих взаимный интерес.
В завершении встречи Полад Бюльбюль оглы подарил молдавскому коллеге опубликованные Фондом Гейдара Алиева книги «Летопись Победы» и «Карабах до и после оккупации».