Səfir Polad Bülbüloğlu Nigeriyanın Rusiyaya yeni təyin edilmiş Səfiri Abdullahi Şexunu onun xahişi ilə qəbul etmişdir
Cari ilin 1 aprel tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Nigeriya Federativ Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin edilmiş Səfiri Abdullahi Şexunu onun xahişi ilə qəbul etmişdir.
Azərbaycanın Səfiri nigeriyalı həmkarını Rusiyaya təyinatı ilə əlaqədar təbrik etmiş və ona diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulamışdır. Həmçinin Polad Bülbüloğlu Rusiya Federasiyasında akkreditə edilmiş diplomatik korpusun duayeni qismində fəaliyyəti və təşkil edilən tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat vermişdir.
Görüşdə Azərbaycanla Nigeriya arasında münasibətlərin, o cümlədən iqtisadi, energetika, mədəniyyət və təhsil sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensialın mövcudluğuna diqqət yetirilmişdir. Bu xüsusda, Abdullahi Şexu nigeriyalı tələbələrin Bakı Ali Neft Məktəbində və Bakı Dövlət Universitetində təhsil almaqları üçün Azərbaycan dövləti tərəfindən yaradılmış şəraitə görə minnətdarlığını ifadə etmişdir.
Bununla yanaşı iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən OPEC, İƏT, Qoşulmama Hərəkatı (QH) çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin göstərilməsinin və hazırda dünyada baş verən proseslərin fonunda QH-nin fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılmasının önəmi vurğulanmışdır.
Azərbaycanın Səfiri Nigeriyanın Azərbaycanda diplomatik nümayəndəliyinin təsis edilməsinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafı baxımından olduqca əhəmiyyətli addım olacağına əminliyini ifadə etmişdir.
Polad Bülbüloğlu Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında müzəffər ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı parlaq qələbə haqda danışarkən, Azərbaycanın öz suveren torpaqları naminə vuruşduğunu, beynəlxalq hüququn, haqq və ədalətin ölkəmizin tərəfində olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırmışdır. Bundan əlavə, münaqişəyə son qoymuş məlum üçtərəfli Bəyanatın müddəaları və postmünaqişə dövrü, eyni zamanda azad olunmuş ərazilərimizdə sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə də məlumat vermişdir.
Sonda Abdullahi Şexuya Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəfis şəkildə çap edilmiş “Zəfər salnaməsi” və “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitablarını hədiyyə edilmişdir.

пресс-релиз 01 апреля 2022
Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Нигерии в России Абдуллахи Шеху по его просьбе
1 апреля сего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Федеративной Республики Нигерия в Российской Федерации Абдуллахи Шеху по его просьбе.
Посол Азербайджана поздравил нигерийского коллегу с назначением в Россию и пожелал успехов в дипломатической деятельности. Полад Бюльбюль оглы также проинформировал его о своей деятельности в качестве дуайена дипломатического корпуса, аккредитованного в Российской Федерации и проводимых здесь мероприятиях.
На встрече был отмечен потенциал для расширения отношений между Азербайджаном и Нигерией,  в том числе в сферах экономики, энергетики, культуры и образования. В этой связи Абдуллахи Шеху поблагодарил за условия, созданные правительством Азербайджана для обучения нигерийских студентов в Бакинской Высшей Школе Нефти и Бакинском Государственном Университете.
При этом было подчеркнута важность взаимной поддержки двух стран в рамках международных организаций, в том числе ОПЕК, ОЭС, Движения Неприсоединения (ДН) и большего повышения эффективности ДН на фоне текущих в мире процессов.
Посол Азербайджана выразил уверенность, что учреждение дипломатической миссии Нигерии в Азербайджане станет очень важным шагом с точки зрения развития двусторонних отношений.
Рассказывая о блестящей победе нашей победоносной армии в Великой Отечественной войне под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, Полад Бюльбюль оглы отметил, что Азербайджан отстаивал свои суверенные земли, и международное право, истина и справедливость были на нашей стороне. Наряду с этим, он проинформировал о положениях общеизвестного трехстороннего Заявления и, в целом, постконфликтном периоде, а также о масштабных работах по реставрации и реконструкции, проводимых на наших освобожденных территориях.
Стороны обменялись мнениями по процессам, происходящим в регионе, и вопросам, вызывающим взаимный интерес.
В завершение Абдуллахи Шеху были вручены изданные Фондом Гейдара Алиева книги «Хроника Победы» и «Карабах: до и после оккупации».