Mətbuat şərhi 04 iyul 2019
Moskvada Azərbaycan ilə Rusiya arasında Xəzər dənizi məsələlərinə dair ikitərəfli məsləhətləşmələr keçirilmişdir
Cari ilin 4 iyul tarixində Moskva şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında Xəzər dənizi məsələlərinə dair ikitərəfli məsləhətləşmələr keçirilib.
İclasda ölkəmizi Xarici İşlər nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərhəd və Xəzər dənizi məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Xələf Xələfov, Rusiya tərəfini Rusiya Federasiyası Prezidentinin MDB İştirakçı-Dövlətləri ilə sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə xüsusi nümayəndəsi, Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri İqor Bratçikov təmsil edib.
Məsləhətləşmələr zamanı tərəflər arasında Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun növbəti iclasının gündəliyində duran məsələlərlə bağlı müzakirələr baş tutub və Xəzər dənizində düz çıxış xətlərinin müəyyən olunması metodikası haqqında Saziş layihəsində açıq qalan məsələlər ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin məsləhətləşmələr çərçivəsində xarici işlər nazirinin müavini X.Xələfov ilə Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər nazirliyinin MDB ölkələri 4-cü Departamentinin direktoru Denis Qonçar arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığının strateji xarakter daşıdığı bildirilib, ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə edilib və əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq kəsb edən digər mövzular da tərəflər arasında müzakirə olunub.

пресс-релиз 04 июля 2019
В Москве между Азербайджаном и Россией состоялись двусторонние консультации по вопросам Каспийского моря
4 июля 2019 года в Москве между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией состоялись двусторонние консультации по вопросам Каспийского моря.
На заседании приняли участие заместитель Министра Иностранных Дел Азербайджана, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам границ и Каспийского моря  Халаф Халафов, специальный представитель Президента Российской Федерации по делимитации и демаркации государственной границы Российской Федерации с сопредельными государствами — участниками Содружества Независимых Государств, Посол по особым поручениям Министерства Иностранных Дел Российской Федерации Игорь Братчиков.
В ходе консультаций между сторонами была обсуждена повестка дня очередного заседания Рабочей группы высокого уровня по вопросам Каспийского моря, а также состоялся обмен мнениями по открытым вопросам проекта Соглашения о методике установления прямых исходных линий на Каспийском море.
Также в рамках консультаций заместитель Министра Иностранных Дел Халаф Халафов встретился с директором 4-го Департамента стран СНГ Министерства Иностранных Дел Российской Федерации Денисом Гончаром.
На встрече было отмечено, что азербайджано-российское сотрудничество носит стратегический характер, и подчеркнуто значение взаимных визитов высокого уровня для развития двусторонних связей. Выражено удовлетворение существующим уровнем связей между нашими странами, проведен всесторонний обмен мнениями о перспективах расширения сотрудничества.