Moskvada Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr edilmiş rəsmi qəbul keçirildi
Hər il olduğu kimi, cari ildə də Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümünə həsr edilmiş rəsmi mərasim təşkil edildi.
Ulu öndərin anadan olmasının 92-ci ildönümü günü, 10 may tarixində Səfirliyə gələnlərin sırasında Rusiya Prezidenti Administrasiyasının məsul əməkdaşları, Dövlət Dumasının rəhbərliyini təmsil edən rəsmilər, o cümlədən Rusiya Kommunist Partiyası fraksiyasının rəhbəri Gennadi Zyuqanov, MDB məsələləri, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərlə əlaqələr üzrə Komitənin sədri Leonid Slutski və Mədəniyyət üzrə Komitə sədrinin birinci müavini, SSRİ-nin xalq artisti İosif Kobzon, Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Vladimir Çurov, XİN-i, digər dövlət qurumlarının rəhbərliyini təmsil edən rəsmi şəxslər, tanınmış ictimai-siyasi, elm və incəsənət xadimləri, o cümlədən Nobel mükafatının laureatı akademik Jores Alfyorov, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının prezidenti Zurab Tsereteli, “Veçernyaya Moskva ” qəzetinin baş redaktoru Aleksandr Kupriyanov, İ.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rəhbərliyi, Neft-qaz sənayeçiləri İttifaqının prezidenti Gennadi Şmal, Rusiya Konstitusiya Məhkəməsinin sabiq sədri Marat Baqlay, generallar, Heydər Əliyevlə müxtəlif dövrlərdə çalışmış sabiq rəsmilər, jurnalistlər, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya təmsilçiliyinin, Rusiya Azərbaycan Gəncləri Birliyinin və Aydın Qurbanov Fondunun rəhbərliyi, habelə sabiq Baş nazirin müavini, hazırda isə Nikolay Baybakov Fondunun prezidenti Valeri Serov, Azərbaycanın dövlət qurumları və şirkətlərinin (DİN, Azərbaycanın Beynəlxalq Bankı, AZAL, Azərbaycan Dəmir Yolları) Moskvadakı nümayəndələri, diasporumuzun tanınmış simaları, ziyalılar, Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin rektoru Yefim Pivovar başda olmaqla “Rusiya-Azərbaycan” Dostluq cəmiyyətinin üzvləri, Rusiyada akkreditə olunan Belarus, Özbəkistan, Tacikistan səfirləri və Moldovanın müvəqqəti işlər vəkili, eləcə də iqamətgahı Moskvada olmaqla öz ölkəsini Azərbaycanda təmsil edən Cibuti səfiri, habelə bir sıra səfirliklərin müşavir-elçiləri və digər qurumların nümayəndələri vardı.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Səfirliyin binasındakı Heydər Əliyevin xatirə barelyefi qarşısında gül-çiçəklər qoydular.
Mərasimi açan Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu qonaqları salamladı və onlara möhtəşəm 9 may – faşizm üzərində Qələbənin 70-ci ildönümündən dərhal sonra Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin ad gününü qeyd etmək məqsədilə Səfirliyə gəldikləri üçün təşəkkürünü bildirdi. Polad Bülbüloğlu bildirdi ki, dahi rəhbər Heydər Əliyev 1980-ci illərdə Moskvada Sovet İttifaqı Nazirlər Şurası sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışarkən, bütün müttəfiq respublikaların inkişafı üçün böyük töhfə vermişdir. Bu baxımdan bir neçə il bundan əvvəl “TASS” tərəfindən ona həsr olunmuş “Rusiyada könlümün bir parçasıdır” adlı kitabın nəşr etdirilməsinin heç də təsadüfi olmadığını söylədi. Səfir vurğuladı ki, Heydər Əliyev dünya siyasətində fenomenal simadır ki, sosializm dəyərlərinə əsaslanan planlı iqtisadiyyata malik SSRİ-nin rəhbərlərindən biri olduqdan sonra o, müstəqil Azərbaycan Respublikasına başçılıq edərək burada azad bazar iqtisadiyyatın və demokratik siyasi sisteminin qurucusu, sözün əsl mənasında müasir Azərbaycanın memarı oldu. Polad Bülbüloğlu əsası onun tərəfindən qoyulmuş möhkəm zəmin üzərində Heydər Əliyevin layiqli yetişdirməsi və davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın qazandığı uğur və nailiyyətlərin hamıya məlum olduğunu və əlavə şərhə ehtiyac duymadığını vurğuladı.
Mərasim zamanı Səfirliyə buyuran qonaqlar öz ürək sözləri, fikir və xatirələri ilə bölüşdülər.
Belə ki, Rusiya Prezidentinin beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy Rusiyada Heydər Əliyev adının əziz tutulduğunu qeyd edərək, onun 1980-ci illərdə bütün SSRİ miqyasında sosial yönümlü sahələrin inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğını xatırladı. 1990-cı illərdə Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanın rəhbəri kimi misilsiz rol oynadığını vurğulayan M.Şvıdkoy bildirdi ki, Heydər Əliyevsiz bugünkü çiçəklənən, qüdrətli və beynəlxalq aləmdə hörmət bəslənilən Azərbaycan da olmayacaqdı.
Sonra Səfir Polad Bülbüloğlu bildirdi ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, fizika sahəsində Nobel mükafatının laureatı Jores Alfyorov dünya elmi və Azərbaycan-Rusiya elmi əlaqələrinin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə “Nizamı Gəncəvi adına Qızıl medal” ilə təltif olunub. Həmin medal Jores Alfyorova təntənəli surətdə təqdim edildi.
Jores Alfyorov ilk-əvvəl AMEA-ya təşəkkür bildirərək, ömür boyu Azərbaycanla əlaqədar olduğunu məmnuniyyətlə qeyd etdi. O, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının sabiq prezidenti akademik Həsən Abdullayev ilə çox sıx şəxsi dostluq münasibətlər haqqında xatirələri ilə bölüşdü, sovet dövründə xalqları birləşdirən həqiqi dostluq tellərindən bəhs etdi. Jores Alfyorov ümumi keçmişimizdən müsbət miras qalmış həmin əlaqələrin qorunub-saxlanmasının vacibliyini vurğulayaraq, Azərbaycan xalqının və onun görkəmli nümayəndələrinin həmişə buna sadiq qaldığını söylədi.
Rusiya Prezidentinin Rusiyanın Mərkəzi federal dairədə səlahiyyətli nümayəndəsi Aleksandr Beqlov Böyük Vətən müharibəsindən sonra Bakıda doğulub-böyüdüyünü bildirərək, uşaqlıq zamanı həmyaşları ilə ünsiyyətdə öyrəndiyi Azərbaycan dilindəki sözlərin indiyəcən əziz xatırladığını qeyd etdi. O, Bakının, Azərbaycanın ümumi Qələbəyə verdiyi önəmli töhfəni xüsusilə vurğuladı. Hal-hazırda da Azərbaycanda çoxlu sayda rusların, Rusiyada isə böyük Azərbaycan diasporunun məskunlaşdığını göstərən A.Beqlov Rusiya və Azərbaycanın sarsılmaz insani əlaqələrin telləri ilə birləşdiyini dedi. O, sovet dövründən etibarən Heydər Əliyev fəaliyyətinin, onun işə və insanlara olan münasibətin şahidi olduğunu söylədi. A.Beqlov həmçinin Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin Heydər Əliyevə böyük hörmətlə yanaşdığını bildirdi və iki lider arasında qarşılıqlı rəğbətin olduğunu qeyd etdi. Heydər Əliyevi örnək və Azərbaycan dilində əsl müəllim adlandıran A.Beqlov Ulu öndərin xatirəsinin həmişə əziz tutduğunu vurğuladı.
Rusiya Kommunist Partiyası fraksiyasının rəhbəri Gennadi Zyuqanov atasının Böyük Vətən müharibəsi zamanı uzun müddət Bakıda müalicə aldığını deyərək, onun Azərbaycan xalqının qayğıkeşliyini həmişə yada saldığını xatırlatdı. O, hələ sovet dövründən Heydər Əliyevi mahir natiq və nümunəvi dövlət və partiya rəhbəri kimi xatırladığını dedi. Müasir dövrdə də Rusiya parlamentinin aparıcı simalardan biri kimi, o, Heydər Əliyev və İlham Əliyevin rəhbərliyi altında olan Azərbaycan dövlətini təmsil edən parlamentarilərin AŞPA və digər beynəlxalq qurumlarda həmişə Rusiyaya əleyhinə qərəzli tənqidə qarşı çıxdığını, özlərini əsl sadiq dostlar kimi göstərdiyini məmnuniyyətlə qeyd etdi. G.Zyuqanov Bakının və Azərbaycanın hərtərəfli inkişafına heyran qaldığını, ölkəmizdə rus dilinin tədris olunmasına dövlət qayğısını xüsusilə vurğuladı. Bütün bu nailiyyətlərin əsasının məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu bildirən RFKP-nin rəhbəri çıxışın sonunda Səfir Polad Bülbüloğluna Qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş xatirə nişanı təqdim etdi.
Dövlət Dumasının MDB məsələləri, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərlə əlaqələr üzrə Komitənin sədri Leonid Slutski Qələbənin 70-ci ildönümündən sonra, mövcud ənənəyə uyğun, Səfirlikdə böyük Heydər Əliyevin ad gününə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etməyindən məmnun olduğunu dedi. O, Heydər Əliyevin məhz hal-hazırda Səfirliyin, o zaman isə Azərbaycan SSR-nin Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyinin binasında 20 Yanvar faciəsinə siyasi qiymət verdiyini xatırladı. Müasir Azərbaycan tarixinin ən dar məqamlarında öz dühası ilə xalqın yanında olmuş Ulu öndərin bugünkü Azərbaycan dövlətinin banisi olduğunu vurğuladı. Leonid Slutski Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin əsası Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş zəmin üzərində Azərbaycanın həm neft-qaz və infrastruktur layihələr, həm də əhalinin ümumi rifahı baxımından ən sürətli inkişaf edən dövlətlərin sırasına çıxarılmasından bəhs etdi. O, tədbirdə Rusiyanın çoxlu sayda görkəmli, o cümlədən İ.Kobzon və J.Alfyorov kimi əfsanəvi simalarının olmasını Azərbaycana və onun liderlərinə olan rəğbətin göstəricisi kimi səciyyələndirdi.
Tədbirin bütün iştirakçıları Ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz tarixi xidmətlərini yada salaraq, onun əməyinin məhsulu olan müasir Azərbaycan Respublikasına yeni-yeni nailiyyətlər dilədilər. Tədbir Azərbaycan televiziya kanalları, “AzərTAc”, Moskvada fəaliyyət göstərən “Vestnik Kavkaza” informasiya portalı və digər KİV orqanları tərəfindən geniş işıqlandırıldı.

пресс-релиз 10 мая 2015
В Москве состоялся официальный прием в честь 92-ой годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева
В этом году, как и ранее, Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации был организован официальный прием, посвященный 92-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
10 мая, в день 92-ой годовщины со дня рождения общенационального лидера, среди гостей, прибывших в Посольство, были ответственные сотрудники из Администрации Президента Российской Федерации, официальные лица, представляющие руководство Государственной Думы, в том числе Председатель фракции Коммунистической партии России Геннадий Зюганов, Председатель Комитета по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Слуцкий, первый заместитель Председателя комитета Государственной Думы Российской Федерации по культуре, народный артист СССР Иосиф Кобзон, Председатель Центральной Избирательной Комиссии Владимир Чуров, официальные представители руководства МИД и других государственных учреждений, известные общественные и политические деятели, а также деятели науки и культуры, среди которых был и лауреат Нобелевской премии, академик Жорес Алферов, Президент Российской Академии Художеств Зураб Церетели, главный редактор газеты «Вечерняя Москва» Александр Куприянов, руководство Первого Московского Государственного Медицинского Университета имени И.М. Сеченова, Президент Союза нефтегазопромышленников России Геннадий Шмаль, бывший председатель Конституционного суда Российской Федерации Марат Баглай, генералы, бывшие должностные лица и журналисты, которые работали с Гейдаром Алиевым в разные периоды, руководство российского представительства Фонда Гейдара Алиева, Азербайджанской Молодежной Организации России и Фонда Айдына Курбанова, также бывший заместитель Председателя Правительства, в настоящее время Президент Фонда имени Николая Байбакова Валерий Серов, представители государственных учреждений и компаний Азербайджана (МВД, Международный Банк Азербайджана, AZAL, Азербайджанские Железные Дороги), представители азербайджанской диаспоры, интеллигенции, Ректор Российского Государственного Гуманитарного Университета Ефим Пивовар и другие члены общества дружбы «Россия-Азербайджан», послы Беларуси, Узбекистана, Таджикистана и поверенный в делах Молдовы, аккредитованный в Азербайджане, с резиденцией в Москве, Посол Джибути, советники посольств и представители других учреждений.
В начале участники церемония возложили цветы к барельефу Гейдара Алиева.
На открытии церемония Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики Полад Бюльбюль оглы поприветствовал гостей и поблагодарил их за прибытие в Посольство на прием в честь 92-ой годовщины со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева сразу же после 9 мая - 70-й годовщины блистательной победы над фашизмом. Полад Бюльбюль оглы сообщил, что великий лидер Гейдар Алиев, работая в качестве Первого Заместителя Председателя Совета Министров Советского Союза в Москве в 1980-х годах, внес большой вклад в развитие союзных республик. Посол добавил, что не случайно несколько лет назад была опубликована «ТАСС» книга «Россия тоже часть моего сердца», посвященная Гейдару Алиеву. Посол подчеркнул, что после того, как Гейдар Алиев, будучи феноменальной личностью в мировой политике,  стал одним из руководителей СССР, который проводил плановую экономику, основанную на ценностях социализма, он возглавил независимую Азербайджанскую Республику и, создав здесь свободную рыночную экономику и демократическую политическую систему, стал архитектором современного Азербайджана. Посол отметил, что всем известны успехи и достижения Азербайджана под руководством Президента Ильхама Алиева, достойного последователя и преемника Гейдара Алиева, и нет необходимости в дополнительных комментариях.
Во время приема гости Посольства поделились своими теплыми воспоминаниями.
Специальный представитель Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой отметив, что для России имя Гейдара Алиева в высшей степени важно и дорого, вспомнил его заботу и внимание в 80-х годах развитию социально ориентированных сфер в масштабе Советского Союза. Михаил Швыдкой, который подчеркнул неоценимую роль Гейдара Алиева как главы независимого Азербайджана в 90-х годах, отметил, что без Гейдара Алиева не было бы  сегодня и современного, процветающего, сильного и уважаемого в международном мире Азербайджана.
Позднее Посол Полад Бюльбюль оглы сообщил, что по постановлению Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) действующий член Российской Академии Наук, лауреат Нобелевской премии в области физики Жорес Алферов награжден «Золотой медалью имени Низами Гянджеви» за особые заслуги в развитии мировой науки и азербайджано-российских научных связей. Данная медаль была торжественно вручена Жоресу Алферову.
Жорес Алферов,  поблагодарив НАНА, с удовлетворением отметил, что всю жизнь был тесно связан с Азербайджаном. Он поделился своими воспоминаниями о личных дружеских отношениях с бывшим президентом НАНА, академиком Гасаном Абдуллаевым, рассказал о настоящей дружбе, которая объединяла народы во время Советского Союза. Жорес Алферов, подчеркнув важность сохранения этих отношений, которые остались нам в наследство от нашего общего прошлого, отметил, что азербайджанский народ и его выдающиеся представители всегда были верны этой дружбе.
Полномочный представитель Президента Российской Федерации в Центральном федеральном округе Александр Беглов отметил, что он родился и вырос в Баку после Великой Отечественной войны и что до сих пор с теплотой вспоминает слова на азербайджанском языке, которые выучил во время общения со своими ровесниками. Он особенно выделил значительный вклад Баку, Азербайджана в общую Победу. Подчеркнув тот факт, что в настоящее время в Азербайджане проживает большое количество русских, также как и азербайджанская диаспора в России, Александр Беглов сказал, что Россию и Азербайджан объединяют неразрывные узы человеческих отношений. Он сказал, что со времен Советского Союза был свидетелем деятельности Гейдара Алиева, его отношения к работе и людям. Александр Беглов также отметил, что Президент России Владимир Путин относился к Гейдару Алиеву с большим уважением и это было взаимное уважение между двумя лидерами. Называя Гейдара Алиева примером и настоящим учителем на азербайджанском языке, Александр Беглов отметил, что всегда чтит память Великого лидера.
Председатель фракции Коммунистической партии в Государственной Думе Российской Федерации Геннадий Зюганов сказал, что во время Великой Отечественной войны его отец долгое время лечился в Баку, и, он все время вспоминает заботу азербайджанского народа. Он отметил, что еще с советских времен помнит Гейдара Алиева как виртуозного оратора, примерного лидера государства и партии. Как один из ведущих лиц российского парламента современного времени, Геннадий Зюганов отметил, что азербайджанские парламентарии, которые представляют государство под руководством Гейдара Алиева и Ильхама Алиева всегда выступают против враждебной критики России в ПАСЕ и других международных организациях и показывают себя как настоящие верные друзья. Геннадий Зюганов сказал, что он в восторге от всестороннего развития Баку и Азербайджана и особо подчеркнул государственную заботу о преподавании русского языка. Отметив, что основателем всех этих достижений является именно Гейдар Алиев, Председатель КПРФ в конце своего выступления вручил памятный знак в связи с 70-летием Победы в Великой Отечественной Войне Послу Азербайджана в России Поладу Бюльбюль оглы.
После 70-й годовщины дня Победы Председатель комитета Госдумы по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Слуцкий выразил свою признательность за участие в мероприятии, посвященном дню рождения великого Гейдара Алиева, организованном в соответствии с существующей традицией. Он вспомнил, что именно в здании, в котором сейчас размещается Посольство, а в давние времена так же Постоянное Представительство Азербайджанской ССР в Москве, Гейдар Алиев осудил события 20 января. Он отметил, что даже в самые трудные времена современной азербайджанской истории основатель современного Азербайджана, Великий лидер Гейдар Алиев мысленно был вместе со своим народом.   Леонид Слуцкий  поведал о развитии нефтегазовых и инфраструктурных проектов, что позволило Азербайджану вступить в число самых быстро развивающихся стран с точки зрения общего благосостояния населения, основы которых были заложены еще Гейдаром Алиевым и были продолжены Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Он отметил, что участие в мероприятии многочисленных, видных деятелей России, в том числе таких легендарных личностей как Иосиф Кобзон и Жорес Алферов, говорит о существующем уважении к Азербайджану и его лидеру.
Все участники мероприятия, вспомнив о безграничных исторических заслугах Великого лидера Гейдара Алиева, пожелали современной Азербайджанской Республике, плоду его труда, новых достижений. Мероприятие было широко освещено азербайджанскими телевизионными каналами, информационным агентством «АзерТадж», действующим в Москве новостным сайтом «Вестник Кавказа» и другими СМИ.