Mətbuat şərhi 09 mart 2017
Səfirlik Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğluna qarşı irəli sürülən əsassız ittihamlarla bağlı bir daha aşağıdakıları bildirməyi zəruri hesab edir:
Azərbaycan dövlətinin Rusiyada rəsmi nümayəndəliyi olaraq, 1961-ci il “Diplomatik əlaqələr haqqında” Vyana Konvensiyasına və qəbul olunmuş beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq akkreditə olunduğu ölkənin, o cümlədən öz sıralarında Rusiya Federasiyası vətəndaşlarını birləşdirən Rusiya ictimai təşkilatları olan Azərbaycan diaspor birliklərinin daxili işlərinə heç bir halda qarışmır.
Eyni zamanda Səfirlik bütün hüquqi dövlətlərdə qəbul edilmiş normalardan çıxış edərək Ümumrusiya Azərbaycan Konqresi (ÜAK) rəyasət heyətinin öz sıralarında Rusiya Federasiyasının Cinayət Məcəlləsində nəzərdə tutulan əməlləri törədən və onlara qarşı hüquqi qüvvəyə minmiş məhkəmə qərarı olan şəxsləri görmək istəməməsini əsaslı hesab edir. Bu, bir daha ÜAK tərəfindən öz fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi məsələlərinə məsuliyyətli yanaşmasını nümayiş edir. Lakin, diaspor təşkilatlarının bu kimi daxili gündəliyə aid olan qərarların verilməsi onların müstəsna səlahiyyətlərinə aiddir.
Həmçinin diqqətəlayiqdir ki, Azərbaycan Səfirinə qarşı təşkil olunan bu kampaniya Polad Bülbüoğlunun Vətənimiz naminə uğurlarının hətta qeyri-dostlar tərəfindən qəbul edildiyi bir vaxta təsadüf edir.

пресс-релиз 09 марта 2017
В связи с необоснованными обвинениями в адрес Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полада Бюльбюль оглы Посольство считает необходимым вновь напомнить следующее:
Будучи официальным представительством Азербайджанского государства в России, оно в соответствии с Венской конвенцией о дипломатических сношениях 1961 г. и общепринятой международной практикой никоим образом не вмешивается во внутренние дела страны пребывания, в том числе в функционирование российских общественных организаций, каковыми являются и объединения азербайджанской диаспоры, состоящие из граждан Российской Федерации.
В то же время, исходя из норм, принятых во всех правовых государствах, Посольство считает обоснованным нежелание Президиума Всероссийского Азербайджанского Конгресса (ВАК) иметь в своих рядах лиц, нарушивших Уголовный Кодекс РФ, в отношении которых имеется вступившее в законную силу решение суда. Это лишний раз демонстрирует ответственный подход, проявляемый ВАК к вопросам усовершенствования своей деятельности. Однако, принятие такого рода решений, относящихся к внутренней повестке дня диаспоральных организаций, является сугубо их прерогативой.
Также примечательно, что вся эта кампания против Посла Азербайджана организована в то время, когда даже недруги признают успехи Полада Бюльбюль оглы в его работе во благо нашей Родины.