Mətbuat şərhi 29 mart 2022
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Mixail Delyaqinin Rusiya televiziyasında səsləndirdiyi məlum sərsəm və təxribat xarakterli çıxışı ilə bağlı
Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının deputatı, iqtisadi siyasət komitəsinin sədr müavini Mixail Delyaqinin Rusiya televiziyasında səsləndirdiyi məlum sərsəm və təxribat xarakterli çıxışı Azərbaycan ictimaiyyətinin, o cümlədən Səfirlik əməkdaşlarının da ciddi narahatlıq və narazılığına səbəb olmuşdur.
29 mart tarixində Rusiya Federasiyası Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Mixail Delyaqinin fikirlərini şərh edərkən, onu emosiyalarını cilovlamağa və Azərbaycana münasibətdə dost olmayan bəyanatlardan çəkinməyə çağırmışdır. Bundan əlavə, o, qeyd etmişdir ki, bu açıqlama Rusiya Federasiyasının rəsmi mövqeyinə heç bir halda cavab vermir və verə də bilməz. Rusiyanın Qarabağda sülhün dəstəklənməsi və tərəflərin öz üzərinə götürdükləri öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün böyük səy göstərdiyi bir vaxtda Mixail Delyaqinin bu cür ritorikadan çəkinməli olduğunu vurğulamışdır.
Həmçinin Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova mətbuat üçün keçirdiyi ənənəvi brifinq zamanı Dmitri Peskovun açıqlaması ilə həmfikir olduqlarını söyləmiş, istənilən bu kimi bəyanatların qəbuledilməz və məsuliyyətsiz olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Azərbaycanla qarşılıqlı müttəfiqlik və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulmasını hədəf qoymuş Rusiya Federasiyasının, onun rəhbərliyinin mövqeyini əks etdirmədiyini bildirmişdir. Həmçinin Rusiya XİN-in rəsmisi Dövlət Dumasının rəhbərliyi tərəfindən də belə təxribat xarakterli açıqlamalara qiymət veriləcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Bundan əlavə, “Spravedlivaya Rossiya” partiyasının rəyasət heyətinin katibi, Rusiya Dövlət Dumasının III-VII çağırış deputatı Oleq Şein tərəfindən Səfir Polad Bülbüloğlunun adına məktub ünvanlanmışdır.
Məktubda Oleq Şein sağlam düşüncəsini itirməmiş Rusiya vətəndaşları adından həmpartiyalısı, Dövlət Dumasının deputatı Mixail Delyaqinin Rusiya televiziyasında səsləndirdiyi fikirləri ilə bağlı üzr istəyir, soydaşlarının əksər çoxluğunun Azərbaycanı dost ölkə, Azərbaycan xalqını isə mehriban qonşu kimi qəbul etdiklərini vurğulayır.
Eyni zamanda Oleq Şein təmsil etdiyi partiyanın rəhbərliyinə daxil olan bir şəxs kimi gələcəkdə belə insidentlərin baş verməməsi üçün müvafiq addımlar atdığını da bildirir.
Səfir Polad Bülbüloğlu “Rossiya 1” kanalının daxil olduğu Ümumrusiya Dövlət Teleradio Verilişləri Şirkətinin rəhbərliyinə Azərbaycan ictimaiyyətinin ciddi narazılığı çatdırmış və belə halların qəbuledilməz olduğu vurğulamışdır.
Göstərilmiş səylər nəticəsində Mixail Delyaqin də bu gün Rusiya rəsmiləri tərəfindən ona verilmiş məsləhətləri qəbul etdiyini açıqlamış, səsləndirdiyi fikirlərinə görə peşman olduğunu bildirərək üzr istəmiş və belə addımı şou naminə atdığını söyləmişdir.

пресс-релиз 29 марта 2022
В связи с провокационным и абсурдным выступлением депутата Государственной Думы Михаила Делягина на российском телевидении
Провокационное и абсурдное выступление депутата Государственной Думы Российской Федерации, заместителя председателя Комитета по экономической политике Михаила Делягина на российском телевидении вызвало серьезное беспокойство и недовольство азербайджанской общественности, в том числе и сотрудников Посольства.
29 марта пресс-секретарь Президента Российской Федерации Дмитрий Песков, комментируя заявление Михаила Делягина, призвал его контролировать свои эмоции и воздерживаться от недружественных высказываний в адрес Азербайджана. Кроме того, было отмечено, что данное заявление не соответствует и не может соответствовать официальной позиции Российской Федерации. Он подчеркнул, что Михаилу Делягину следует отказаться от подобной риторики в условиях, когда Россия прилагает энергичные усилия по поддержанию мира в Карабахе и по выполнению всеми сторонами соответствующих обязательств.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова на очередном брифинге для прессы также выразила солидарность с комментарием Дмитрия Пескова, отметив, что любые подобные высказывания абсолютно недопустимы и безответственны. Она подчеркнула, что данное заявление не отражает официальной позиции Российской Федерации и ее руководства, которое нацелено на выстраивание с Азербайджаном союзнического взаимодействия и стратегического партнерства. Представитель МИД России выразил уверенность, что соответствующая оценка подобным провокационным заявлениям будет дана и со стороны руководства Госдумы России.
Кроме этого, секретарь Президиума партии «Справедливая Россия», депутат Государственной Думы РФ III-VII созывов Олег Шеин направил письмо Послу Поладу Бюльбюль оглы.
В письме Олег Шеин от имени сохранивших здравый рассудок граждан России приносит извинения за провокационное выступление своего однопартийца Михаила Делягина на российском телевидении и подчеркивает, что абсолютное большинство его соотечественников воспринимают Азербайджан дружественной страной, а азербайджанский народ – добрым соседом.
Олег Шеин также отмечает, что, как человек, входящий в руководство партии, предпринял шаги для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
Посол Полад Бюльбюль оглы донес до сведения руководства ВГТРК, в который входит канал «Россия 1», серьезное недовольство азербайджанской общественности и подчеркнул недопустимость подобных случаев.
В результате предпринятых усилий Михаил Делягин сегодня заявил, что принимает рекомендации, данные ему со стороны российских официальных лиц, выразил сожаление и извинился за свои высказывания, а также заявил, что подобный шаг был сделан им ради шоу.