Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu ilə Rusiya Federasiyasının Daxili İşlər Naziri Rusiya Federasiyası polis generalı Vladimir Kolokoltsev arasında görüş keçirilmişdir
Cari ilin 31 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu ilə Rusiya Federasiyasının Daxili İşlər Naziri Rusiya Federasiyası polis generalı Vladimir Kolokoltsev arasında görüş keçirilmişdir.
Görüşdə miqrasiya siyasəti və iki ölkənin Daxili İşlər nazirlikləri arasında bir sıra ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycanın Daxili işlər naziri, general-polkovnik Ramil Usubovun salamlarını Vladimir Kolokoltseva çatdıran Səfir Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, Azərbaycan DİN başçısı MDB iştirakçı dövlətlərinin Daxili işlər Nazirləri Şurasının duayeni kimi qurumun işinin təşkilində mühüm rol oynayır.
Rusiya DİN başçısı vurğulamışdır ki, Rusiya və Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanları MDB iştirakçı dövlətlərin miqrasiya orqanları rəhbərlərinin Şurası və MDB ölkələrinin qeyri-qanuni miqrasiyaya qarşı mübarizəyə dair Əməkdaşlıq haqqında Sazişin iştirakçı dövlətlərinin birgə Komissiyası çərçivəsində birgə fəal iş aparırlar.
Səfir məlumat vermişdir ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında sıx dostluq, humanitar və iqtisadi əlaqələrin mövcudluğu iki ölkə vətəndaşlarının intensiv gediş-gəlişinə səbəb olmuşdur. Moskva ilə Bakı arasında gündəlik yeddi aviareys həyata keçirilir, eyni zamanda dəmir yolu və avtobus reysləri fəaliyyət göstərir. Burada da miqrasiya qanunvericiliyinin tətbiqi məsələsinin xüsusi məna kəsb edir və bütün daxil olan müraciətlərə, xüsusilə də humanitar aspektli olanlara operativ baxılmasının zəruriliyi önə çıxır.
Regiondakı mövcud vəziyyəti, Dağıstan Respublikasının ərazisindən keçən Rusiya-Azərbaycan birgə sərhədi nəzərə alaraq Səfir stabilliyin təmin olunması üçün cinayətkarlıqla mübarizədə sıx əməkdaşlığın və qarşılıqlı əlaqənin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Rusiya Federasiyası, Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası prezidentlərinin bu yaxınlarda keçirilmiş görüşünü müzakirə edərkən ölkələrimizin ərazisindən keçən yükdaşımaların təhlükəsizliyinin təmin olunmasının və miqrasiya qanunvericiliyinin sadələşdirilməsinin və ağır tonnajlı yük avtomobillərinin sürücüləri üçün Rusiya ərazisində qalma müddətinin uzadılmasının vacibliyi qeyd olunmuşdur.
Həmçinin azərbaycanlı diplomat bildirmişdir ki, 2016-cı ilin dekabr ayının əvvəlində Rusiya Federasiyası DİN başçısının Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş, azərbaycanlı həmkarı ilə cari məsələləri müzakirə etmişdir və sözügedən səfər Azərbaycan və Rusiya DİN-ləri arasında operativ əməkdaşlığın inkişafına önəmli töhfə vermişdir.
Tərəflər qarşılıqlı anlaşmanın yüksək səviyyəsindən və qarşıya çıxan məsələlərin operativ qaydada həlli imkanından məmnunluq ifadə etmişdirlər.
Görüşün sonunda Polad Bülbüloğlu Vladimir Kolokoltseva xoş qəbul və məzmunlu söhbətə görə təşəkkür etmişdir.
Görüşdə Rusiya DİN-in Miqrasiya Məsələləri Baş idarəsinin rəisi, polis polkovniki Olqa Kirillova və Azərbaycan DİN-in Rusiyadakı nümayəndəsi, MDB iştirakçısı olan dövlətlərin ərazisində mütəşəkkil cinayətkarlıq və digər təhlükəli cinayət növləri ilə mübarizənin əlaqələndirilməsi üzrə Büronun direktor müavini, polis general-mayoru Əkbər Yusifov iştirak etmişdirlər.

Встреча Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики Полада Бюльбюль оглы с Министром Внутренних Дел Российской Федерации генералом полиции Российской Федерации Владимиром Колокольцевым
31 января 2017 г. состоялась встреча Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики Полада Бюльбюль оглы с Министром Внутренних Дел Российской Федерации генералом полиции Российской Федерации Владимиром Колокольцевым.
На встрече были обсуждены вопросы миграционной политики и ряд других вопросов двустороннего характера между министерствами внутренних дел двух стран.
Посол Полад Бюльбюль оглы передал Владимиру Колокольцеву приветственные слова Министра Внутренних Дел Азербайджана генерал-полковника Рамиля Усубова и отметил, что глава МВД Азербайджана, будучи дуайеном Совета Министров Внутренних Дел государств – участников Содружества Независимых Государств (СМВД), играет значительную роль в организации работы СМВД.
Глава российского ведомства подчеркнул, что правоохранительными органами России и Азербайджана проводится активная совместная работа в рамках Совета руководителей миграционных органов государств – участников СНГ и Совместной комиссии государств – участников Соглашения о сотрудничестве стран СНГ в борьбе с незаконной миграцией.
Посол сообщил, что наличие тесных дружеских, гуманитарных и экономических связей между Азербайджаном и Россией способствует достаточно интенсивному передвижению граждан двух стран. Между Москвой и Баку ежедневно осуществляются семь авиарейсов, также работает железнодорожное и автобусное сообщения. И здесь вопрос применения миграционного законодательства приобретает особую значимость и необходимость оперативного реагирования на все поступающие обращения и особенно имеющие гуманитарный аспект.
Учитывая нынешнюю ситуацию в регионе, общую российско-азербайджанскую границу, проходящую по территории Республики Дагестан, Посол подчеркнул важность тесного сотрудничества и взаимодействия в борьбе с преступностью для обеспечения стабильности.
Обсуждая недавнюю встречу президентов Российской Федерации, Азербайджанской Республики и Исламской Республики Иран, была подчёркнута важность обеспечения безопасности транзита грузов через наши страны, облегчения миграционного законодательства и увелечения сроков пребывания на территории России для водителей большегрузных автомобилей.
Азербайджанский дипломат также заметил, что официальный визит главы МВД Российской Федерации в Азербайджан в начале декабря 2016 г., во время которого он был принят Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и обсудил со своим азербайджанским коллегой текущие вопросы, внёс значительный вклад в развитие оперативного сотрудничества между МВД Азербайджана и России.
Сторонами было подчёркнуто удовлетворение высоким уровнем взаимопонимания и возможностью решать возникающие вопросы в оперативном порядке.
В завершение встречи Полад Бюльбюль оглы поблагодарил Владимира Колокольцева за тёплый приём и содержательную беседу.
На мероприятии присутствовали начальник ГУВМ МВД России полковник полиции Ольга Кириллова и заместитель Директора БКБОП от МВД Азербайджанской Республики генерал-майор полиции Акпер Юсифов.