Mətbuat şərhi 12 sentyabr 2017
Dünən bəzi Azərbaycan KİV-ləri düzgün olmayan qərəzli məlumat yaymışdırlar. Guya Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Səfirlik əməkdaşlarının Müslüm Maqomayevlə bağlı keçirilən tədbirlərdə iştirakına qadağa qoymuşdur.  Rəsmi olaraq bildiririk ki, bu tam yalan və böhtandır.
Son dərəcə təəcüblüdür ki, bu kimi əsassız xəbərlər Azərbaycan Respublikasının YUNESKO-nun Baş direktoru vəzifəsinə irəli sürdüyü namizədinə qarşı Qərb mediasında ölkəmizə qarşı edilən hücumlarla eyni zamanda yayılır. Bu, onu deməyə əsas verir ki, burada ölkəmizə qarşı xarici qüvvələrlə yanaşı, bəzi daxili qüvvələr də hücum etməkdədirlər.
Bundan əlavə vurğulayırıq ki, bir aydan artıq müddətdir ki, Moskvada olmayan Polad Bülbüloğlu namizədliyi ilə əlaqədar mütəmadi olaraq xarici ölkələrdə olur, müvafiq görüşlər keçirir.
Məqalədə qeyd olunan ifadə ölkəmizin mədəniyyətində və ictimai həyatında dərin iz buraxmış Polad Bülbüloğlunun danışıq tərzinə tam yaddır. Əməkdaşların Səfirliyə təyinatı və geri çağırılması birbaşa Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin səlahiyyətindədir.
Polad Bülbüloğlunun Müslüm Maqomayevlə olan münasibətləri isə şəxsi xarakter daşıdığından bu məsələnin KİV-də işıqlandırılması ən azından qeyri etikdir.
Ümumiyyətlə, belə əsassız xəbərlərin yayılması, gündəmə gətirilməsi və jurnalist adına iddia edən şəxslər tərəfindən heç bir araşdırma və dəqiqləşdirmə aparılmadan digər saytlarda yerləşdirilməsi məsələnin süni şəkildə qabardıldığı və müəmmalı məqsədlərə xidmət etdiyini ortaya qoyur.

пресс-релиз 12 сентября 2017
Вчера некоторые азербайджанские СМИ распространили предвзятую информацию. Якобы Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы запретил сотрудникам Посольства участвовать в мероприятиях, связанных с Муслимом Магомаевым. Официально заявляем, что это ложь и клевета.
Очень удивительно, что подобные необоснованные новости против кандидата Азербайджанской Республики на пост генерального директора ЮНЕСКО распространяются одновременно с нападками против нашей страны в западных СМИ. Это дает основание полагать, что в нападках против республики, наряду с внешними силами, принимают участие и некоторые внутренние силы.
Кроме того, следует подчеркнуть, что находящийся более месяца вне пределах Москвы Полад Бюльбюль оглы в связи со своей кандидатурой регулярно посещает зарубежные страны, проводит различные встречи.
Указанное в статье выражение полностью чуждо оставившему глубокий след в культурной и общественной жизни страны Поладу Бюльбюль оглы. Назначение и отзыв сотрудников Посольства находятся непосредственно под юрисдикцией Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики.
Отношения между Поладом Бюльбюль оглы и Муслимом Магомаевым носили личный характер, и освещение этого вопроса в СМИ, по меньшей мере, неэтично.
Распространение таких безосновательных новостей, включение в повестку дня, размещение на других сайтах без какого-либо расследования или разъяснения лицами, претендующими на то, чтобы называться журналистами, свидетельствует, что вопрос искусственно раздут и служит сомнительным целям.