Mətbuat şərhi 16 fevral 2018
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsinin fevralın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Yeni Azərbaycan Partiyasının Vl Qurultayında səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı açıqlaması tərəfimizdən anlaşılmazlıqla qarşılandı.
Azərbaycan və Rusiya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini və yüksək səviyyəli dialoqu nəzərə alaraq, dövlət başçısının fikirlərinə bu səpkidə münasibət bildirilməsini düzgün hesab etmirik.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yürütdüyü siyasət regional sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına, regional əməkdaşlığın güclənməsinə və potensial regional risklərin aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Azərbaycan Prezidenti Yeni Azərbaycan Partiyasının Vl Qurultayında Azərbaycanın tarixi torpaqlarının qaytarılması deyil, azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarına qayıtması məsələsi barədə danışıb. Dövlət başçısının çıxışı müxtəlif dillərində, o cümlədən rus dilində tam tərcüməsi ilə kütləvi informasiya vasitələrində yayılıb.
Tarixin müxtəlif mərhələlərində, o cümlədən də keçən əsrin 80-ci illərinin sonlarında azərbaycanlıların kütləvi şəkildə Ermənistandan zorakılıqla qovulması, Ermənistan ərazisində köklü Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəni irsin talan və məhv edilməsi tarixi faktlardır və sənədlərlə təsbit olunub.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan xalqının sülh şəraitində öz tarixi torpaqlarına qayıtması nəyə görə kimisə də narahat etməlidir? BMT başda olmaqla, müvafiq beynəlxalq təşkilatlar,  o cümlədən ATƏT-in müxtəlif münaqişələrin tənzimlənməsi ilə bağlı bütün sənədlərində insanların öz doğma torpaqlarına, daimi yaşadığı yerlərə qayıtmasının təmin olunması fundamental hüquqlardan biri kimi təsbit olunub. BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin vacib tərkib elementlərdən biri də qanlı etnik təmizləməyə məruz qalmış bir milyondan artıq azərbaycanlının öz tarixi torpaqlarına qayıtmasının təmin olunmasıdır.
Ermənistanın hərbi güc tətbiq edərək Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf yeddi rayonunun işğalını davam etdirməsi, Azərbaycana və digər qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddiaları regional sülh və təhlükəsizliyi ciddi şəkildə təhdid edir və vəziyyətin gərginləşməsinə xidmət edir. Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq qəsdən Suriyadan olan etnik erməniləri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yerləşdirir. Ermənistanın siyasi rəhbərliyi ictimai çıxışlarında Naxçıvana və digər Azərbaycan ərazilərinə iddialar irəli sürür, erməni gəncləri qarşısında çıxış edərək “böyük Ermənistan” xülyası naminə onların yeni torpaqlar əldə etmək üçün gələcək müharibələrdə iştirak etməli olduğunu deyir. Ermənistanın konstitusiyasında digər qonşu dövlətə qarşı açıq ərazi iddiaları öz əksini tapıb. Bununla bərabər, ziddiyyətli “Armenian Highland” (Армя́нское наго́рье) mifik ideologiyası əsasında Ermənistanın bütün qonşularına qarşı ərazi iddiaları vardır.
Hesab edirik ki, məsələlərə münasibət bildirərkən onun mahiyyəti dəqiq bilinməli, konteksdən çıxarılmamalı və Ermənistan kütləvi informasiya vasitələri və siyasətçilərinin məqsədyönlü təhrifləri və dezinformasiyasına deyil, bilavasitə ilkin autentik mənbəyə istinad edilməlidir.

пресс-релиз 16 февраля 2018
Комментарии представителя Министерства иностранных дел России 15 февраля на слова Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, прозвучавшие на VI съезде партии «Ени Азербайджана», вызвали у нас недоумение.
Учитывая стратегические партнерские связи и диалог на высоком уровне между Азербайджаном и Россией, мы считаем неправильным выражение такого рода отношения к словам главы государства.
Проводимая Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым политика служит обеспечению регионального мира и безопасности, усилению регионального сотрудничества и устранению потенциальных региональных рисков.
На VI съезде Партии «Ени Азербайджан» Президент Ильхам Алиев говорил не о возвращении исторических земель Азербайджана, а о возвращении азербайджанцев на свои исторические земли. Выступление главы государства было полностью переведено на различные языки, в том числе на русский, и распространено в средствах массовой информации.
На разных этапах истории, в том числе в конце 80-х годов прошлого века, азербайджанцы в массовом порядке насильно выселялись из Армении, материально-культурное наследие коренного азербайджанского народа на территории Армении было разграблено и разрушено, это исторические факты и подтверждены документально.
Вообще, почему мирное возвращение азербайджанского народа на свои исторические земли должно кого-то беспокоить? В документах соответствующих международных организаций во главе с ООН, в том числе документах ОБСЕ в связи с урегулированием различных конфликтов обеспечение возвращения людей на свои родные земли, к местам постоянного проживания указано как одно из фундаментальных прав. В соответствии с известными резолюциями Совета Безопасности ООН одним из важных составных элементов процесса урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта является обеспечение возвращения подвергшихся этнической чистке более миллиона азербайджанцев на свои исторические земли.
Продолжение Арменией с применением военной силы оккупации Нагорно-Карабахского региона и прилегающих семи районов Азербайджана, ее территориальные претензии против Азербайджана и других соседних стран серьезно угрожают региональному миру и безопасности и служат эскалации ситуации. Грубо нарушив международное гуманитарное право, Армения преднамеренно размещает на оккупированных территориях Азербайджана этнических армян из Сирии. В своих публичных выступлениях политическое руководство Армении выдвигает претензии к Нахчывану и другим территориям Азербайджана, выступая перед армянской молодежью заявляет, что они должны участвовать в будущих войнах для завоевания новых земель ради мифической «великой Армении».
В Конституции Армении отражены открытые территориальные претензии против других соседних государств. Наряду с этим, на основе противоречивой мифической идеологии «Armenian Highland» (Армянское нагорье) Армения имеет территориальные претензии ко всем своим соседям.
Считаем, что выражая отношение к вопросам, необходимо точно знать их суть, не вынимать его из контекста и ссылаться не на целенаправленные искажения и дезинформацию средств массовой информации и политиков Армении, а на непосредственный первичный аутентичный источник.