Mətbuat şərhi 01 dekabr 2025
Cari ilin 1 dekabr tarixində Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda (MGİMO) "Dəyişən Beynəlxalq Münasibətlər Arxitekturasında Rusiya-Azərbaycan Əməkdaşlığı" mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Tədbir MGIMO-nun Azərbaycan Klubunun təşəbbüsü və Universitet rektorluğunun dəstəyi ilə təşkil edilmişdir.
Dəyirmi masada MGIMO Universitetinin rektoru professor Anatoli Torkunov, Azərbaycanın Rusiyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev, Rusiya XİN nümayəndələri, ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyəti, rusiyalı ekspertlər icmasının nümayəndələri, eləcə də MGIMO-da təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişlər.
Rektor A.Torkunov tədbiri salamlama nitqi ilə açaraq, MGIMO-nun bir sıra Azərbaycan universitetləri ilə uğurlu əməkdaşlığından bəhs etmişdir. O, mövcud ikitərəfli proqramlarla yanaşı, nəqliyyat və logistika sahəsində də mütəxəssislərin hazırlanması üçün birgə təhsil proqramının reallaşdırılması imkanlarının bu gün aktuallıq qazandığını vurğulamışdır. Rektor həmçinin azərbaycanlı tələbələrin Universitetin elmi və ictimai həyatında fəal iştirakını yüksək qiymətləndirmişdir.
Daha sonra çıxış edərək, səfir R.Mustafayev dəyirmi masa iştirakçılarını Azərbaycanın müasir daxili və xarici siyasətinin prioritet istiqamətləri barədə məlumatlandırmışdır. O, xüsusilə, ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərinin dirçəldilməsi istiqamətində gerçəkləşdirilən proqram və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışı prosesindən danışmışdır. Səfir həmçinin Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması prosesi, o cümlədən tərəflərin həyata keçirdiyi etimad-quruculuq tədbirlərinə ətraflı toxunmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, “Xəzər beşliyi”, "3+3", "Mərkəzi Asiya + Azərbaycan", TDT formatları çərçivəsində qonşu dövlətlərlə regional əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi Azərbaycanın xarici siyasət kursunda prioritet yer tutmaqdadır. Azərbaycan-Rusiya müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti münasibətlərinin dinamikasından danışarkən səfir bildirmişdir ki, bu münasibətlər zamanın və ötən ilin dekabr ayında baş vermiş AZAL sərnişin təyyarəsinin qəzası ilə bağlı yaşanan böhranın sınağından da keçmişdir. Səfir əlavə etmişdir ki, Azərbaycan və Rusiya liderlərinin cari ilin 9 oktyabr tarixli Düşənbə görüşü ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılmasında ilk mühüm addım olmuşdur.
Dəyirmi masa zamanı Rusiya XİN nümayəndələri, MGIMO-nun müəllim heyəti, rusiyalı siyasi ekspertlərin nitqləri dinlənilmiş, eləcə də Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin gündəliyi ətrafında məzmunlu fikir mübadiləsi aparılmışdır. Tədbir sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşmışdır.

пресс-релиз 01 декабря 2025
1 декабря в Московском государственном институте международных отношений (МГИМО) Министрества иностранных дел (МИД) России прошёл круглый стол на тему «Российско-азербайджанское сотрудничество в меняющейся архитектуре международных отношений», организованный по инициативе Азербайджанского клуба МГИМО и при поддержке ректората Университета.
В работе круглого стола приняли участие ректор МГИМО МИД России профессор Анатолий Торкунов, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в России Рахман Мустафаев, представители МИД России, преподавательско-профессорский состав вуза, представители российского экспертного сообщества, а также азербайджанские студенты, обучающиеся в МГИМО.
Открыл мероприятие с приветственным словом ректор А. Торкунов, который рассказал об успешном сотрудничестве МГИМО с рядом азербайджанских университетов. Он особо отметил, что сегодня, наряду с уже имеющимися двусторонними программами, актуальность приобретают возможности реализации совместной образовательной программы в области подготовки специалистов в транспортно-логистической сфере. Ректор также высоко оценил активное участие азербайджанских студентов в научной и общественной жизни вуза.
Далее выступил посол Р. Мустафаев, который проинформировал участников круглого стола о приоритетных направлениях современной внутренней и внешней политики Азербайджана. В частности, он рассказал о программе возрождения освобожденных от оккупации территорий нашей страны и процессе возвращения вынужденно перемещенных лиц в родные края. Посол подробно остановился и на процессе армяно-азербайджанской нормализации, в т. ч. предпринимаемых сторонами мерах по укреплению доверия. Было подчеркнуто, что углубление регионального взаимодействия с соседними государствами в рамках форматов «Каспийской пятёрки», «3+3», «Центральная Азия + Азербайджан», ОТГ занимает приоритетное место во внешнеполитическом курсе Азербайджана. Говоря о динамике азербайджано-российских отношений союзнического взаимодействия, посол отметил, что они прошли испытание временем и кризисом, связанным с катастрофой пассажирского самолета
AZAL в декабре прошлого года. Посол добавил, что на Душанбинской встрече лидеров Азербайджана и России 9 октября с.г. был сделан первый важный шаг в нормализации двусторонних отношений.
В ходе круглого стола прозвучали выступления представителей МИД России, преподавателей МГИМО, российских политических экспертов и состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам азербайджано-российской повестки. Мероприятие завершилось сессией вопросов и ответов.