“Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza verilməsi prosedurunun tekmilləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31.01.2018-ci il tarixli, 1803 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında viza verilməsi prosedurunda edilmiş dəyişikliklər barədə məlumat
2018-ci ilin 15 may tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının qanunlarında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarında və Azərbaycan Respublikasının dövlətlərarası və ya hökumətlərarası müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların verilməsi “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron qaydada həyata keçiriləcəkdir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilməsi, habelə viza ilə əlaqədar ödənişlərin “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial Innovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən təmin ediləcəkdir.

Информация об изменениях, внесенных в процедуру выдачи виз в международных аэропортах Азербайджанской Республики Указом Президента Азербайджанской Республики от 31.01.2018 № 1803 «Об улучшении визовых процедур для иностранцев и лиц без гражданства в международных аэропортах Азербайджанской Республики»,
С 15 мая 2018 года выдача виз иностранцам и лицам без гражданства в международных аэропортах Азербайджанской Республики осуществляется в электронном виде через систему «Асан Виза», в случаях oпределенных в законодательстве Азербайджанской Республики, законодательных актах Президента Азербайджанской Республики и, предусмотренных межгосударственными или межправительственными соглашениями Азербайджанской Республики.
Выдача виз в международных аэропортах Азербайджанской Республики будет осуществляться Государственным агентством по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики через визовую систему ASAN, а оплата визовых платежей через платежную систему ASAN.