10 mart 2016-cı il tarixində Böyük Kreml sarayının Yekaterininski zalında Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatlarının təltifi mərasimi keçirilmişdir.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun və əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəyə görə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib.
Rusiyanın Prezidenti Vladimir Putin Yaqub Eyyubova “Dostluq” ordenini təqdim edərək onu təbrik etdi.
Yaqub Eyyubov öz çıxışında deyib: “Hörmətli Rusiya Federasiyasının Prezidenti, hörmətli xanımlar və cənablar! Mənim üçün böyük şərəfdir ki, Siz məni belə yüksək dövlət mükafatı ilə təltif etmisiniz. Bu gün mən qəlbimdə olanları deməliyəm. Mənim qəlbimdə bütün Rusiya və onun xalqına səmimi minnətdarlıq sözləri vardır.  Sizin məni təltif etdiyiniz bu ali mükafatı mən Sizin Azərbaycan xalqına, mənim ölkəmə və Prezident İlham Qeydaroviç Əliyevə olan şəxsi münasibətiniz kimi dəyərləndirirəm. Bu mənim üçün olduqca qiymətli mükafatdır. Rusiya xalqının ən layiqli oğlu, müasir dövrümüzün ən görkəmli siyasətçisi, Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Vladimiroviç Putin məni təltif etmiş və bu gün sizin qarşınızda mükafatı mənə təqdim etmişdir. Cənab Prezident, bir daha Sizə öz təşşəkkür və minnətdarlığımı bildirirəm. Rusiya xalqına və bütün Rusiyaya əmin-amanlıq və tərəqqi, şəxsən Sizə isə, cənab Prezident, möhkəm cansağlığı, yeni uğurlar, ölkənizə çiçəklənmə, Sizə siyasi uzunömürlülük arzulamaq istəyirəm. Təşəkkür edirəm”.

10 марта 2016 г. в Екатерининском зале Большого Кремлёвского дворца состоялась церемония вручения государственных наград Российской Федерации.
Согласно Указу Президента Российской Федерации Первый заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Ягуб Эюбов был награждён орденом «Дружбы» за вклад в  укрепление  дружбы  и  сотрудничества  с Российской Федерацией, развитие экономических и  культурных  связей.
Президент России Владимир Путин вручил Ягубу Эюбову орден «Дружбы» и поздравил его с этой наградой.
В своём выступлении Первый заместитель премьер-министра Азербайджана сказал: «Многоуважаемый господин Президент Российской Федерации, уважаемые дамы и господа! Для меня большая честь, что Вы меня наградили такой высокой государственной наградой. Я сегодня должен сказать то, что у меня в сердце. В моём сердце искренние слова благодарности всей России и всему российскому народу. Эту высокую награду, которой Вы меня наградили, я расцениваю как Ваше личное отношение к азербайджанскому народу, к моей стране и Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Гейдаровичу Алиеву.  Для меня это очень дорогая награда. Меня наградил, и сегодня при вас вручил достойнейший сын российского народа, выдающийся политик современности, Президент Российской Федерации Владимир Владимирович Путин. Ещё раз выражаю свою признательность и благодарность Вам, господин Президент. Хочу пожелать российскому народу и всей России благополучия и процветания, а Вам лично, господин Президент, крепкого здоровья, дальнейших успехов и процветания Вашей стране, и Вам политического долголетия. Спасибо».
На церемонии присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.