29 fevral tarixində “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Moskvada “Yaddaş” sərgisinin açılışı təşkil edilmişdir
Hər il olduğu kimi, Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad etmək və erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı amansız, insanlıq çərçivələrinə sığışmayan siyasətinin dəhşətli üzünü açmaq məqsədilə 29 fevral tarixində “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Moskvada Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı Nümayəndəliyi və Rusiyanın Azərbaycan Gəncləri Birliyi – RAGB /Азербайджанское молодёжное объединение России – АМОР/ tərəfindən faciəyə həsr edilmiş rəsm əsərlərindən ibarət “Yaddaş” sərgisinin açılışı təşkil edilmişdir.
Tədbir iştirakçıları foyedə böyük ekranlarda nümayiş etdirilən videomateriallarla tanış olmuşdurlar.
Açılış zamanı Xocalı qurbanlarının xatirəsi sükut dəqiqəsi ilə yad edilmişdir.
Rəsmi hissədə ilk nitq söyləyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri və kampaniyanın təşəbbüskarı xanım Leyla Əliyeva Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin artıq 30 ilə yaxın davam etdiyini, onun nəticəsində ərazilərimizin 20 faizinin işğal edildiyini, ölkədə bir milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünün əmələ gəldiyini qeyd etmişdir.
Leyla xanım Xocalının qanlı statistikası haqqında məlumatı xatırlatmış və faciənin erməni işğalçıları tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş barbarlıq aktı kimi xarakterizə etmişdir. O, 2008-ci ildə təşəbbüs etdiyi “Xocalıya ədalət” kampaniyasının məhz bu istiqamətdə səylərin fəallaşdırılmasına yönəldiyini söyləmişdir.
O, bu kampaniya çərçivəsində görülən işlər və əldə edilmiş nəticələr barədə bəhs etmişdir. L.Əliyevanın söylədiyi kimi, aparılmış və durmadan davam etdirilən fəaliyyət çərçivəsində artıq 700 mindən artıq imza toplanıb və bu gün həmin fəaliyyətin nəticəsi olaraq Bosniya və Herseqovina, Çex Respublikası, Honduras, Kanada, Kolumbiya, İordaniya, Meksika, Pakistan, Panama, Peru, Rumıniya, Serbiya və Sudanın parlamentləri, habelə    ABŞ-ın 20-dən artıq ştatı, eləcə də İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı Xocalıda törədilmiş soyqırımı tanıyıblar. Ən yüksək beynəlxalq təşkilatlara, o cümlədən BMT və Haaqadakı Beynəlxalq Məhkəməyə petisiyaların təşkil edildiyini, “Xocalıya ədalət” saytının fəaliyyət göstərdiyini, faciə barədə filmlərin çəkildiyini, kitabların dərc edildiyini, Xocalıya həsr olunmuş konfrans və seminarların keçirildiyini deyən Leyla xanım bu gün kampaniyanın 115 təşkilat və 120 mindən artıq şəxs tərəfindən fəal şəkildə dəstəkləndiyini bildirmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu salonda toplaşan çoxsaylı həmvətənlərimiz, xüsusilə gənc nəslin nümayəndələrinə müraciət edərək bildirdi ki, 24 il əvvəl baş tutmuş dəhşətli Xocalı faciəsi hər bir azərbaycanlı üçün insanlığa qarşı ən ağır cinayət – soyqırımın rəmzinə çevrilmişdir. Səfir salonda cəmləşən xeyli sayda gənclərimizə üz tutaraq söyləmişdir ki, bu onların vətənpərvərlik ruhunda böyüməsinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən onların qarşısında qoyulan məqsəd və vəzifələrinin dərk edilməsinin əlamətidir.
Son dövrdə qlobal miqyasda getdikcə gərginləşən çaxnaşmalar, partlayış və qanlı terror dalğası, II Dünya müharibəsindən sonrakı dövrdə ilk dəfə olaraq Avropaya sadəcə mühacirlər deyil, canlarını müharibədən qurtarmaq üçün qaçqınlar axınının əmələ gəlməsinin şahid olduğumuzu qeyd edən Səfir, müasir bəşəriyyəti narahat edən bu dağıdıcı meyllərin üzə çıxmasına dünya ictimaiyyəti tərəfindən Xocalıdakı cinayətlərin vaxtilə pislənməməsinin də səbəb olduğunu bildirmişdir.
Bu baxımdan son dövrdə Xocalı soyqırımına dünya ictimaiyyətinin diqqətinin cəlb edildiyini xalqımızın, dövlətimizin böyük uğuru kimi göstərən Polad Bülbüloğlu, həmin işdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla xanım Əliyevanın müstəsna xidmətlərini vurğulayaraq, ona dərin təşəkkürünü bildirmişdir. Məhz bu kampaniya sayəsində dünyada Xocalıya laqeyd və biganə yanaşmanın aradan qaldırılmasına başlamaq mümkün olduğunu vurğulamışdır.
Nitqininə yekun vuraraq təkcə azərbaycanlıları deyil, bütün millətlərin nümayəndələrini “Xocalıya ədalət” şüarı altındakı kampaniyaya qoşulmağa çağıran Polad Bülbüloğlu, yalnız cinayəti və cinayətkarları ifşa etməklə, ədalətli sülh üçün zəminin yaradıla biləcəyini söyləmişdir.
Sonra Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, mədəniyyətşünaslıq doktoru, professor Yuri Pompeyev öz çıxışında Xocalıdan ötən 24 il ərzində artıq bir yeni nəslin yetişdiyini qeyd etmişdir. “Xocalıya ədalət” kampaniyası barədə öz fikirləri ilə bölüşərək, o, burada “ədalətin” başlıca söz olduğunu söyləmişdir. Yuri Pompeyev həmin kampaniya çərçivəsində əlindən gələni etməyə çalışdığını, Rusiyada, əsasən onun doğma Sankt-Peterburq şəhərində həqiqətin yayılması üçün səylər göstərdiyini bildirmişdir.
Dövlət Dumasının deputatı, Azərbaycan parlamenti ilə əlaqələr qrupunun rəhbərinin müavini Dmitri Savelyev Xocalı faciəsinə bənzər hadisələrin unudulmasının yeni oxşar fəlakətlərə yol aça biləcəyini qeyd etmişdir. O, müasir Azərbaycan dövlətinin öz gücünə arxalanaraq vətəndaşlarının təhlükəsizliyinə zəmanət verdiyini bildirmişdir. Dünya arenasında müstəqil oyunçuya, Cənubi Qafqazda isə sülhün qarantına çevrilən müasir Azərbaycan Respublikasının öz xalqını müdafiə edə biləcəyini deyən Dmitri Savelyev “Xocalıya ədalət” çağırışına qoşulduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə söz alan gənc rəssam Erkin Ələkbərli nümayiş etdirilən əsərlərdə Xocalı faciəsinə yaradıcı insanların gözü ilə baxılmasının önəmini qeyd etmişdir. O, ümumbəşəri incəsənət dili vasitəsi ilə qəm, qüssə, dəhşət və eyni zamanda həqiqət çağırışının əks olunduğunu söyləmiş və yığışanları bu əsərlərə baxarkən, onların ehtiva etdiyi mahiyyəti duymasına səsləndirmişdir.
Rəsmi hissənin sonunda Moskva Dövlət Linqvistik Universitetində ikinci xarici dil kimi Azərbaycan dilini öyrənən rusiyalı tələbələr Xocalı haqqında şeri azərbaycanca oxumuşdurlar.
Daha sonra tədbir iştirakçıları Xocalı faciəsinə həsr olunmuş Azərbaycan rəssamlarının boya, qrafika, habelə heykəltəraşların yaratdığı əsərləri ilə tanış olmuşdurlar. Salonda nümayiş etdirilən uşaqların rəsm əsərləri güclü təsir bağışlamışdır.
Tədbirdə Rusiya və Azərbaycan parlamentlərinin deputatları, rusiyalı ziyalılar, RAGB-in üzvləri və rusiyalı tələbələr, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresinin nümayəndələri və ələlxüsus olaraq Xocalı faciəsinin şahidləri, o cümlədən hər iki valideynini itirmiş Həmayil Xəlilova və Murad Hüseynov, habelə Xocalıda həyat yoldaşı və balaca oğlunu itirmiş, hal-hazırda isə Rusiyanın Zabaykalye diyarının bir kəndində yaşayan və Səfirliyin təşəbbüsü ilə tədbirə dəvət olunan Mənsurə Həbibullina qatılmışdırlar. Mərasimdə Moskvada akkreditə olunan çoxlu sayda diplomatik korpusun nümayəndələri də təmsil olunmuşdurlar.
Tamaşaçılar arasında “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində dərc etdirilən sənədlər və “İRS” jurnalının nüsxələri yayılmışdır.
Tədbir Moskvada təmsil olunan Azərbaycan jurnalistləri, eləcə də Rusiyanın “Rossiya Seqodnya” televiziyası, “TASS”, “RİA-Novosti”, “Vestnik Kavkaza” informasiya agentlikləri və digər KİV müxbirləri tərəfindən geniş işıqlandırılmışdır.

29 февраля 2016 г. была организована выставка картин «Память», посвящённая трагедии Ходжалы
29 февраля 2016 г., как и в прежние годы, Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации, Представительство Фонда Гейдара Алиева в России и Азербайджанское молодёжное объединение России – АМОР организовали выставку картин «Память», посвящённую трагедии Ходжалы. Выставка прошла в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам» с целью почтить память жертв геноцида в Ходжалах и показать истинное, ужасное лицо жестокой, не совместимой с гуманизмом политики армянских националистов, направленной против азербайджанского народа.
Участники мероприятия ознакомились с видеоматериалами, демонстрировавшимися на больших экранах, установленными в фойе.
Участники мероприятия почтили память жертв Ходжалы минутой молчания.
Выступившая на официальной части мероприятия Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, Председатель АМОР и инициатор кампании «Справедливость Ходжалам» Лейла Алиева отметила, что армяно-азербайджанский конфликт продолжается уже около 30 лет, в результате которого 20% территории Азербайджана были оккупированы и более одного миллиона человек оказались беженцами и вынужденными переселенцами. Лейла Алиева, рассказав о кровавой статистике трагедии в Ходжалах, охарактеризовала её как варварский акт армянских оккупантов против азербайджанского народа. Она подчеркнула, что инициированная ею в 2008-ом году кампания «Справедливость Ходжалам» направлена на активизацию усилий в данном направлении.
Лейла Алиева рассказала участникам мероприятия о проделанной работе и достигнутых результатах в рамках кампании. Она отметила, что в результате проделанной и продолжающейся работы уже собрано более 700 тысяч подписей и сегодня как результат упомянутой деятельности парламенты Боснии и Герцеговины, Чехии, Гондураса, Канады, Колумбии, Иордании, Мексики, Пакистана, Панамы, Перу, Румынии, Сербии и Судана, а также более 20-ти штатов США и Организация Исламского Сотрудничества признали совершённый в Ходжалах геноцид. Лейла Алиева рассказала об обращении в самые высшие международные организации, в том числе в ООН и Международный Суд в Гааге, о создании сайта «Справедливость Ходжалам», о снятых фильмах, посвящённых трагедии, опубликованных книгах, проведённых конференциях и семинарах, посвящённых Ходжалам и подчеркнула, что сегодня кампания активно поддерживается 115 организациями и более 120 тысячами людей.
Далее Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы обратился к многочисленным соотечественникам, в особенности к представителям молодёжи, и отметил, что трагедия в Ходжалах, совершённая 24 года назад, превратилась для каждого азербайджанца в символ самого тяжкого преступления – геноцида. Обращаясь к многочисленной молодёжи, Посол Азербайджана сказал, что это является стимулом для становления в духе патриотизма, осознанием целей и задач, поставленных перед ними Президентом Азербайджанской Республики.
Отметив всё более напряжённую волну насилия, взрывов и кровавого террора, наблюдаемый впервые после Второй мировой войны поток не просто экономических мигрантов в Европу, но и беженцев, которые пытаются спасти свои жизни от войны, Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что эти разрушительные тенденции, беспокоящие современную цивилизацию, являются в том числе и результатом несвоевременного осуждения преступлений в Ходжалах.
В этом контексте, Посол отметил привлечение внимания мировой общественности к геноциду в Ходжалах как успех азербайджанского народа и государства, а также подчеркнул особые заслуги в этом деле инициатора международной кампании «Справедливость Ходжалам», Вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой и выразил ей свою глубокую признательность. Он добавил, что именно благодаря данной кампании стало возможным начать устранение безразличного отношения к Ходжалам в мире.
В конце своего выступления Посол Азербайджана призвал не только азербайджанцев, но и представителей всех национальностей к присоединению к кампании под девизом «Справедливость Ходжалам» и сказал, что путём выявления преступников и преступления станет возможным создание основы для справедливого мира.
Далее выступил член Союза писателей России, культуролог, профессор Юрий Помпеев. В своём выступлении он отметил, что за 24 года после событий в Ходжалах выросло новое поколение. Поделившись своими мыслями о кампании «Справедливость Ходжалам», Юрий Помпеев сказал, что «справедливость» здесь является главным словом. Он также отметил, что делает всё возможное в рамках данной кампании в России, а в основном в своём родном городе Санкт-Петербурге, прилагает усилия для распространения правды.
Депутат Государственной Думы, заместитель руководителя российско-азербайджанской парламентской группы Дмитрий Савельев отметил, что предание забвению событий, похожих на Ходжалинское, открывает путь новым трагедиям. Он подчеркнул, что современное Азербайджанское государство, опираясь на свои силы, даёт гарантии безопасности своим гражданам. Он также сказал, что на мировой арене Азербайджан стал независимым игроком, гарантом мира на Южном Кавказе.
На мероприятии выступил молодой художник Эркин Алекберли. В своём выступлении он отметил важность видения на представленных картинах трагедии в Ходжалах глазами творческих людей. Эркин Алекберли сказав, что на картинах посредством общечеловеческого творческого языка были переданы горе, печаль, ужас и одновременно призыв к справедливости, обратился к собравшимся с призывом почувствовать суть, которую отражают картины.
В конце официальной части российские студенты Московского Государственного Лингвистического Университета, изучающие в качестве второго иностранного языка азербайджанский язык, прочитали на азербайджанском языке стихотворение о Ходжалы.
Позже участники мероприятия ознакомились с красочными, графическими произведениями азербайджанских художников, а также созданными скульпторами работами. Продемонстрированные в зале картины детей произвели сильные впечатления.
На мероприятии приняли участие депутаты азербайджанского и российского парламентов, представители российской интеллигенции, члены АМОР и российские студенты, представители Всероссийского Азербайджанского Конгресса и непосредственные свидетели трагедии в Ходжалах, в том числе потерявшие обоих родителей Амаил Халилова и Мурад Гусейнов, а также потерявшая в Ходжалах супруга и младшего сына, проживающая сегодня в одной из деревень Забайкальского края и приглашённая на мероприятие Посольством Мансура Габибуллина. Представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, также были среди гостей.
Среди гостей были распространены документы, опубликованные в рамках кампании «Справедливость Ходжалам» и выпуски журнала «Ирс».
Мероприятие было широко освещено азербайджанскими журналистами, аккредитованными в Москве, а также российскими СМИ, в том числе «Россия сегодня», «ТАСС», «РИА-Новости», «Вестник Кавказа».