Cari ilin 4 noyabr tarixində Moskva şəhərinin Boyük Kreml sarayının Georgiyevski zalında xarici vətəndaşların Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatları ilə təltif olunma mərasimi keçirilmişdir.
Rusiya Federasiyası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin sədri Leyla Əliyeva Rusiya Federasiyası ilə dostluq və əməkdaşlığın möhkəmlənməsi, iqtisadi əlaqələrin inkişafı, rus dili və mədəniyyətinin qorunması və yayılmasındakı böyük xidmətlərinə görə Puşkin medalı ilə təltif olunmuşdur.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Leyla Əliyevaya Puşkin medalını və gül dəstəsini təqdim etmiş və onu ürəkdən təbrik etmişdir. Leyla Əliyeva Rusiya dövlətinin başçısını Xalqın Birliyi günü münasibəti ilə təbrik etmiş və onun fəaliyyətinə verdiyi belə yüksək qiymətə görə təşəkkürünü bildirmişdir. O, həmçinin demişdir: “Mənim üçün Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatı – Puşkin medalı ilə təltif olunmaq böyük şərəfdir. Bakının mərkəzində böyük rus mədəniyyəti, ədəbiyyatı və incəsənətinə dərin hörmət əlaməti olaraq dahi rus şairi Aleksandr Sergeyeviç Puşkinin şərəfinə abidə ucalmışdır. Rusiya-Azərbaycan münasibətləri dərin tarixi köklərə malikdir və bu gün də uğurla inkişaf edir. Humanitar sahədə əməkdaşlıq bizim ikitərəfli münasibətlərimizin ayrılmaz hissəsidir. Azərbaycanda rus dilində təhsil tam şəkildə saxlanılıb, 300-dən artıq rusdilli məktəb fəaliyyət göstərir. Həmçinin Slavyan Dövlət Universiteti, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filialı fəaliyyət göstərirlər. Bu yaxınlarda isə Seçenov adına Moskva Dövlət Tibb Universitetinin xaricdə fəaliyyət göstərən ilk filialı öz qapılarını açmışdır. Azərbaycan xalqı Rusiya ilə humanitar və mədəni əməkdaşlığa böyük dəyər verir. Mən şadam ki, ölkələrimiz arasında dostluq və mehriban qonşuluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə öz cüzi töhfəmi vermişəm. Bir daha, Sizə, hörmətli Vladimir Vladimiroviç, belə yüksək mükafata görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm və mənim üçün onu Sizin əlinizdən almaq olduqca dəyərlidir. Sizə, bütün Rusiya xalqına xoşbəxtlik, əminamanlıq və sülh arzu edirəm. Sağ olun”.

4 ноября 2015 года в Москве в Георгиевском зале Большого Кремлевского Дворца состоялась церемония награждения иностранных граждан государственными наградами Российской Федерации
Согласно Указу Президента Российской Федерации Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, глава представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации, председатель Азербайджанского Молодёжного Объединения России — АМОР Лейла Алиева была награждена Медалью Пушкина за большой вклад в укрепление дружбы и сотрудничества с Российской Федерацией, развитие экономических связей, сохранение и популяризацию русского языка и культуры за рубежом.
Президент России Владимир Путин вручил Медаль Пушкина и цветы Лейле Алиевой и сердечно поздравил ее с этой наградой. Лейла Алиева поздравила главу Российского государства с Днем народного единства и поблагодарила за столь высокую оценку ее деятельности. Она также сказала: «Для меня большая честь получить государственную награду Российской Федерации – медаль Пушкина. Памятник гениальному русскому поэту Александру Сергеевичу Пушкину установлен в центре Баку как символ глубокого уважения азербайджанского народа к великой русской культуре, литературе и искусству. Российско-азербайджанские отношения имеют глубокие исторические корни и успешно развиваются сегодня. Неотъемлемой частью наших двусторонних отношений является сотрудничество в гуманитарной сфере. В Азербайджане в полном объеме сохранено обучение на русском языке, функционирует более 300 школ с обучением на русском языке. Также действует Славянский Государственный Университет, филиал Московского Государственного Университета имени Ломоносова. А недавно открыл свои двери первый зарубежный филиал Московского Государственного Медицинского Университета имени Сеченова. Азербайджанский народ глубоко ценит культурное и гуманитарное сотрудничество с Россией. И я рада, что внесла свой скромный вклад в укрепление дружбы и добрососедства между нашими странами. Еще раз, выражаю Вам, уважаемый Владимир Владимирович, глубокую благодарность за столь высокую награду и для меня особенно ценно получить эту медаль из ваших рук. Желаю Вам и всему народу России счастья, благополучия и мира. Спасибо».
На церемонии награждения присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.