Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Rusiyaya işgüzar səfər etmişdir
Cari ilin 17 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Rusiyaya işgüzar səfər etmişdir.
Səfər zamanı Nazir Elmar Məmmədyarov rusiyalı həmkarı Sergey Lavrov ilə görüşmüşdür.
Görüş zamanı Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov Nazir Elmar Məmmədyarovu salamlamış və sözügedən səfərin yüksək səviyyədə olan ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir. Rusiyanın Xarici İşlər Naziri Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud əməkdaşlığın bir çox sahələrdə, o cümlədən humanitar sahədə uğurla davam etdiyini bildirmiş və burada bu il Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Humanitar Forum zamanı Azərbaycanda Rusiya Mədəniyyət Günlərinin təşkil olunacağını qeyd etmişdir. Eyni zamanda Sergey Lavrov 2015-ci ilin sentyabr ayında Sankt-Peterburq şəhərində Arktikanın neft-qaz yataqlarının araşdırılması ilə bağlı tədbirin keçiriləcəyini söyləmiş və bura Azərbaycanın Sənaye və Energetika Nazirinin də dəvət olunduğunu bildirmişdir. Bundan əlavə Rusiyanın Xarici İşlər Naziri bu ilin sentyabr ayında Yekaterinburqda keçiriləcək Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyanın iclası çərçivəsində regionlararası forumun da təşkil olunacağını bildirərək, Sverdlovsk vilayətində isə hərbi texnika sərgisinin keçiriləcəyini və burada Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakını gözlədiklərini vurğulamışdır.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarına təşəkkür etmiş və sözügedən görüşün Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin tapşırığına uyğun olaraq baş tutduğunu bildirmişdir. Həmçinin Azərbaycanın Xarici İşlər Naziri İranın nüvə proqramı ilə bağlı Vyanada keçirilmiş danışıqların uğurla nəticələnməsi münasibəti ilə rusiyalı həmkarını təbrik etmişdir. Bu danışıqların regiondakı vəziyyətə müsbət təsir edəcəyinə əminliyini vurğulayan Nazir Elmar Məmmədyarov, buradakı vəziyyətin tam stabilləşməsi üçün Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasının zəruri olduğunu söyləmişdir. Münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlara toxunan Azərbaycanın Xarici İşlər Naziri burada Rusiyanın həmsədr ölkəsi kimi rolunu önə çəkmişdir.
Sergey Lavrov ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bu istiqamətdə ardıcıl iş apardığını, həmsədrlərin mütəmadi təmasda olduqlarını və münaqişənin həlli istiqamətində danışıqların daha da intensivləşdirilməsinin vaxtının çatdığını vurğulamış və bunun üçün bütün əsasların olduğunu söyləmişdir.

Министр Иностранных Дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров совершил рабочий визит в Россию.
17 июля 2015 года Министр Иностранных Дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров находился с рабочим визитом в России.
В ходе визита Эльмар Мамедъяров встретился со своим российским коллегой Сергеем Лавровым.
В ходе встречи, Сергей Лавров поприветствовал Эльмара Мамедъярова и выразил уверенность в том, что данный визит внесет вклад в дальнейшее развитие двусторонних отношений, которые находятся на высоком уровне. Министр Иностранных Дел России сообщил, что сегодня сотрудничество между Азербайджаном и Россией во многих областях, в том числе и в гуманитарной сфере, успешно продолжается и в этом году в рамках Международного Гуманитарного Форума, который пройдет в Баку, будут организованы Дни Российской Культуры в Азербайджане. Также Сергей Лавров отметил, что в сентябре 2015 года в Санкт-Петербурге пройдет мероприятие по исследованию нефтяных и газовых месторождений Арктики, и подчеркнул, что Министр Промышленности и Энергетики Азербайджанской Республики также приглашен на данное мероприятие. Кроме того, Министр Иностранных Дел России заявил, что в сентябре этого года в Екатеринбурге состоится заседание Межправительственной Комиссии по экономическим сотрудничеству, в рамках которой будет организован Межрегиональный Форум, и добавил, что Российская сторона ожидает участия азербайджанской делегации на выставке военной техники, которая пройдет в Свердловской области.
Эльмар Мамедъяров поблагодарил своего коллегу и заявил, что данная встреча проходит в соответствии с поручением Президентов Азербайджана и России. Министр Иностранных Дел Азербайджана поздравил российского коллегу в связи с успешным завершением переговоров в Вене по ядерной программе Ирана. Выразив уверенность в том, что данные переговоры окажут положительное влияние на ситуацию в регионе, Эльмар Мамедъяров отметил также необходимость вывода армянских вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана для полной стабилизации ситуации в регионе. Затрагивая тему мирного урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном, Эльмар Мамедъяров отметил роль России, как сопредседателя Минской Группы ОБСЕ.
Сергей Лавров подчеркнул, что сопредседатели Минской Группы ОБСЕ ведут последовательную работу в данном направлении, что они находятся в постоянном контакте и отметил, что настало время и есть все основания для интенсификации переговоров по урегулированию конфликта.