Cari ilin 19 aprel tarixində Moskvada Avrasiya ölkələri parlament sədrlərinin birinci müşavirəsi keçirilmişdir.
Cari ilin 19 aprel tarixində Moskvada Koreya Respublikası parlamentinin sədri Çon Iy Hva və Rusiya Dövlət Dumasının sədri Sergey Narışkinin təşəbbüsü ilə Avrasiya ölkələri parlament sədrlərinin birinci müşavirəsi keçirilmişdir. Tədbirdə Sergey Narışkinin dəvəti ilə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədov çıxış etmişdir. Böyük maraq və diqqətlə qarşılanan çıxışda Milli Məclisin sədri aprel ayının əvvəlində baş verən hadisələrin kövrək atəşkəs rejiminə ümid etməyin nə qədər yanlış olduğunu bir daha sübut etdiyini vurğuladı. Oqtay Əsədov bu məsələdə beynəlxalq birliyin, nəhayət, öz qəti sözünü deməli və münaqişəyə beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış norma və prinsipləri, xüsusən də dövlətlərin ərazi bütövlüyü prinsipi əsasında həllini tapmalı olduğuna əminliyini ifadə etdi.
Azərbaycan parlamentinin sədri dünyanın maliyyə böhranı, terrorçuluq, iqlim dəyişiklikləri, ərzaq və enerji təhlükəsizliyi kimi problemlərlə üz-üzə qaldığını və bu problemlərin həlli üçün dövlətlərarası əməkdaşlığın alternativinin olmadığını diqqətə çatdırıb. Parlamentlərarası dialoqun keyfiyyətcə yeni mərhələsi olan parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini xüsusi qeyd edən Oqtay Əsədov bildirib ki, parlamentlərarası əməkdaşlıq Avrasiya regionunda mövcud münaqişələrdən çıxış yollarının tapılmasına kömək edəcək.
Milli Məclisin sədri Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin işğal olunduğunu, etnik təmizləmə aparıldığını, Ermənistan ərazisindən və Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından 1 milyon dinc sakinin qovulduğunu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının, BMT Baş Məclisinin və digər mötəbər beynəlxalq təşkilatların Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən sənədlər qəbul etdiyini müşavirə iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri deyib: “Münaqişənin nizama salınması ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin dövlət başçıları dəfələrlə bəyan ediblər ki, mövcud status-kvo qəbuledilməzdir, dəyişilməlidir və məsələ tezliklə öz həllini tapmalıdır. Həmsədrlərin irəli sürdükləri və Azərbaycan tərəfindən qəbul edilmiş Madrid prinsipləri də münaqişənin nizama salınmasına yönəldilib. Təəssüf ki, münaqişənin həll edilməsi üçün indiyədək göstərilən beynəlxalq səylər Ermənistanın qeyri-konstruktiv və pozucu mövqeyi üzündən heç bir səmərə vermir. Hər kəsə aydın olmalıdır ki, vəziyyətin bu cür qalması, münaqişənin nizama salınmaması nəinki Cənubi Qafqaz regionunda, həm də bütün dünyada sülh və sabitlik üçün təhlükə törədir. Bunu aprel ayının əvvəlində cəbhə xəttində baş vermiş hadisələr bir daha sübut edir. Ermənistan silahlı qüvvələri növbəti silahlı təxribata əl ataraq cəbhə xətti boyunca yerləşən yaşayış məntəqələrini güclü atəşə tutub. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dinc sakinlərin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün cavab tədbirləri görməyə məcbur olub. Genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar çoxsaylı insan tələfatına və dağıntılara gətirib çıxarıb. Pozulmuş atəşkəs rejimi Rusiyanın vasitəçiliyi sayəsində bərpa edilib”.
Müşavirədə BMT-nin Baş katibi Pan Gi Munun və Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin müraciətləri səsləndirilib.
Görüşün başlıca mövzusu XXI əsrdə Avrasiya regionu ölkələrinin birgə rifahı naminə parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsidir. Bundan əlavə, tədbirdə iqtisadi, siyasi, humanitar, hüquqi sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə parlamentlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsi, regionda sülhün və sabitliyin möhkəmləndirilməsi, ekstremizmlə mübarizə, konfessiyalararası dialoqun gücləndirilməsi və digər məsələlər də müzakirə olunan mövzular sırasında olmuşdur.

19 апреля 2016 года в Москве состоялось первое Совещание спикеров парламентов стран Евразии.
Главная тема встречи в новом формате – межпарламентское сотрудничество в интересах совместного благополучия стран евразийского региона в ХХI веке. С совместной инициативой проведения Совещания выступили спикер парламента Республики Корея Чон Ый Хва и Председатель Государственной Думы Сергей Нарышкин.
По приглашению Сергея Нарышкина Председатель Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Огтай Асадов принял участие в Совещании и выступил с речью. В своем выступлении, которое было встречено с большим интересом и вниманием, Председатель Милли Меджлиса подчеркнул, что произошедшие в начале апреля события еще раз доказали, насколько ошибочно возлагать надежды на хрупкий режим прекращения огня. Огтай Асадов выразил уверенность, что международному сообществу следует, наконец, сказать решительное слово в этом вопросе, конфликт должен быть урегулирован на основе общепризнанных норм и принципов международного права, в частности, принципа территориальной целостности государств.
Председатель парламента Азербайджана отметил, что мир столкнулся с такими проблемами, как финансовый кризис, терроризм, изменения климата, продовольственная и энергетическая безопасность и альтернативы межгосударственному сотрудничеству в их решении нет. Особо подчеркнув значение парламентской дипломатии, являющейся качественно новым этапом межпарламентского диалога, Огтай Асадов сказал, что межпарламентское сотрудничество будет содействовать поиску путей выхода из конфликтов в евразийском регионе.
Председатель Милли Меджлиса рассказал участникам совещания об оккупации 20 процентов территории Азербайджана в результате армяно-азербайджанского конфликта, проведении этнической чистки, изгнании с территории Армении и оккупированных азербайджанских земель одного миллиона мирных жителей, принятии Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, Генеральной Ассамблеей ООН и другими влиятельными международными организациями документов, требующих от Армении незамедлительного и безоговорочного вывода своих вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана.
Председатель Милли Меджлиса сказал: «Главы государств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием конфликта, неоднократно заявляли о неприемлемости статус-кво, необходимости его изменения и скорейшего решения вопроса. Выдвинутые сопредседателями и принятые Азербайджанской Стороной Мадридские принципы также направлены на урегулирование конфликта. К сожалению, предпринимаемые международные усилия по урегулированию конфликта до сих пор остаются безрезультатными из-за неконструктивной и деструктивной позиции Армении. Все должны понимать, что сохранение такого положения, неразрешенность конфликта представляют угрозу для мира и стабильности не только в регионе Южного Кавказа, но и во всем мире. События, произошедшие в начале апреля на линии фронта, еще раз доказывают это. Вооруженные силы Армении, прибегнув к очередной вооруженной провокации, подвергли интенсивному обстрелу населенные пункты Азербайджана, расположенные вдоль линии фронта. Для обеспечения безопасности мирных жителей Вооруженные силы Азербайджана вынуждены были принять ответные меры. Широкомасштабные военные операции привели к многочисленным человеческим жертвам и разрушениям. Нарушенный режим прекращения огня был восстановлен при посредничестве России».
На совещании были озвучены обращения Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна и Президента России Владимира Путина.
Участники встречи обсудили развитие межпарламентского сотрудничества во имя совместного благополучия стран евразийского региона в XXI веке. Кроме того, были рассмотрены вопросы развития межпарламентского диалога в целях расширения сотрудничества в экономической, политической, гуманитарной, правовой сферах, укрепления мира и стабильности в регионе, борьбы с экстремизмом, усиления межконфессионального диалога и пр.