Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlunun “Mədəniyyətlərin beynəlxalq dialoqu: Azərbaycan – Rusiya” adlı kitabçası işıq üzü görüb
Kitabçaya 2015-ci ilin 14 dekabr tarixində Sankt-Peterburq Həmkarlar İttifaqları Humanitar Universitetində keçirilmiş leksiyanın materialları daxil edilib. Sözügedən mühazirə müasir dünyada multikulturalizm və mədəniyyətlərin beynəlxalq dialoqu problemlərinə həsr olunub. Burada Azərbaycanın dövlət-siyasi quruluşunun, ölkəmizin sosial və iqtisadi siyasətinin xüsusiyyətləri, dini və etnik müxtəlifliyi nəzərdən keçirilir. Müəllif Azərbaycan ilə Rusiyanın mədəniyyətin müxtəlif sahələrində əməkdaşlığına xüsusi diqqət yetirir.
Broşür müəllim, aspirant, tələbələr və geniş oxucu auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.
Polad Bülbüloğlu – Universitetin çoxdankı dostu, Sankt-Peterburq Həmkarlar İttifaqları Humanitar Universiteti tərəfindən hər il keçirilən ən iri elmi humanitar forum – Beynəlxalq Lixaçyov elmi mühazirələrinin iştirakçısıdır.
Leksiya 2008-ci ildən Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə SPHİHU tərəfindən “Mədəniyyətlərin beynəlxalq dialoqu” mühazirələri diplomatik proqramı çərçivəsində keçirilirdi.

Вышла в свет брошюра Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полада Бюльбюль оглы «Международный диалог культур: Азербайджан - Россия».
В брошюру вошли материалы лекции, прошедшей в Санкт-Петербургском Гуманитарном университете профсоюзов (СПбГУП) 14 декабря 2015 года. Она посвящена проблемам мультикультурализма и международного диалога культур в современном мире. В ней рассматриваются особенности государственно-политического устройства, социальной и экономической политики Азербайджана, религиозное и этническое многообразие этой страны. Автор уделяет особое внимание сотрудничеству России и Азербайджана в различных областях культуры.
Брошюра адресована преподавателям, аспирантам, студентам и широкому кругу читателей.
Полад Бюльбюль оглы - давний друг Университета, участник Международных Лихачевских научных чтений – крупнейшего в мире ежегодного научного гуманитарного форума, проводимого СПбГУП.
Лекция проходила в рамках Дипломатической программы Чтений «Международный диалог культур», реализуемой СПбГУП с 2008 года при поддержке Министра иностранных дел России.