Səfirliyin Parlamentlərarası Pravoslavlıq assambleyasının XXIII illik konfransının yekun bəyanatı ilə bağlı müraciətinə cavab olaraq Rus Pravoslav Kilsəsi məktub göndərmişdir
Məktubda RPK-nin dəyişməz və ardıcıl olaraq Qarabağ münaqişəsinin və mövcud fikir ayrılıqlarının qanun çərçivəsində məqbul həllinin axtarışının tərəfdarı olduğu deyilir.
Bildirilir ki, 1993-cü ildən etibarən Moskva və bütün Rusiyanın Patriarxının vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistanın dini liderlərinin münaqişənin dini zəminə əsaslanmadığı və siyasi xarakter daşıdığını, millətlərarası düşmənçiliyin qızışdırılmasının Xristianlıq və İslam baxımından günah olduğunun iştirakçılar tərəfindən dəfələrlə qeyd edildiyi bir sıra görüşləri baş tutmuşdur.
Həmçinin məktubda qeyd olunur ki, Moskva Patriarxlığı bu gün də münaqişənin sülh və ədalətli həllinə səy göstərərək eyni mövqedən çıxış edir. Bundan əlavə, Azərbaycan tərəfinin narahatlığı Parlamentlərarası Pravoslavliq assambleyasının rəhbərliyinə çatdırılacağı vurğulanır.

В ответ на обращение Посольства, связанное с итоговой декларацией XXIII ежегодной конференции Межпарламентской ассамблеи Православия, Русская Православная Церковь (РПЦ) направило письмо
В котором говорится, что РПЦ неизменно и последовательно выступает за урегулирование карабахского конфликта и поиск взаимоприемлемого разрешения существующих разногласий в рамках закона.
Сообщается, что начиная с 1993 года при посредническом участии Патриарха Московского и Всея Руси состоялся ряд встреч религиозных лидеров Азербайджана и Армении, на которых участники неоднократно высказывали позицию, что карабахский конфликт лишён религиозной почвы и носит политический характер, а разжигание межнациональной вражды является грехом с точки зрения Христианства и Ислама.
Также в письме отмечено, что Московский Патриархат и сегодня выступает с тех же позиций, прилагая усилия к мирному и справедливому разрешению конфликта. И выраженная озабоченность Азербайджанской Стороны будет доведена до сведения руководства Межпарламентской ассамблеи Православия.