Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin vətəndaşlara müraciəti
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi bir daha vətəndaşların nəzərinə aşağıda qeyd edilənləri çatdırır.
Son zamanlar Rusiyada müxtəlif yerlərdə (ticarət obyektləri, hava limanları, dəmir yol və avtobus vağzalları, soydaşlarımızın daha çox məskunlaşdığı ərazilər və s.) mənsubiyyəti bəlli olmayan şəxslər tərəfindən nağd pul müqabilində müxtəlif sənədlərin (şəhadətnamə, arayış və s.) hazırlanıb-verilməsi üzrə xidmətlərin təklif olunması qeydə alınır.
Səfirlik bir daha izah edir ki, Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, bütün rəsmi sənədlərə görə dövlət rüsumu tutulur. Həmin rüsum səlahiyyətli dövlət orqanı tərəfindən verilən qəbz əsasında yalnız bank ödənişi yolu ilə yerinə yetirilə bilər. Xarici ölkələrdə sözügedən səlahiyyətli orqanlar Azərbaycan Respublikasının Səfirlikləri və Konsulluqlarıdır.
Rusiyada bu, Moskvada yerləşən Səfirlik, eləcə də Sankt-Peterburq və Yekaterinburq şəhərlərindəki Baş Konsulluqlardır. Burada toplanılan konsulluq haqları hər ayın yekunlarına dair bank köçürülməsi yolu ilə xəzinəyə ödənilir və Azərbaycan dövlətinin mənfəətinə çevrilir.
Digər yerlərdə nağd şəkildə ödənişlərin istənilməsi qanunsuzdur. Bunu təklif edən şəxslər fırıldaqçılardır və onlar insanların etimadından sui-istifadə edirlər. Onların vətəndaşlara verdiyi sənədlər isə saxtadır. Belə sənədlərdən istifadə edilməsi vətəndaşlar üçün ciddi problemlər yarada bilər.
Bununla əlaqədar Səfirlik təkrar bəyan edir ki, hər hansı arayış, şəhadətnamənin alınması, rəsmi sorğunun edilməsi və s. məqsədlərlə, yalnız Səfirliyə və Baş Konsulluqlara müraciət edib, orada verilən ərizə-anketlərin doldurulması və alınan qəbzlərin bankda ödənilməsi yolu ilə qanuna uyğun hərəkət etmək lazımdır.

Обращение Посольства Азербайджанской Республики в Российской Федерации к гражданам
Посольство Азербайджанской Республики в Российской Федерации вновь доводит до сведения граждан нижеследующее:
В последнее время в различных местах (торговые объекты, аэропорты, железнодорожные и автобусные вокзалы, наиболее заселённые нашими соотечественниками территории и т.д.) России были отмечены случаи, когда неизвестные лица за определенную денежную плату предлагают услуги по оформлению и выдаче различных документов (свидетельство, справка и т.д.).
Посольство вновь разъясняет, что согласно законодательству Азербайджанской Республики за официальные документы взимается государственная пошлина. Данная пошлина оплачивается на основании квитанции, выданной уполномоченным органом и только путём банковского платежа. В зарубежных странах такими уполномоченными органами являются Посольства и Консульства Азербайджанской Республики.
В России это Посольство в Москве, а также Генеральные консульства в Санкт-Петербурге и Екатеринбурге. Все консульские сборы по итогам каждого месяца в безналичном виде перечисляются в казначейство, обращаясь в доход Азербайджанского государства.
Требование наличных оплат в других местах является незаконным. Лица, предлагающие эти услуги являются мошенниками и злоупотребляют доверием людей. Раздаваемые ими документы являются фальшивыми. Такие документы могут создать серьёзные проблемы для приобретших их граждан.
В данной связи Посольство вновь заявляет, что в соответствии с законом для того, чтобы получить какую-либо справку, свидетельство, сделать официальный запрос и др. необходимо обратиться только в Посольство и Генеральные консульства, заполнить предоставленные здесь заявки-анкеты и оплатить полученные квитанции в банке.