20 Yanvar faciəsinin 28 illiyinə həsr olunmuş tədbir
Cari ilin 19 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyində 20 Yanvar faciəsinin 28 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələri, Moskvadakı diplomatik korpusun təmsilçiləri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin və diaspor təşkilatlarının üzvləri, Rusiya Federasiyasının Silahlı Qüvvələrinin Ümumqoşun Akademiyasının azərbaycanlı dinləyiciləri və Rusiya Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişdirlər.
Öncə tədbir iştirakçıları Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Səfirliyin binasındakı barelyefi önünə, sonra isə Qanlı Yanvar şəhidlərinin adları yazılmış lövhənin qarşısına tər çiçəklər düzmüşlər. Foyedə 20 Yanvar faciəsini əks etdirən foto sərgi tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur. İştirakçılar qarşısında Səfirliyin hazırladığı press-reliz rus və ingilis dillərində səsləndirilmişdir. Sonra mərasim iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad etmişlər.
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu çıxış edərək faciə haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat vermişdir. Həmçinin xalqın tarixində faciələrin olduğunu və onları unutmağın mümkün olmadığını, Bakıda 20 Yanvar faciəsi zamanı həlak olanlar arasında ayrı-ayrı millətlərin nümayəndələrinin olmasını xüsusi qeyd edərək, 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının yaddaşına böyük acı ilə həkk olunduğunu bildirmişdir. “Azərbaycan xalqı sovet hökumətinin onların üzərinə tank, ağır texnika yürütdüyünü gördükdə anladı ki, bu dövlətin tərkibində artıq yaşamaq olmaz və minlərlə insan Kommunist partiyasının biletlərini yandırmağa başladı” – deyə çıxışına davam edən Səfir, 28 ildən sonra faciə haqqında danışmağın hələ də çətin olduğunu qeyd edərək, o dövrün siyasətçilərindən heç kimin Qanlı Yanvar faciəsi haqqında çıxış etmədiyini, münasibət bildirmədiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Polad Bülbüloğlu qeyd etdi ki, yalnız Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi, böyük siyasətçi, Ulu öndər Heydər Əliyev oğlu ilə birlikdə Səfirliyin hazırkı binasına gələrək çəkinmədən faciəyə siyasi qiymət vermişdir. Dövrün çətinliklərini, maneələrini yaxşı anlayan Heydər Əliyev, totalitar rejimə qarşı çıxaraq faciənin törədilməsini cinayət, faciəni törədənləri isə cinayətkar adlandırmışdır. Bu, o zaman hadisəyə verilmiş ilk siyasi qiymət idi və faciəyə hüquqi qiymət də məhz Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra verilmişdir. Onun tərəfindən faciənin ətraflı araşdırılması məqsədilə Komissiya yaradılmışdır.
Azərbaycanın Səfiri indiki Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, həqiqi müstəqilliyi və sürətli inkişafı həmin hadisələri törədənlərə layiqli cavab olduğunu vurğulamışdır. Çıxışının sonunda o, bütün şəhidlərimizə, o cümlədən Qarabağ uğrunda canlarından keçən insanlara Allahdan rəhmət dilədi, Azərbaycan xalqının onları heç zaman unutmayacağını bildirərək, Səfirliyə gələn qonaqlara xalqımızın kədərinə şərik olduqları və faciəyə öz münasibətlərini bildirdikləri üçün dərin minnətdarlığını ifadə etdi.
Sonda şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə gələn qonaqlar üçün ehsan süfrəsi təşkil olunmuşdur.

Мероприятие, посвящённое трагическим событиям 20 января 1990 года
19 января в Посольстве Азербайджанской Республики в Российской Федерации было проведено мероприятие, посвящённое трагическим событиям 20 января 1990 года.
На мероприятии приняли участие представители российской общественности, дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, Фонда Гейдара Алиева, Азербайджанской Молодёжной Организации России и азербайджанской диаспоры, слушатели и студенты Общевойсковой академии Вооруженных сил Российской Федерации и Военного университета Министерства обороны России из Азербайджана.
Участники мероприятия возложили венки и цветы к барельефу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в Посольстве и к мемориалу со списком имён жертв Кровавого Января. Размещённая в фойе Посольства фотогалерея, отражающая трагедию 20 января, вызвала большой интерес у участников мероприятия. Был зачитан Пресс-релиз Посольства на азербайджанском и английском языках. Память жертв была почтена минутой молчания.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы в своём выступлении подробно рассказал о событиях 20 января. Отметив, что в истории нашего народа есть трагические страницы, которые невозможно забыть, Посол особо подчеркнул, что среди погибших во время январских событий 1990 г. в Баку были представители разных национальностей и добавил, что события кровавого января с глубокой болью были вписаны в память азербайджанского народа. Полад Бюльбюль оглы сказал: «Азербайджанский народ, увидев, что советское государство направило на мирных жителей танки, тяжёлую технику, понял, что отныне жить в составе этого государства невозможно. Тысячи людей начали сжигать свои партийные билеты». Также подчеркнув, что 28 лет спустя всё ещё трудно говорить о тех трагических событиях, Посол добавил, что никто из политиков того времени не выступил в связи с январскими событиями, не решился дать им оценку.
Посол особо отметил, что только общенациональный лидер азербайджанского народа, выдающийся государственный деятель и политик, Великий лидер Гейдар Алиев пришёл со своим сыном в здание, в котором сегодня находится Посольство и смело дал политическую оценку трагедии. Хорошо понимающий все трудности и препятствия того времени, Гейдар Алиев выступив против тоталитарного времени, назвал случившуюся трагедию преступлением, а совершивших её преступниками. Это было первой политической оценкой, данной кровавым январским событиям, а юридическая оценка была дана только после того, как Гейдар Алиева пришёл к власти. С целью её всестороннего расследования была создана специальная Комиссия.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что суверенитет сегодняшней Азербайджанской Республики, её реальная независимость и динамичное развитие представляют собой достойный ответ преступникам, совершившим эту трагедию. В конце своего выступления Посол почтил память всех шехидов, в том числе и тех, кто погиб в карабахской войне, и особо подчеркнув, что азербайджанский народ никогда не забудет их,  выразил глубокую признательность всем гостям, которые разделили горечь азербайджанского народа и выразили отношение к трагедии.