“Rusiya Qadınlar İttifaqı” ictimai təşkilatının Pskov regional bölməsi İkinci dünya müharibəsi zamanı həlak olmuş və Pskov vilayətinin Porxov şəhəri ətrafında hərbi əsirlərin saxlanıldığı “Dulaq-100” adlı keçmiş düşərgənin yerində dəfn edilmiş əsgərlərin qohumlarının axtarışı ilə məşqul olur.
Həmçinin 2016-cı ildə burada həlak olanların xatirəsinə «Непокорённые» adlı abidə ucaldılmış və memorial kompleksi bərpa edilmişdir.
Həmin düşərgədə təxminən 85 000 əsirin dəfn olunduğu güman edilir. Hazırda cəmi 1000 nəfərin adları müəyyən edilmişdir ki, təşkilat tərəfindən Səfirliyə göndərilən məktuba (əlavə olunur) əsasən, onların arasında soydaşlarımız da vardır.
Qeyd olunan siyahı həlak olmuş soydaşlarımızın yaxınlarının tapılması məqsədi ilə Səfirlik tərəfindən ictimaiyyətə təqdim olunur. Bundan əlavə, sözügedən məlumat Azərbaycan Respublikasının aidiyyətı qurumlarına da göndərilmişdir.
Onu da bildiririk ki, təşkilatın məktubunda əks olunmuş adların bəzilərinin yazılışında qeyri-dəqiqliyə yol verildiyi ehtimal olunur. Bununla bağlı hər-hansı yeni məlumat əldə edəcəyimiz təqdirdə Səfirlik tərəfindən ictimaiyyətə məlumat veriləcəkdir.

Псковское областное отделение общественного объединения «Союз женщин России» занимается поиском родственников солдат, погибших во время Второй мировой войны и похороненных в Псковской области под городом Порхов на месте бывшего лагеря для военнопленных «Дулаг-100».
В 2016 году также в память о погибших был возведен памятник «Непокоренные» и восстановлен мемориальный комплекс.
Предполагается, что в этом лагере были похоронены около 85 000 пленных. В настоящее время определены имена лишь 1000 человек, и на основании письма, отправленной организацией в Посольство (прилагается), среди них есть и наши соотечественники.
Посольство предоставляет данный список вниманию общественности с целью поиска родственников погибших. Данная информация была также направлена в соответствующие структуры Азербайджанской Республики.
Хотим отметить, что в написании некоторых имен, содержащихся в представленном организацией списке, есть вероятность допущения ошибок. В связи с этим, в случае получения дополнительной информации Посольство доведет её до внимания общественности.