Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 100 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən diplomatik ziyafət təşkil edilmişdir
26 iyun 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 100 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən diplomatik ziyafət təşkil edilmişdir.
Tədbirdə Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Rusiya Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin üzvləri, diaspor nümayəndələri, o cümlədən Rusiya hərbi universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı kursantlar iştirak etmişlər.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Səfir Polad Bülbüloğlu ordunun 100 illik yubileyinin hər bir dövlətin və xalqın həyatında xüsusi yer tutduğunu bildirdi. O qeyd etdi ki, Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının 100 illiyi münasibətilə ölkəmizdə keçirilən möhtəşəm hərbi parada həsr olunan tədbirdə iştirak etmiş və bir vətəndaş kimi qürur hissi keçirmişdir. Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin paraddakı çıxışı və nümayiş olunan müasir hərbi texnika barədə ətraflı danışaraq vurğuladı ki, 100 illik tarixə malik ordumuz istənilən hücumu dəf etməyə və Ali Baş Komandan tərəfindən qarşısına qoyulan tapşırıqları layiqincə yerinə yetirməyə qadirdir. Azərbaycanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ problemini sülh və danışıqlar yolu ilə həll etmək üçün çalışdığını, amma xalqın səbrinin də sonsuz olmadığını diqqətə çatdıran Səfir, ATƏT-in Minsk Qrupuna böyük ümid bəsləndiyini və problemin sülh yolu ilə həllinə hələ də inandığımızı ifadə etdi. “Bu gün paradı canlı izləyən şəxs kimi deyə bilərəm ki, işğal altındakı torpaqlarımızı azad etmək üçün Azərbaycan ordusunun hər bir imkanı vardır” – deyən Polad Bülbüloğlu çıxışını davam etdi. Həmçinin o, Hərbi Hava Qüvvələrinin paraddakı möhtəşəm çıxışını minlərlə vətəndaşın canlı olaraq Bakı küçələrindən böyük qürur və sevinc hissi ilə izlədiyini bildirdi. 100 il bundan öncə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucularının ilk işinin məhz ordu quruculuğu olduğunu xüsusi qeyd etdi. O vaxt anlayırdılar ki, ordusuz ölkənin suverenliyini qorumaq mümkün deyil. Böyük Vətən Müharibəsində iştirak etmiş çoxlu sayda azərbaycanlının Sovet İttifaqı qəhrəmanı adına layiq görüldüyünü və onlar arasında iki dəfə Sovet İttifaqı qəhrəmanı mükafatı ilə təltif olunan şəxsin də olduğunu vurğuladı. Polad Bülbüloğlu Azərbaycan ordusunun güc və qüdrətini dünyaya nümayiş etdirdiyinə görə Ali Baş Komandan İlham Əliyevə minnətdarlığımı bildirdi.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Rusiya Federasiyasındakı Hərbi attaşesi polkovnik Nadir Şahbazov Azərbaycan ordusunun təşəkkülü mərhələləri və AXC dövründə bu istiqamətdə görülən işlər barədə ətraflı danışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında intensiv ordu quruculuğuna başlandığını və məhz onun 1998-ci ildə imzaladığı Fərmanla 26 iyun tarixinin Dövlət bayramı qismində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələr günü kimi qeyd olunduğunu xüsusi vurğuladı. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən hərbi məktəblər barədə ətraflı məlumat verən hərbi attaşe, 1994-cü ildə atəşkəslə bağlı razılığın əldə olunması ilə ölkəmizdə ordu quruculuğunda bütün istiqamətlərdə, xüsusilə Hərbi Hava Qüvvələri və Hava Hücumundan Müdafiə sahəsində geniş islahatlara başlandığını və bu islahatların Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini qonaqların diqqətinə çatdırdı. Azərbaycanda istehsal olunan hərbi təyinatlı məhsullar barədə danışan Nadir Şahbazov, Azərbaycan zabitlərinin iştirak etdiyi sülhməramlı missiyalar barədə məlumat verdi. “Düşmənin önündə qarşısına qoyulmuş istənilən tapşırığı yerinə yetirə biləcək güclü Azərbaycan ordusu var və status-kvonu hər an dəyişmək qüvvəsindəyik”- deyərək çıxışını yekunlaşdırdı.

Посольством Азербайджана в России был организован приём по случаю 100-летия со дня образования вооружённых сил Азербайджанской Республики
В мероприятии приняли участие представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, офицеры высокого ранга Министерства обороны России, сотрудники Министерства иностранных дел этой страны, члены Азербайджанской Молодёжной Организации России, представители азербайджанской диаспоры и курсанты из Азербайджана, обучающиеся в военных ВУЗ-ах России.
Поприветствовав гостей, Посол Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что 100-летний юбилей армии занимает особое место в жизни каждого государства и народа. Он также отметил, что принимал участие на мероприятии, организованном в Баку в честь 100-летия Вооружённых сил и как гражданин испытал чувство огромной гордости за армию. Полад Бюльбюль оглы, проинформировав гостей о выступлении Президента Ильхама Алиева на параде и продемонстрированной там военной технике, добавил, что национальная армия со столетней историей готова отразить любую атаку и достойным образом выполнить задачи, поставленные перед ней Верховным главнокомандующим. В своём выступлении Посол подчеркнул, что Азербайджан делает всё для урегулирования армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта мирным путём, но терпение азербайджанского народа не является бесконечным и возлагаются большие надежды на Минскую Группу ОБСЕ, всё ещё есть вера в разрешение конфликта мирным путём. Полад Бюльбюль оглы сказал: «Как человек, который сегодня наблюдал за парадом, могу сказать, что для освобождения оккупированных территорий у азербайджанской армии есть все возможности». Также он добавил, что тысячи граждан на улицах Баку с большим восторгом и радостью наблюдали блистательное выступление военно-воздушных сил на параде. Посол особо отметил, что 100 лет тому назад первым делом основателей Азербайджанской Демократической Республики было создание армии. Ещё тогда понимали, что без армии невозможно защитить суверенитет страны. Посол Азербайджана добавил, что множество азербайджанцев, участвовавших в Великой отечественной войне, были удостоены звания героя Советского Союза и среди них есть тот, кто получил данное звание два раза. Полад Бюльбюль оглы выразил благодарность Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву за демонстрацию всему миру силы и могущества азербайджанской армии.
Выступивший позже военный атташе вооружённых сил Азербайджанской Республики в Российской Федерации полковник Надир Шахбазов рассказал об этапах развития азербайджанской армии и работе, проделанной в этом направлении в годы АДР. Также он подчеркнул, что под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева началось интенсивное строительство армии и именно его Указом от 1998 года 26 июня, как день Вооружённых сил Азербайджанской Республики, начал отмечаться в качестве государственного праздника. Проинформировав гостей о военных учебных заведениях Азербайджана, военный атташе отметил, что с достижением в 1994 году соглашения о прекращении огня, начались широкомасштабные реформы во всех сферах армии, особенно в сферах военно-воздушных сил и противовоздушной обороны, и эти реформы были достойно продолжены Президентом Ильхамом Алиевым. Он также рассказал гостям о производимых в Азербайджане продукциях военного предназначения и миротворческих операциях, в которых принимают участие азербайджанские офицеры. И в завершении своего выступления сказал: «Азербайджанская армия готова выполнить любые поставленные перед ней задачи против врага и имеет силу изменить существующий статус-кво».