Rusiya Federasiyasında akkreditə olunmuş səfirlərin Zurab Sereteli ilə görüşü
16 yanvar 2019-cu il tarixində “Adamovo yabloko” sərgi kompleksində Moskvadakı diplomatik korpusun duayeni Səfir Polad Bülbüloğlunun təşəbbüsü və Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin (RF XİN) Dövlət protokolu departamentinin dəstəyi ilə Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının prezidenti, SSRİ xalq rəssamı Zurab Seretelinin 85 illik yubileyi münasibətilə Rusiya Federasiyasında akkreditə olunmuş səfirlərin rəssamla görüşü keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan RF XİN-in Dövlət protokolu departamentinin rəisi İqor Boqdaşev Səfir Polad Bülbüloğluna Moskvadakı  diplomatik korpusun duayeni olaraq sözügedən görüşün təşkil edilməsi ideyasını irəli sürdüyünə görə minnətdarlığını bildirmiş, yubilyarı təbrik edərək ona uzun ömür arzulamışdır.                                                                                  Səfir Polad Bülbüloğlu çıxışında Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının  incəsənət dolu gözəl zalında həmkarları ilə bir araya gəlməyindən olduca məmnun olduğunu qeyd etmiş, Zurab Seretelinin yaradıcılığı barədə danışaraq onun bütün ömrü boyu öz yaradıcılığı ilə ölkələri və xalqları birləşdirdiyini qeyd etmişdir. O, bütün həmkarlarına gözəl insan, böyük rəssam Zurab Seretelini təbrik etmək üçün vaxt tapıb tədbirdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkür etmiş, yubilyara uzun ömür və çoxlu yeni gözəl əsərlər yaratmağı arzu etmişdir.
Mərasimdə həmçinin Rusiya Federasiyasının MDB, xaricdə yaşayan həmvətənlərlə iş və beynəlxalq humanitar əməkdaşlıq üzrə Agentliyinin (Rossotrudniçestvo) rəhbəri Eleonora Mitrofanova, RF Prezidentinin Beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Mixail Şvıdkoy və Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin sədri Tatyana Anodina çıxış edərək  Zurab Seretelini təbrik etmiş, onun şəxsiyyəti və yaradıcılığı barəsində xoş sözlərini qonaqlarla bölüşmüşlər. Eleonora Mitrofanova RF XİN rəhbərliyi və Rossotrudniçestvo-nun adından Zurab Sereteliyə “beynəlxalq əməkdaşlığa töhfəyə görə” medalını, Tatyana Anodina Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsinin xatirə medalını, M.M.İppolitov-İvanov adına Dövlət Musiqi-Pedaqoji İnstitutunun rektoru, Rusiyanın əməkdar incəsənət xadimi Valeri Vorona “Rus ifa sənəti” ictimai fondunun mükafatı olan “Musiqi mədəniyyətinin inkişafına töhfəyə görə” medalını yubilyara təqdim etmişlər.           Çıxışlardan sonra Valeri Voronanın bədii rəhbərliyi altında M.M.İppolitov-İvanov adına Dövlət Musiqi-Pedaqoji İnstitutunun tələbələrindən ibarət orkestr tərəfindən Avropa klassiklərinin əsərləri, gürcü vokal kvartetinin ifasında müxtəlif dillərdə dünya xalqlarının mahnıları səsləndirilmişdir.
Tədbirdə RF xarici işlər nazirinin müavini – stats-katibi Qriqori Karasin, RF XİN-in departament rəhbərləri, Rusiyanın tanınmış incəsənət və mədəniyyət xadimləri, 73 ölkənin Rusiyada akkreditə olunmuş səfirləri və yüksək vəzifəli diplomatları, 13 beynəlxalq təşkilatın Moskvadakı nümayəndəliklərinin rəhbərləri iştirak etmişlər.

Встреча аккредитованных в Российской Федерации послов с Зурабом Церетели
16 января 2019 года в выставочном комплексе «Адамово яблоко» по инициативе дуайена дипломатического корпуса в Москве, посла Азербайджанской Республики Полада Бюльбюль оглы и при содействии Департамента государственного протокола Министерства иностранных дел Российской Федерации, состоялась встреча аккредитованных в Российской Федерации послов с президентом Российской Академии Художеств, народным художником СССР Зурабом Церетели приуроченная к его 85-летию.
Открыв мероприятие, глава Департамента государственного протокола Министерства иностранных дел Российской Федерации Игорь Богдашев поблагодарил дуайена дипломатического корпуса в Москве, посла Полада Бюльбюль оглы за идею организации данной встречи, поздравил юбиляра и пожелал ему долгой жизни.
Посол Полад Бюльбюль оглы выразил удовлетворение от встречи со своими коллегами в наполненном искусством прекрасном зале Российской Академии Художеств и, рассказывая о творчестве Зураба Церетели, отметил, что на протяжении всей своей жизни он объединяет своим искусством нации и народы. Поблагодарив всех коллег за то, что нашли время прийти на мероприятие и поздравить прекрасного человека, великого художника, Посол пожелал юбиляру долгой жизни и создания большого количества новых красивых работ.
Выступившие также на мероприятии руководитель Федерального агентства по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) Элеонора Митрофанова, специальный представитель Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой и председатель Межгосударственного авиационного комитета Татьяна Анодина поздравили Зураба Церетели, поделились приятными словами о его личности и творческой деятельности. Э.Митрофанова от имени руководства МИД РФ и Россотрудничества вручила юбиляру медаль «За вклад в международное сотрудничество», Т.Анодина вручила памятную медаль Межгосударственного авиационного комитета, ректор Государственного музыкально-педагогического института имени М.М.Ипполитова-Иванова, заслуженный деятель искусств России В.Ворона вручил медаль «за вклад в развитие музыкальной культуры» общественного фонда «Русское исполнительское искусство».
После выступлений оркестр в составе студентов Государственного музыкально-педагогического института имени М.М. Ипполитова-Иванова под художественным руководством В.Вороны исполнил произведения европейской классики, в исполнении грузинского вокального квартета прозвучали песни народов мира на разных языках.
В мероприятии приняли участие статс-секретарь - заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Григорий Карасин, руководители департаментов МИД России, известные деятели культуры и искусства России, аккредитованные в России послы и дипломаты из 73 стран, руководители представительств 13 международных организаций в Москве.