Moskvada “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində anım tədbiri keçirilmişdir
25 fevral 2019-cu il tarixində “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Moskvada yerləşən Yəhudi muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin və Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilmişdir.
Muzeyin foyesində Xocalı soyqırımından bəhs edən ədəbiyyat və bukletlər tədbir iştirakçılarına təqdim edilmişdir.
Mərasimin əvvəlində rejissor Vaqif Mustafayevin “Dərdimi çəkirəm” sənədli filmi nümayiş olunmuşdur. Xocalı faciəsini lentə alan ilk şəxslərdən biri olan hərbi operator Seyidağa Mövsumovun çəkdiyi qandonduran kadrlar əsasında hazırlanmış filmdə erməni silahlı birləşmələri tərəfindən Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş dəhşətli qətliamın ağır nəticələri bütün təfərrüatı ilə izləyicilərin diqqətinə təqdim olunur.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Səfir Polad Bülbüloğlu erməni silahlı bölmələrinin 366-cı moto-atıcı alayının köməkliyi ilə Xocalı şəhərinə hücumundan 27 il ötdüyünü, əvvəlcədən hazırlanmış və mülki əhalini hədəf alan bu dəhşətli hərbi əməliyyatın nəticəsində 613 şəxsin qətlə yetirildiyini, aralarında yaşlı, qadın və uşaqların olduğu 1275 dinc sakinin əsir götürüldüyünü, 487 nəfərin əlil qaldığını və 150 şəxsin itkin düşdüyünü iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Səfir hazırda dünyanın 16 ölkəsi və Amerika Birləşmiş Ştatlarının 22 Ştatının Xocalıda baş verənləri soyqırım aktı kimi qəbul etdiyini, faciənin bütün dünyada soyqırım kimi tanınması məqsədilə “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası təşəbbüsünü irəli sürən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva tərəfindən böyük işlərin görüldüyünü vurğuladı. O, bugünkü tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə Leyla xanım Əliyevaya və Fondun Rusiyadakı nümayəndəliyinin əməkdaşlarına xüsusi minnətdarlığını bildirdi. Səfir, həmçinin bu ağır gündə tədbirdə iştirak edərək Azərbaycan xalqının kədərini bölüşən Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndələrinə, həmkarlarına, diplomatik korpusun nümayəndələrinə təşəkkürünü ifadə etdi. Yəhudi muzeyi və Tolerantlıq Mərkəzinin rəhbərliyinə xüsusi minnətdarlıqla müraciət edən Polad Bülbüloğlu soyqırım yaşamış xalq kimi yəhudilərin Azərbaycan xalqına qarşı edilmiş zülmü hər kəsdən daha yaxşı anladığını dedi. O, 27 il ərzində öz doğma yurdlarından uzaqda gənc xocalıların doğulub böyüdüyünü, lakin onların da öz ata və babaları kimi doğma evlərinə qayıtmaq arzusunda olduqlarını qeyd etdi və “Mən inanıram ki, biz oraya mütləq qayıdacağıq və quracağımız yeni Xocalıda tezliklə Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayrağı dalğalanacaqdır" sözləri ilə öz çıxışını bitirdi.
Milli Məclisin deputatı, politoloq Rasim Musabəyov çıxışında bildirdi ki, Xocalı qətliamını törədən şəxslər döyüşlərin getdiyi bölgələrdə yaşayan azərbaycanlı dinc sakinlər arasında dəhşətli qorxu yaratmaqla erməni döyüşçülərinin növbəti hücumları zamanı və hərbi əməliyyatlar dalğası davam edərkən mülki əhalinin dərhal öz evlərini tərk etməsinə nail olmaq məqsədi güdürdülər. R.Musabəyov həmin qanlı aksiyanı təşkil edən Robert Koçaryan və Serj Sarkisyanın daha sonra Ermənistanın prezidentləri seçildiklərini, Xocalıya hücumda iştirak etmiş 366-cı alayın batalyon komandiri Seyran Ohanyanın isə Ermənistanın müdafiə naziri vəzifəsinə təyin olduğunu təəssüflə qeyd etdi. O, Azərbaycan qisas gözləmədiyini, yalnız ədalətin bərpasını tələb etdiyini vurğuladı.
Rusiya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri, Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin rektoru Yefim Pivovar heç bir səbəb olmadan, sadəcə Xocalıda yaşadığı üçün qətlə yetirilən uşaqların, yaşlıların, qızların, gənclərin, qadınların xatirəsi önündə baş əydiyini bildirdi. Nümayiş olunan sənədli filmin tribunal üçün mütləq sübut olduğunu vurğulayan Y.Pivovar, Xocalıda baş verən hadisənin təfərrüatlarının indiki gənc nəsillərə, azərbaycanlı, erməni, rus və digər ölkələrin gənclərinin diqqətinə çatdırılmasının, bu cinayətin yaddaşlardan silinməməsi və cinayətkarların cəzalandırılması üçün bütün lazımi addımların atılmasının zərurliliyini vurğuladı.
Milli Məclis Aparatının İnzibati və hərbi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Nizami Səfərov çıxışında qeyd etdi ki, 27 il bundan əvvəl Xocalı şəhərində hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyən mülki şəxslər - yaşlılar, qadınlar və uşaqlar yalnız azərbaycanlı olduqları üçün sistematik şəkildə məhv edilmişlər. N.Səfərov Yuqoslaviya, Ruanda, Sierra-Leone və Livanda baş verən hadisələrlə bağlı tribunalların təsis edildiyini söyləyərək, Xocalı soyqırımını törədənlərə qarşı heç bir cəza tədbirinin görülmədiyini təəssüflə bildirdi. Bunun üçün Dağlıq Qarabağ üzrə azərbaycanlı və beynəlxalq hakimlərdən ibarət xüsusi tribunalın və ya beynəlxalq yurisdiksiyaya malik xüsusi palatanın yaradılmasının vacibliyini iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Beynəlxalq hüquqda bir çox hüquqi alətlərin mövcud olduğunu bildirən Milli Məclisin rəsmisi, cinayət törədən şəxslərin müttəhimlər kürsüsündə oturacaqlarını, tez və ya gec öz layiqli cəzalarını alacaqlarını əminliklə ifadə etdi.
“Vestnik Kavkaza” informasiya agentliyinin baş direktorunun müavini Andrey Petrov “Justice for Khojali” çağırışında “justice” sözünün ingilis dilində təkcə ədalət yox, həm də ədalət mühakiməsi mənasını daşıdığını bildirdi və bunun Azərbaycanın nail olmaq istədiyi əsas məqsəd olduğunu vurğuladı. Artıq baş verən faciənin aradan qaldırılmasının mümkün olmadığını, lakin birgə səylərlə gələcəkdə bu cür cinayətlərin təkrarlanmasının qarşısının alına biləcəyini qeyd etdi. Bunun üçün mümkün qədər çox insan Xocalı faciəsinin təfərrüatları barədə məlumatlandırılmalı, həqiqəti təhrif etmək cəhdlərinin qarşısının alınmalı və dinc əhalinin öldürülməsinə görə qatillərin mühakimə olunması uğrunda mübarizə aparılmalıdır.
Sonda çıxış edən Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəalı Orxan Kərimov gənclər adından beynəlxalq ictimaiyyəti Xocalıya ədalətə çağırdı, ədalətin zəfər çalacağına və həmvətənlərimizin öz doğma yurdlarına qayıdacaqlarına əminliyini ifadə etdi.

В Москве в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам» прошло памятное мероприятие
25 февраля 2019 года в Еврейском музее и центре толерантности в Москве Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации, представительством Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации и Азербайджанским молодежным объединением России–АМОР было организовано памятное мероприятие, посвященное 27-ой годовщине Ходжалинского геноцида.
В фойе музея участникам мероприятия были представлены книги и буклеты, посвященные Ходжалинскому геноциду.
В начале мероприятия был показан документальный фильм режиссера Вагифа Мустафаева «Снимаю свое горе». В фильме, созданном на основе леденящих кровь кадров, которые были сделаны военным оператором Сейидага Мовсумовым, одним из первых лиц, заснявших на пленку Ходжалинскую трагедую, вниманию зрителей представляются все подробности тяжелых последствий жуткой резни, учиненной армянскими вооруженными формированиями против мирного населения в городе Ходжалы.
Открывший мероприятие Посол Полад Бюльбюль оглы довел до сведения участников, что 27 лет назад армянские вооруженные подразделения, с помощью 366-го мотострелкового полка, напали на город Ходжалы. В результате этой, заранее подготовленной страшной военной операции, целью которой было уничтожение гражданского населения, 613 человек были убиты, 1275 мирных жителей, среди которых старики, дети и женщины, попали в плен, 487 человек стали инвалидами, 150 человек пропали без вести. Посол подчеркнул, что в настоящее время 16 стран мира и 22 штата Соединенных Штатов Америки признали произошедшее в Ходжалы событие актом геноцида. Отметив огромную работу по признанию Ходжалинского геноцида во всем мире в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалам», инициированную вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой, Посол выразил особую признательность Лейле ханум и сотрудникам Представительства Фонда Гейдара Алиева в России за содействие в организации сегодняшнего мероприятия. Посол также поблагодарил представителей российской общественности, своих коллег и дипломатов, которые своим участием в сегодняшнем мероприятии разделяют скорбь азербайджанского народа. Выразив благодарность руководству «Еврейского музея и центра толерантности», Полад Бюльбюль оглы отметил, что евреи, как переживший геноцид народ, лучше всех понимают совершенное против азербайджанского народа насилие.
Посол также отметил, что за 27 лет выросло новое поколение молодых ходжалинцев, которые родились вдали от родных мест, но они, так же, как и их отцы и деды, мечтают когда-нибудь вернуться к родным очагам и завершил свое выступление следующими словами - «Я верю, что мы туда обязательно вернемся и отстроим новый Ходжалы, над которым будет развеваться трехцветный флаг Азербайджанской Республики".
Депутат Милли Меджлиса, политолог Расим Мусабеков в своем выступлении отметил, что лица, совершившие ходжалинскую резню, преследовали цель устрашения мирных азербайджанский жителей, проживающих в зоне боевых действий, для того, чтобы во время последующих нападений армянских боевиков и волны военных действий, мирное население сразу покидало свои дома. Расим Мусабеков с сожалением отметил, что организаторы этой кровавой акции Роберт Кочарян и Серж Саркисян в последующем стали президентами Армении, а Сейран Оганян, который командовал батальоном 366-го полка, участвовавшего в нападении на Ходжалы, был назначен министром обороны Армении. Он подчеркнул, что Азербайджан не ждет возмездия, а требует справедливости.
Председатель Общества российско-азербайджанской дружбы,     Президент Российского государственного гуманитарного университета  Ефим Пивовар  склонил голову в память детей, стариков, девушек, молодых людей, женщин, погибших просто потому, что они жили в Ходжалы. Подчеркнув, что показанный фильм является абсолютным свидетельским показанием для трибунала, он отметил  важность донесения обстоятельств этого события до молодых поколений, до азербайджанской, армянской, российской молодежи и молодежи других стран, не забывать эту трагедию и принять все необходимые меры для наказания преступников.
Выступивший на мероприятии, заведующий отделом административного и военного законодательства аппарата Милли Меджлиса Низами Сафаров заявил, что 27 лет назад в городе Ходжалы систематическому истреблению подверглось мирное население, не участвовавшее в боевых действиях - старики, женщины, дети, основная вина которых заключалась в том, что они были азербайджанцами. Он заметил, что были учреждены международные трибуналы по событиям в Югославии, Руанде, Сьерра-Леоне и Ливане,  однако, к сожалению, не предпринималось никаких действий для того, чтобы наказать лиц, виновных в совершении геноцида в Ходжалы. Низами Сафаров  отметил важность учреждения специального трибунала по Нагорному Карабаху в составе азербайджанских, а также международных судей, либо учреждение специальных палат с международной юрисдикцией. Сообщив, что в международном праве имеется целый ряд юридических инструментов, представитель Милли Меджлиса выразил уверенность в том, что лица, виновные в совершении преступления в Ходжалы, сядут на скамью подсудимых и рано или поздно получат заслуженное наказание.
Заместитель генерального директора информационного агентства «Вестник Кавказа» Андрей Петров подчеркнул, что слово «justice» в названии “Justie for Khojali” на английском языке означает не только справедливость, но и правосудие, и это именно та цель, которую преследует Азербайджан. Он отметил, что исправить произошедшую трагедию невозможно, но совместными усилиями можно предотвратить повторение подобных преступлений. С этой целью, как можно больше людей должны быть информированы о трагедии, необходимо противостоять попыткам исказить истину и  вести борьбу за правосудие для убийц ходжалинцев.
Выступивший в конце мероприятия активист АМОР Орхан Керимов от имени молодежи призвал международное сообщество к справедливости Ходжалы, выразил уверенность в том что, справедливость восторжествует, и наши соотечественники вернутся на свои родные земли.