Bu gün, 2019-cu ilin 31 may tarixində Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin imzaladığı Sərəncama əsasən, göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə həmyerlimiz Fərman Salmanovun adı Surqut şəhərinin beynəlxalq hava limanına verilmişdir.
Məlum olduğu kimi, Rusiyanın hava limanlarına görkəmli şəxslərin adlarının verilməsi müsabiqəsi 2018-ci ilin oktyabr-dekabr aylarında keçirilmişdir. Surqut şəhərinin aeroportuna bir neçə məşhur insanın adının verilməsi təklif olunurdu. Lakin, Fərman Salmanovun Rusiyanın neft sənayesinə verdiyi misilsiz töhfə, buraxdığı tarixi iz çoxsaylı insanların məhz onun adına səs verərək qalibiyyətini təmin etmişdir.
Bu əlamətdar hadisə münasibəti ilə bütün xalqımızı ürəkdən təbrik edir və xaricdə yaşayan hər bir soydaşımıza, məskunlaşdığı ölkədən asılı olmayaraq, böyük uğurlara imza atmaqlarını arzu edirik.

О присвоении имени Фармана Салманова международному аэропорту города Сургут
Сегодня, 31 мая 2019-го года Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным был подписан Указ о присвоении за особые заслуги имени нашего соотечественника Фармана Салманова международному аэропорту города Сургут.
Как известно, конкурс о присвоении имён выдающихся личностей аэропортам России проводился в октябре-декабре 2018 года. Аэропорту г. Сургут предлагалось присвоение имён нескольких известных личностей. Но неоценимый вклад, который внёс Фарман Салманов в дело развития нефтяной промышленности России, исторический след который он оставил в ней, сыграли свою роль и обеспечили победу его имени в голосовании среди многочисленных людей.
В связи с этим знаменательным событием искренне поздравляем весь азербайджанский народ и желаем каждому нашему соотечественнику за рубежом, независимо от страны проживания, добиться больших успехов.