Səfir Polad Bülbüloğlu Rusiyanın Millətlərlə İş üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbəri İqor Barinov ilə görüşmüşdür
30 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Rusiya Federasiyasının Millətlərlə İş üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbəri İqor Barinov ilə rəsmi görüş keçirmişdir.
Görüşdə Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasında azərbaycanlıların kompakt yaşadığı rayonlarda fəaliyyət göstərən orta məktəblərdə Azərbaycan dilinin tədrisi və Federal Dövlət Təhsil Standartlarına uyğun olaraq Azərbaycan dili fənni üzrə yeni dərs vəsaitlərinin hazırlanması ilə bağlı ortaya çıxan məsələlər və onların həlli yolları ətraflı müzakirə olunmuşdur.
Səfir müvafiq dərsliklərin məzmununu Rusiya tərəfi ilə razılaşdırmaqla onların Azərbaycanda çap edilməsi və Dağıstana göndərilməsini təklif etmişdir. İqor Barinov, öz növbəsində, Rusiyada orta məktəblər üçün kitabların hazırlanması və çapına cavabdeh olan Maarif Nazirliyi ilə müvafiq məsləhətləşmələr apardıqdan sonra, atıla biləcək birgə mümkün addımlara dair Səfirliyi məlumatlandıracağını bildirmişdir.
Görüş zamanı, həmçinin federal səviyyədə milli diaspor təşkilatları ilə işə cavabdeh olan qurumun rəhbəri kimi İqor Barinovla Azərbaycan diasporunun Rusiyada fəaliyyəti ilə bağlı ümumi fikir mübadiləsi aparılmış, Azərbaycan icması daxilində yaranmış arzuolunmaz vəziyyətlə əlaqədar narahatçılığımız qonağın diqqətinə çatdırılmışdır. Bundan əlavə, Səfir Polad Bülbüloğlu K.Kərimov adına Moskva şəhəri 1583 nömrəli orta məktəbdə Azərbaycan milli-mədəni komponentinin tədrisinin gücləndirilməsinin zəruriliyini və Rusiyanın müvafiq qurumları tərəfindən bu məsələyə diqqətin artırılmasının vacibliyini vurğulamışdır.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял руководителя Федерального Агентства по делам национальностей России Игоря Баринова
30 мая 2019 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы принял руководителя Федерального Агентства по делам национальностей России Игоря Баринова.
На встрече были всесторонне обсуждены вопросы преподавания азербайджанского языка в районах Дагестанской Республики Российской Федерации, где компактно проживают азербайджанцы, а также вопросы, связанные с подготовкой новых учебных пособий по азербайджанскому языку, соответствующих Федеральным Государственным Образовательным Стандартам Российской Федерации.
Посол Азербайджана предложил издать эти книги в Азербайджане, предварительно согласовав их содержание с российской стороной, и отправить в Дагестан. В свою очередь, Игорь Баринов отметил, что лишь только после соответствующих консультаций с Министерством Просвещения, которое занимается подготовкой и печатью книг для средних школ, проинформирует Посольство о возможных совместных шагах.
Также на встрече с Игорем Бариновым, как с руководителем структуры, ответственной за работу с национальными диаспорскими организациями на федеральном уровне, были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью азербайджанской диаспоры в России, было выражено беспокойство в связи с нежелательной ситуацией, сложившейся в азербайджанской общине. Помимо этого, Посол Полад Бюльбюль оглы отметил важность повышения уровня обучения национально-культурных компонентов в московской школе №1583 имени Керима Керимова и необходимость уделения этому вопросу большего внимания со стороны соответствующих структур России.