Cari ilin 4 iyun tarixində Rusiyanın “Transmaşholdinq” Səhmdar Cəmiyyətinə daxil olan “Metrovaqonmaş” Səhmdar Cəmiyyətinin ərazisində Azərbaycana yeni metro vaqonlarının ilk partiyasının təntənəli yola salınma mərasimi keçirilmişdir.
Qeyd olunan vaqonların Azərbaycan tərəfinə təqdim edilməsi bu ilin əvvəlində “Metrovaqonmaş” SC ilə “Bakı Metropoliteni” QSC arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən həyata keçirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu, “Bakı Metropoliteni” QSC-nin sədri Zaur Hüseynov, “Transmaşholdinq” SC-nin baş direktoru Kirill Lipa, “Metrovaqonmaş” SC-nin baş direktoru Boris Boqatıryov və müəssisənin çox saylı kollektivi iştirak etmişdirlər.
Səfir Polad Bülbüloğlu çıxışında sözügedən vaqonların hazırlanmasında əməyi olan hər bir kəsə dərin təşəkkürünü bildirmişdir. O, istehsal olunan məhsula bütün dünyada, o cümlədən Azərbaycanda da böyük tələbatın olduğunu söyləmişdir. Səfir vurğulamışdır ki, “Metrovaqonmaş” ilə “Bakı Metropoliteni” arasında mövcud olan əlaqələrin dərin tarixə malikdir. 1967-ci ildə istifadəyə verilən Bakı metrosunun tarixi haqqında tədbir iştirakçılarına hərtərəfli məlumat verən Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri  sözügedən əməkdaşlığın bu gün də davam olunması istehsal olunan vaqonların yüksək keyfiyyətindən xəbər verdiyini diqqətə çatdırmışdır. Bakı metrosunda həmin vaqonların istifadəsi hər gün altı yüz min sərnişinin daşınmasına imkan yaradır.
Polad Bülbüloğlu Azərbaycanda Rusiya ilə münasibətlərə, istər siyasi, istər humanitar və ya insanların bəhrələndiyi, onlara fayda verən digər sahələrdəki əlaqələrə böyük dəyər verildiyini söyləmişdir.

Состоялась торжественная церемония отправки в Азербайджан партии вагонов метро
4 июня 2019 года на территории АО «Метровагонмаш», которое входит в состав АО «Трансмашхолдинга», состоялась торжественная церемония отправки в Азербайджан первой партии вагонов метро.
Отправка данных вагонов в Азербайджан была осуществлена на основании договора, подписанного в начале этого года между АО «Метровагонмаш» и ЗАО «Бакинский метрополитен».
На мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, председатель ЗАО «Бакинский метрополитен» Заур Гусейнов, генеральный директор АО «Трансмашхолдинг» Кирилл Липа, генеральный директор АО «Метровагонмаш» Борис Богатырев и многочисленный коллектив предприятия.
В своём выступлении Посол Полад Бюльбюль оглы выразил глубокую признательность всем тем, чей труд сыграл важную роль в производстве данных вагонов метро. Он подчеркнул, что продукция «Метровагонмаш» пользуется большим спросом как во всем мире, так и в Азербайджане. Посол особо отметил, что сотрудничество между «Метровагонмашем» и «Бакинским метрополитеном» имеет давнюю историю. Проинформировав всех собравшихся об истории бакинского метро, который был сдан в эксплуатацию в 1967 году, Посол Азербайджана в России сказал, что продолжение сотрудничества по сей день говорит о высоком качестве производимых вагонов. Он также сообщил, что эксплуатация данных вагонов позволяет ежедневно осуществлять перевозку 600 тысяч пассажиров.
Полад Бюльбюль оглы особо подчеркнул, что в Азербайджане придают большое значение отношениям с Россией во всех сферах, как в политической, гуманитарной, так и в сферах, которые приносят пользу нашим гражданам.