Səfir Polad Bülbüloğlu BMT-nin Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzaini qəbul etmişdir
Cari ilin 4 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzaini Moskvaya səfəri çərçivəsində onun xahişi ilə Səfirlikdə qəbul etmişdir.
Görüşdə Azərbaycan ilə BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları arasında mövcud olan əməkdaşlıq, ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə gündən günə artan nüfuzu və rolu, beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə verdiyi töhfə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunmuşdur.
BMT-nin rəsmisi Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasından sonra qısa müddət ərzində əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında danışarkən, Azərbaycanın yardım alan ölkədən tərəfdaş dövlətə çevrildiyini və dayanaqlı inkişafa nail olduğunu vurğulamışdır.
Polad Bülbüloğlu bu müstəqilliyin və inkişafın asan əldə olunmadığını diqqətə çatdıraraq vurğuladı ki, məhz 1993-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıtmasından sonra Azərbaycan dövləti iflasa uğramaqdan qurtarılmış, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi, sosial və iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə nail olunmuşdur. Səfir ölkəmizin ən böyük problemi olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq, onun səbəbləri və nəticələri haqqında həmsöhbətinə ətraflı məlumat vermişdir. O, Ermənistanın özündən qovulan və Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində doğma yurdundan didərgin düşən 1 milyon soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini xüsusi vurğulamışdır. Münaqişə ilə bağlı BMT çərçivəsində qəbul olunan və işğala son qoyulmasını tələb edən bir sıra qətnamələrə baxmayaraq, münaqişənin bu günə kimi həll olunmamasını təəssüflə qeyd edən Səfir, dünya birliyini beynəlxalq müstəvidə qanunun aliliyinin və ədalətin bərpa olunmasının təmin edilməsində səylərinin birləşdirilməsinin vacibliyini önə çəkmişdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял Гулама Исхагзаи, резидент-координатора ООН в Азербайджане
4 июня 2019 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, по просьбе противоположной стороны, принял Гулама Исхагзаи, резидент-координатора ООН в Азербайджане, в рамках его визита в Москву.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества между Азербайджаном и ООН, специализированными учреждениями данной организации, о возрастающем влиянии и роли нашей страны на международной арене, о вкладе, который Азербайджан вносит в международную безопасность и мир, а также было выражено удовлетворение уровнем двусторонних отношений.
Рассказывая о достижениях, которых Азербайджан добился за короткий срок после восстановления независимости, представитель ООН добавил, что за этот период Азербайджан превратился из страны, получающей помощь, в устойчиво развивающуюся страну-партнера.
Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что наша независимость и развитие не были достигнуты легким путем. Он отметил, что только после возвращения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева к власти Азербайджанское государство было спасено от разрушения, была укреплена государственность, обеспечено социально-экономическое развитие. Посол подробно проинформировал Гулама Исхагзаи о причинах и результатах армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, самой большой проблемы нашей страны. Полад Бюльбюль оглы добавил, что в результате изгнания из самой Армении и оккупации территорий Азербайджана 1 миллион наших соотечественников стали беженцами и вынужденными переселенцами. Посол с сожалением подчеркнул, что несмотря на принятые в рамках ООН резолюции, требующие прекращения оккупации, конфликт по сей день остается нерешенным, и выразил уверенность в важности объединения усилий международного сообщества в обеспечении верховенства закона и справедливости.