Respublika Günü və Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi münasibətilə Səfirlik tərəfindən diplomatik ziyafət təşkil edilmişdir
28 may 2019-cu il tarixində Respublika Günü və Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən diplomatik ziyafət təşkil edilmişdir.
Tədbirdə Rusiya Federasiyasının yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri, deputatlar, Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, elm və mədəniyyət xadimləri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşları, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGT) üzvləri, Azərbaycan icmasının üzvləri, tanınmış iş adamları, Rusiya hərbi universitetlərdə təhsil alan azərbaycanlı kursantlar, o cümlədən Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri iştirak etmişlər.
Rusiya Federasiyasını təmsil etmiş rəsmi şəxslər arasında Xarici İşlər nazirinin müavini – stats-katibi Qriqori Karasin, Federal Məclisin Federasiya Şurasının sədr müavini İlyas Umaxanov, İnsan hüquqları üzrə müvəkkil (Ombudsman) Tatyana Moskalkova, Dövlət Dumasının MDB məsələləri, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərlə iş üzrə komitəsinin sədri Leonid Kalaşnikov, Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri Leonid Slutski, Dövlət Dumasının deputatları Dmitri Savelyev və Oleq Smolin, XİN-in MDB ölkələri üzrə 4-cü Departamentinin rəisi Denis Qonçar, həmin Departamentinin rəis müavini Nikolay İvanov, Rusiyanın Azərbaycandakı keçmiş səfirləri Vladimir Doroxin və Vasili İstratov olmuşlar. Eyni zamanda, Rusiyanın tanınmış simaları, ictimai siyasi, elm və incəsənət xadimləri, Azərbaycanın Xalq artisti, Rusiyanın Əməkdar incəsənət xadimi Yuli Qusman, məşhur rəssamlar Nikas Safronov, Aleksey Qlandin, Rusiyanın xalq artistləri Emmanuil Vitorqan, Zaur Tutov, əməkdar artist Bari Alibasov, Özbəkistanın xalq artisti Natalya Nurmuxamedova və digərləri tədbir iştirakçıları arasında olmuşlar.
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu çıxışında Respublika Gününün növbəti il dönümünün, eyni zamanda Azərbaycan diplomatik xidmət orqanının yaradılmasının 100 illiyinə təsadüf etdiyini və bunun ölkəmizin diplomatiya institutunun formalaşması baxımından böyük tarixi hadisə olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırdı. Yüz il əvvəl, 9 iyul 1919-cu il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Xarici İşlər Nazirliyinin Katibliyinə dair təlimatın qəbul edildiyini deyən Səfir, bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə hər il iyulun 9-nun diplomatik xidmət orqanlarının əməkdaşlarının peşə bayramı kimi qeyd edildiyini bildirdi.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu dövlətçilik tarixinin suverenliyin, ərazi bütövlüyünün və siyasi müstəqilliyin təmin edilməsində, dövlətin beynəlxalq əlaqələr sistemində yerinin formalaşmasında mühüm rol oynayan diplomatiya tarixi ilə sıx bağlı olduğunu, bu baxımdan da milli diplomatiyanın ilk demokratik respublikanın yaradılmasında əvəzsiz rol oynadığını qeyd etdi. Bundan əlavə, AXC-nin müsəlman Şərqində demokratik prinsipləri və dəyərləri, habelə azadlıq və demokratiya ideallarını təcəssüm etdirən ilk parlament respublikası olduğunu vurğuladı. Polad Bülbüloğlu xatırlatdı ki, gənc respublika olduqca qısa bir dövr ərzində bütün vətəndaşlar üçün qanunun aliliyini, bərabər vətəndaş və siyasi hüquqları təmin etmək üçün ciddi tədbirlər görmüş, bir çox Avropa ölkələrindən əvvəl seçki sahəsində gender bərabərliyini təmin etmişdir. AXC tərəfindən aparılan sülhsevər siyasət, beynəlxalq hüququn bərabərhüquqlu subyekti və Millətlər Liqasına üzv olmaq cəhdi Azərbaycanın paytaxtı Bakıda 16 xarici nümayəndəliyin açılmasına, 1920-ci ilin yanvar ayında Paris Sülh Konfransında müttəfiq dövlətlər tərəfindən müstəqilliyin de-fakto tanınmasına və bir sıra dövlətlərlə diplomatik əlaqələr qurmağa imkan vermişdir.
Azərbaycanın Səfiri bildirdi ki, müasir Azərbaycan diplomatiyası ümummilli lider, Azərbaycan xalqının görkəmli oğlu Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi altında təşəkkül tapmış, bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə isə Azərbaycan Xarici işlər nazirliyi dövlət başçısının xarici siyasət kursunu həyata keçirən sabit struktura çevrilmişdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu qeyd etdi ki, artıq 30 ildir ki hərbi təcavüz siyasəti aparan Ermənistan istisna olmaqla, Azərbaycan dünya ictimaiyyətinin bütün dövlətləri ilə dostluq və qarşılıqlı faydalı münasibətləri qorumağa davam edir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların çoxsaylı qərarlarına və qətnamələrinə, Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin prezidentlərinin bəyanatlarına baxmayaraq, Ermənistanın işğal olunmuş ərazilərdə status-kvonun qorunması üçün davamlı cəhdlər etdiyini xüsusi vurğulayan Səfir, “Ermənistanda başa düşməlidirlər ki, dünya birliyi hərbi təcavüzün nəticələrini heç vaxt legitim hesab etməyəcək” söylədi.
O bildirdi ki, silahlı münaqişələrin dövlətlərin ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında tezliklə nizamlanması bugünkü narahat dünyamızda ümumi etimad mühitinin yaradılması üçün əsas şərtdir. Prezident İlham Əliyevin öz fikrini “Biz proses xətrinə danışıqları imitasiya etməyə yox, bu məsələni ölü nöqtədən tərpədə biləcək real danışıqlar aparmağa hazırıq” sözləri ilə ifadə etdiyini, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquqi həllinin tapılması məsələsində ATƏT-in Minsk Qrupunun digər həmsədrləri ilə birlikdə Rusiyanın mühüm rol oynaya biləcəyini vurğuladı.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu qeyd etdi ki, Azərbaycan regiondakı bütün ölkələrlə mehriban qonşuluq siyasətinin tərəfdarıdır. Azərbaycanın Rusiya ilə əsrlər boyu formalaşmış dərin tarixi və mədəni əlaqələrə qayğı ilə yanaşdığını, dövlətlərimizin liderləri arasında şəxsi əlaqələr və etimada əsaslanan münasibətlərin hərtərəfli strateji əməkdaşlıq üçün möhkəm və əlverişli zəmin yaratdığını xüsusi bildirdi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Biz mehriban dostlar və etibarlı qonşularıq” sözlərini sitat gətirdi. Respublika Günü münasibətilə Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə ünvanlandığı təbrik məktubunun məzmununu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
İkitərəfli münasibətlərdə proqnozlaşdırılan vəziyyətin hər il ticarət, iqtisadi və investisiya əlaqələrini inkişaf etdirməyə, eyni zamanda dövlətlərin regionları arasında birbaşa təmasları dərinləşdirməyə imkan verdiyini bildirdi. Səfir vurğuladı ki, Rusiya Federasiyasının 20-dən çox subyekti Azərbaycanla müvafiq sazişlər bağlamış, ticarət missiyaları açılır, biznes inkişaf edir və bunlar hamısı ticarətin genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar yaradır.
Bundan əlavə, o qeyd etdi ki, davam edən inkişaf, humanitar əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, mədəniyyət, elm, təhsil və səhiyyə sahələrində daimi qarşılıqlı əlaqələr şübhəsiz ki iki xalqın maraqlarına xidmət edəcəkdir. Azərbaycan mədəniyyətinin nümayəndələrinin bu gün Rusiyanın ən yaxşı teatrlarında çalışdığını və ən nüfuzlu səhnələrdə çıxış etdiyini söylədi. Bildirdi ki, bu gün minlərlə tələbələr Rusiyada təhsil alır və onlar gələcəkdə ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin bələdçilərinə çevrilə bilərlər.
Sonda Polad Bülbüloğlu bütün Azərbaycan xalqını Respublika günü və diplomatik xidmət orqanlarının əməkdaşlarını yubiley tarixi münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik etdi.
Əsas qonaq qismində çıxış edən Rusiya Federasiyası Xarici İşlər nazirinin müavini – stats-katibi Qriqori Karasin ənənəvi olaraq hamını bir araya gətirən bayram tədbirinə dəvətə görə təşəkkürünü ifadə etdi, Respublika gününün Rusiya Federasiyasında da geniş qeyd olunan bir bayram sayıldığını vurğuladı. Bildirdi ki, Rusiya və Azərbaycanı bərabərlik və mehriban qonşuluq prinsiplərinə, əsrlər boyu davam edən dostluq ənənələrinə, ortaq tarixə, mədəniyyətə və milyonlarla insanın bir-biri ilə bağlı olan taleyinə əsaslanan strateji tərəfdaşlıq əlaqələri birləşdirir.
Qriqori Karasin regionlar, qurumlar və ilk növbədə, iki dövlət başçısı Vladimir Putin və İlham Əliyev arasında səmimi, qeyri-rəsmi və etibarlı əlaqələrin qurulduğunu bildirdi. Təkcə 2018-ci ildə Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin 6 dəfə görüşdüyünü, bununla da dünyada mövcud olan çətin vəziyyətdə bu səviyyədə qarşılıqlı etibarın və koordinasiyanın vacibliyini xüsusilə qeyd etdi. Aprel ayında prezidentlərin Pekində baş tutmuş “Bir kəmər, bir yol” Beynəlxalq Forumu çərçivəsində faydalı görüş keçirdiyini söylədi. Hazırda Rusiya-Azərbaycan-İran üçtərəfli Zirvə Görüşünə hazırlıq işlərinin görüldüyünü və cari ilin aprel ayında Rusiya Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonun Azərbaycana rəsmi səfərinin uğurla həyata keçirildiyini xüsusi vurğuladı.
Rusiya-Azərbaycan əlaqələrinin miqyasının və keyfiyyətinin hər il artdığını qeyd edən nazir müavini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 sentyabr 2018-ci ildə Soçiyə rəsmi səfəri çərçivəsində imzalanmış “Azərbaycan - Rusiya əməkdaşlığının başlıca istiqamətlərinin inkişafı üzrə 2024-cü ilədək Fəaliyyət Planı”nın icrası ilə bağlı fəal işin aparıldığını bildirdi. Rusiya Federasiyasının 72 regionunu təmsil edən müəssisə və şirkətlər tərəfindən Azərbaycan istiqamətində ixracın həyata keçirildiyini söylədi. Keçən il hər iki ölkə prezidentinin iştirak etdiyi Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumunun mühüm rolunu qeyd edərək, cari ildə 10 illik yubiley forumunun Rusiyada keçiriləcəyini bildirdi. 2020-ci ildə Samur çayı üzərindən körpünün tikintisinin tamamlanacağını və bunun iki ölkə və ümumilikdə region üçün strateji cəhətdən əhəmiyyətli olduğunu söylədi. Həmçinin o qeyd etdi ki, ötən il Rusiyadan Azərbaycana 800 min nəfər turist səfər edib və ölkəmizə gələn turistlərin sayına görə Rusiya birinci yer tutur. Moskva Dövlət Universitetinin və Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakıdakı filiallarının uğurla fəaliyyət göstərdiyini, yaxın gələcəkdə Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutun filialının açılmasının gözlənildiyini xüsusilə qeyd etdi. Aprel ayında Rusiya mədəniyyət günlərinin Azərbaycanda uğurla keçirildiyini, bu tədbirlər çərçivəsində başlıca hadisənin məşhur rəssam, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının vitse-prezidenti Tahir Salahovun dekorasiyaları əsasında qurulmuş “Min bir gecə” tamaşasının “Kreml Baleti” teatrının ifasında nümayişi olduğunu diqqətə çatdırdı.
Bakı, Lənkəran və Gəncə şəhərlərində demək olar ki, hər yerdə sərbəst danışılan rus dilinə ölkəmizdə xüsusi və ənənəvi ehtiramla yanaşıldığını, 300-dən çox məktəbin rus dilində təhsil verdiyini və bunun ölkələrimiz arasındakı münasibətlər üçün son dərəcə vacib olduğunu xüsusi olaraq qeyd etdi. Rusiya Xarici işlər nazirinin müavini bildirdi ki, Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun müntəzəm olaraq prezidentlərin himayəsi altında keçirilməsi yaxşı bir ənənə halına dönüb və forum zamanın aktual məsələlərini müzakirə etmək üçün ardıcıl bir platformaya çevrilib.
Bundan əlavə, nazir müavini 20 ildən artıq üzərində iş aparılan Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanın imzalanmasının 2018-ci ildə mühüm hadisə olduğunu, Xəzəryanı ölkələrin suverenliyinə, müstəqilliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət göstərməklə əməkdaşlığın əsas prinsiplərinin sənəddə əks olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Qriqori Karasin sonda iyul ayında qeyd olunacaq Azərbaycanın diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi münasibətilə ölkəmizin bütün diplomatlarını, Azərbaycanın Moskvadakı Səfirliyinin kollektivini təbrik etdi və öz çıxışını Azərbaycan dilində “Düz yol gedən yorulmaz" ifadəsini səsləndirərək bitirdi.
Tədbirin mədəni hissəsində Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti Qorxmaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Azərbaycan” ansamblı, Azərbaycan Respublikasının əməkdar artistləri Elnarə Məmmədova və Regina Rüstəmova, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Emil Qədirov, Rəna İbrahimovanın rəhbərliyi ilə “Alagöz” rəqs qrupu konsert proqramı ilə çıxış etdilər.
Sonra qonaqlar üçün milli mətbəximizin və Avropa yeməklərinin ləziz təamlarından ibarət yüksək səviyyədə furşet təşkil olunmuşdur. Tədbir “Azərbaycan” ansamblının canlı ifasında səsləndirilən Azərbaycan musiqisinin müşayiəti ilə davam etmişdir.

Посольством Азербайджана в России был организован приём по случаю Дня Республики и 100-летия органов дипломатической службы Азербайджана
В мероприятии приняли участие высокопоставленные государственные и правительственные лица Российской Федерации, депутаты, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в Москве, ученые и деятели культуры, сотрудники представительства Фонда Гейдара Алиева в России, члены Азербайджанской Молодежной Организации России (АМОР), члены азербайджанской диаспоры, известные бизнесмены, курсанты-азербайджанцы, обучающиеся в военных университетах России, а также высокопоставленные офицеры Министерства Обороны России.
Среди официальных лиц, представляющих Российскую Федерацию, были заместитель Министра Иностранных Дел – статс-секретарь Григорий Карасин, заместитель Председателя Совета Федерации Ильяс Умаханов, Уполномоченный по правам человека (Омбудсман) Татьяна Москалькова, Председатель комитета Госдумы по делам Содружества Независимых Государств, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников, Председатель комитета Госдумы по международным делам Леонид Слуцкий, депутаты Государственной Думы Дмитрий Савельев и Олег Смолин, Директор 4-го Департамента стран СНГ  Министерства Иностранных Дел Денис Гончар, заместитель Директора этого же департамента Николай Иванов, бывшие послы России в Азербайджане Владимир Дорохин и Василий Истратов. Видные российские художники, общественные деятели, предстваители науки и искусства, народный артист Азербайджана, заслуженный деятель искусства России Юлий Гусман, известные художники Никас Сафронов, Алексей Гландин, народные артисты России Эммануил Виторган, Заур Тутов, заслуженный артист Бари Алибасов, народная артистка Узбекистана Наталья Нурмухамедова и другие также были среди гостей.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы во время своего выступления сообщил, что очередная годовщина Дня Республики совпадает со 100-летием создания азербайджанской дипломатической службы и является большим историческим событием с точки зрения становления дипломатического института нашей страны. Посол отметил, что сто лет назад, 9 июля 1919 г. была принята инструкция о секретариате Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Демократической Республики и в связи с этим, согласно соответствующему распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 9 июля в Азербайджане отмечается как профессиональный праздник сотрудников дипломатической службы.
Полад Бюльбюль оглы также отметил, что история государственности тесно связана с историей дипломатии, которая играет важную роль в обеспечении суверенитета, территориальной целостности и политической независимости, а также роли государства в системе международных отношений, и в этом смысле национальная дипломатия играет незаменимую роль в создании первой демократической республики. Он также подчеркнул, что Азербайджанская Демократическая Республика (АДР) явилась первой парламентской республикой на мусульманском Востоке, воплотившей в себе демократические принципы и ценности, а также идеалы свободы и демократии. Полад Бюльбюль оглы напомнил, что за относительно короткий период молодая республика приняла серьезные меры для обеспечения верховенства закона, равного гражданства и политических прав для всех граждан, а также обеспечила гендерное равенство в выборах раньше многих европейских стран. Мирная политика, проводимая АДР, попытка стать равноправным участником международного права и Лиги Наций, позволила открыть 16 иностранных миссий в столице Азербайджана, де-факто признание независимости союзными государствами на Парижской мирной конференции в январе 1920 года и установление дипломатических отношений с несколькими государствами.
Посол Азербайджана также сказал, что нынешняя азербайджанская дипломатия создавалась под непосредственным руководством общенационального лидера, выдающегося сына азербайджанского народа Гейдара Алиева. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева МИД превратилось в устойчивую структуру, реализующую курс главы государства на внешнеполитическом направлении.
Посол Полад Бюльбюль оглы отметил, что Азербайджан продолжает сохранять дружеские и взаимовыгодные отношения со всеми государствами мирового сообщества, за исключением Армении, которая на протяжении более 30 лет проводит политику военной агрессии в отношении Азербайджана. Особо подчеркнув, постоянные усилия Армении для защиты статус-кво на оккупированных территориях несмотря на многочисленные решения и резолюции Совета Безопасности ООН и других международных организаций, на заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы, Посол сказал: «Необходимо, чтобы в Армении отдавали себе отчет в том, что мировое сообщество никогда не признает легитимным последствия военной агрессии».
Посол указал, что в сегодняшнем неспокойном мире скорейшее урегулирование вооруженных конфликтов на основании территориальной целостности и нерушимости границ государства является главным условием для создания общего климата доверия.  «Президент Ильхам Алиев выразил свое мнение о том, что мы готовы к проведению реальных переговоров, не имитации переговоров ради процесса, а реальных переговоров, которые могут сдвинуть этот вопрос с мертвой точки. В этом вопросе надо подчеркнуть важнейшую роль России, которую она может сыграть совместно с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ для нахождения международно-правового решения армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта», - сказал посол Азербайджана.
Полад Бюльбюль оглы также отметил, что Азербайджан придерживается политики добрососедства со всеми странами региона. Дипломат особо подчеркнул, что Азербайджан бережно относится к глубоким историческим и культурным связям с Россией, которые формировались на протяжении нескольких веков и особо отметил, что личные контакты и доверительные отношения между лидерами наших государств создают прочную и благоприятную основу для всестороннего стратегического сотрудничества и процитировал Президента Азербайджанской Республики: «Мы добрые друзья и надежные соседи». Посол также ознакомил участников мероприятия с содержанием поздравительного послания Президента России Владимира Путина Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву по случаю Дня Республики.
Он подчеркнул, что прогнозируемая ситуация в двусторонних отношениях ежегодно позволяет улучшать торгово-экономические и инвестиционные отношения, а также углублять прямые контакты между государствами. Посол отметил, что более 20 субъектов Российской Федерации подписали соответствующие соглашения с Азербайджаном, открываются торговые представительства, развивается бизнес, и все это создает большие возможности для расширения торговли.
Кроме того, он отметил, что продолжающееся развитие, укрепление гуманитарных связей, постоянные взаимоотношения в сфере культуры, науки, образования и здравоохранения, безусловно, будут служить интересам двух народов. Посол заявил, что представители азербайджанской культуры работают в лучших российских театрах и выступают на самых престижных сценах. Посол сообщил, что тысячи студентов сегодня учатся в России, и они могут стать проводниками дружеских отношений между нашими странами в будущем.
В конце своего выступления Полад Бюльбюль оглы еще раз поздравил весь азербайджанский народ с Днем Республики и сотрудников органов дипломатической службы с юбилейной датой.
Заместитель Министра Иностранных Дел России - статс-секретарь Григорий Карасин, выступая на торжественном вечере, выразил благодарность за приглашение на праздичное мероприятие, которое традиционно объединяет всех и подчеркнул, что День Республики широко отмечается в Российской Федерации. Он отметил, что Россию и Азербайджан объединяет стратегическое партнерство, основанное на принципах равенства и добрососедства, многовековой дружбы, общей историии, культуры и судьбы миллионов людей.
Григорий Карасин подчеркнул, что теплые, неформальные, доверительные связи установлены между регионами, ведомствами, в первую очередь, конечно, между главами наших государств - Президентом Владимиром Путиным и Президентом Ильхамом Алиевым, которые поддерживают постоянный контакт. Только в 2018 году президенты России и Азербайджана встречались шесть раз. В нынешней ситуации в мире такой уровень координации и взаимного доверия особенно важен. Он заявил, что в апреле месяце президенты провели полезную встречу в рамках международного форума «Один пояс, один путь» в Пекине. Он особо отметил, что в настоящее время ведется подготовка к трехстороннему саммиту Россия-Азербайджан-Иран, а официальный визит председателя Совета Федерации России Валентины Матвиенко в Азербайджан был успешно осуществлен в апреле этого года.
Как рассказал Григорий Карасин, с каждым годом растут масштабы и качество российско-азербайджанского взаимодействия, развиваются торгово-экономические связи. Сейчас идет подготовка двустороннего саммита «Россия-Азербайджан». Ведется активная работа по реализации подписанного во время официального визита Президента Ильхама Алиева в Сочи 1 сентября 2018 года Плана действий по ключевым направлениям сотрудничества на период до 2024 года. Он сообщил, что экспортные поставки в азербайджанском направлении осуществляют предприятия и компании, представляющие 72 регионов России. Отметив важную роль Российско-Азербайджанского Межрегионального Форума, в работе которого в прошлом году приняли участие президенты двух стран, он заявил, что в этом году 10-й юбилейный форум пройдет в России. Он напомнил, что в 2020 году завершится строительство моста через реку Самур, который имеет важное значение для двух стран и региона в целом. Он также сказал, что в прошлом году из России в Азербайджан отправилось 800 тысяч туристов и Россия вышла на первое место по числу туристов, которые посетили Азербайджан. Он особо отметил, что успешно работают азербайджанские филиалы МГУ и Первого московского медицинского института, и в ближайшее время планируется открытие филиала Московского государственного института международных отношений. Он довел до сведения гостей, что в апреле в Азербайджане были успешно проведены Дни русской культуры и главным событием в рамках этих мероприятий стало спектакль «Тысяча и одна ночь» в исполнении театра «Кремлевский балет» на основе декораций известного жудожника, вице-президента Российской Академии Художеств Таира Салахова.
Заместитель министра отметил, что трепетное отношение к русскому языку, на котором свободно говорят в городах Баку, Лянкяран и Гянджа практически всюду, работает свыше 300 школ с обучением на русском языке и это чрезвычайно важно для отношений между нашими странами. Григорий Карасин сказал, что регулярное проведение Бакинского международного гуманитарного форума под эгидой президентов стало доброй традицией, а форум стал последовательной платформой для обсуждения актуальных вопросов времени.
Кроме того, заместитель министра отметил, что подписание Конвенции о правовом статусе Каспийского моря над которой проводились работы на протяжении более 20 лет является важным событием в 2018 году, отражающим основные принципы сотрудничества посредством уважения суверенитета, независимости и территориальной целостности прикаспийских государств.
В конце Григорий Карасин поздравил всех дипломатов нашей страны, сотрудников Посольства Азербайджана в Москве по случаю 100-летия органов дипломатической службы Азербайджана, который будет отмечаться в июле, и завершил свое выступление на азербайджанском языке фразой «Düz yol gedən yorulmaz» («Идущий по верному пути не устает»).
В неофициальной части мероприятия выступили с концертной программой ансамбль «Азербайджан» под руководством заслуженного артиста Азербайджанской Республики Горхмаза Мамедова, заслуженные артисты Азербайджана Эльнара Мамедова и Регина Рустамова, лауреат международных конкурсов Эмиль Гадиров и танцевальная группа «Алагоз» под руководством Рены Ибрагимовой.
После был организован фуршет для гостей из блюд национальной и европейской кухни. Мероприятие продолжилось в сопровождении азербайджанской музыки в исполнении ансамбля «Азербайджан».