Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 101 illiyi münasibətilə Səfirlik tərəfindən rəsmi ziyafət təşkil edilmişdir
26 iyun 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 101 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi tərəfindən rəsmi ziyafət təşkil edilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Müdafiə nazirinin müavini, general-leytenant Fuad Məmmədov, Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi nazirinin müavini Yəhya Musayev, Moskvada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, hərbi attaşelər, Rusiya Federasiyasının Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli zabitləri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGT) üzvləri, Azərbaycan icmasının nümayəndələri, o cümlədən Rusiya hərbi universitetlərində təhsil alan azərbaycanlı kursantlar iştirak etmişdirlər.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan və Rusiyanın dövlət himnləri səsləndirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu çıxışında tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, 1918-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsas uğurlarından birinin Azərbaycan ordusunun yaradılması olduğunu bildirmişdir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin mövcudluğunun uzun sürmədiyini, iki ildən sonra onun süquta uğradığını təəssüflə bildirən Səfir, Azərbaycanın müstəqilliyinin yalnız 1991-ci ildə bərpa edildiyini xatırlatmışdır.
Müstəqilliyimizin ilk illərinin ölkəmiz üçün çox çətin olduğunu, Azərbaycanın böyük problemlərlə üzləşdiyini qeyd edərək, Polad Bülbüloğlu diqqətə çatdırmışdır ki, belə ağır vəziyyətdə Azərbaycan xalqı müdriklik göstərərək görkəmli siyasətçi və dövlət xadimi Heydər Əliyevə müraciət etmiş və onu respublikamızı idarə etməyə çağırmışdır. Ümummilli lider hakimiyyətə gəldikdən sonra vəziyyət sabitləşmiş və Azərbaycan bu çətin vəziyyətdən çıxa bilmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra məhz onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən islahatlar nəticəsində qısa müddətdə vahid komandanlığa tabe olan nizami ordu formalaşdığını bildirən Səfir, bu gün də, ordu quruculuğu prosesinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla davam etdirildiyini söyləmişdir.
Müharibə şəraitində yaşadığımız üçün ordu quruculuğunun ölkəmiz üçün ən mühüm məsələlərdən biri olduğunu xüsusi vurğulayan Polad Bülbüloğlu, qonaqların nəzərinə çatdırdı ki, dünyanın bütün ölkələri, o cümlədən də Rusiya Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü tanıyır və dəstəkləyir. Azərbaycanın Səfiri beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair çoxsaylı qətnamə və qərarların qəbul edildiyini, ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin qəbul edildiyini xatırlatmışdır. Polad Bülbüloğlu qeyd etmişdir ki, xalqımıza qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan çox insanımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Həmçinin Xocalı soyqırımı barədə məlumat verərək onun dünyanın ondan artıq ölkəsi tərəfindən rəsmi olaraq tanındığını bildirmişdir. Səfir Azərbaycan xalqının işğal faktı ilə heç vaxt barışmayacağını və ərazi bütövlüyümüzün bərpa ediləcəyini xüsusilə vurğulamışdır.
Bu məqsədlə ölkəmizdə ən müasir silah və avadanlıqlarla təchiz olunmuş güclü ordunun yaradıldığını diqqətə çatdırmışdır. Eyni zamanda qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda istehsal olunan çoxsaylı hərbi məhsullar ordumuzun potensialını gündən-günə artırır, dünyanın bir çox ölkələrindən, o cümlədən Rusiyadan da ən qabaqcıl silah və avadanlıqlar alınır və bu məsələ bilavasitə Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şəxsi nəzarəti altındadır.
Azərbaycanda, xüsusən də gənclər arasında vətənpərvərlik ruhunun çox yüksək olduğunu, 2016-cı ilin aprelində işğalçı Ermənistan ordusunun təxribatının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan ordusunun həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum əməliyyatları və Naxçıvan Muxtar Respublikasında strateji yüksəkliklərin işğaldan azad edilməsi ilə nəticələnən 2018-ci ilin may hərbi əməliyyatlarını misal gətirən Səfir Azərbaycan bayrağının bu gün işğal altında olan torpaqlar və doğma Şuşada qürurla dalğalanacağını əminliklə qeyd etmişdir.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı ilə iyul ayının 9-da diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinin qeyd olunacağını iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır. Bildirilmişdir ki, dövlətin ərazi bütövlüyünün danışıqlar yolu ilə bərpa edilməsinin bütün Azərbaycan diplomatları üçün prioritet məsələdir. Bunun üçün həm diplomatları, həm də Azərbaycanın bütün hərbi qulluqçularını peşə bayramı münasibətilə təbrik edərək, vacib missiyanın yerinə yetirilməsində uğurlar arzulamışdır. Sonda Azərbaycan dövlətinin hazırkı inkişaf mərhələsində "Sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" qədim Roma məsəlinə uyğun olaraq hərbi quruculuq strategiyası və xarici siyasət həyata keçirdiyi xüsusi vurğulanmışdır.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə nazirinin müavini, general-leytenant Fuad Məmmədov çıxış edərək, qonaqlara Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir. O, 1918-ci il iyunun 26-da Azərbaycan Demokratik Respublikası Nazirlər Şurasının qərarı ilə ilk müntəzəm hərbi hissə-əlahiddə Azərbaycan korpusunun yaradıldığını söyləmişdir. Həmin il mayın 28-də qəbul edilmiş "İstiqlal bəyannaməsi"ndə də Azərbaycanın özünü xarici müdaxilələrdən müdafiə etmək və daxili düşmən qüvvələrini zərərsizləşdirmək üçün nizami orduya malik olmasının vacibliyi barədə müddəanın yer aldığını diqqətə çatdırmışdır.
Fuad Məmmədov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra ordu quruculuğu prosesinin dayandığını, yalnız 1969-cu ildə ulu öndər Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə gəlməsindən sonra bu sahədə ciddi addımların atıldığını, milli hərbi kadrların hazırlanmasına başlanıldığını qeyd etmişdir. Bakıda Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi məktəbin açıldığını, görülən işlər nəticəsində gənclərin həmin məktəbə, habelə ölkədən kənardakı hərbi məktəblərə cəlb olunmasının Azərbaycan üçün peşəkar kadrların hazırlanması işinə böyük təkan verdiyini söyləmişdir.
Nazir müavini diqqətə çatdırmışdır ki, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində ordumuz öz potensialına, döyüş qabiliyyətinə və möhkəm maddi-texniki bazasına görə regionun qüdrətli güclərindən birinə çevrilib. Prezident İlham Əliyevin hərbi hissələrə, xüsusən də cəbhə xəttinə müntəzəm olaraq etdiyi səfərlər orduda döyüş ruhunu yüksəldən əsas amillərdən biridir və Ali Baş Komandanın orduya sonsuz qayğı və dəstəyini nümayiş etdirir.
Həmçinin nazir müavini bildirmişdir ki, ölkəmizin Beynəlxalq Ordu Oyunlarında daimi iştirakı, eləcə də bəzi müsabiqələrin Azərbaycanda və Rusiya Federasiyasında keçirilməsi yüksək səviyyəli qarşılıqlı inamın və iki qardaş xalq arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunun göstəricisidir. Eyni zamanda, o qeyd etdi ki, hərbi-texniki forumlar və təhlükəsizlik məsələləri üzrə konfranslar çərçivəsində təşkil edilən stendlərdə ölkəmizin Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin zavodlarında istehsal olunan hərbi və hərbi-texniki məhsulların nümayiş etdirilməsi, eləcə də çoxsaylı müqavilələrin imzalanması ildən ilə artır.
Sonda nazir müavini, Azərbaycan xalqının öz həyatlarını təhlükə altına ataraq vətənimizi qoruyan hərbçilərimizin qəhrəmanlığı ilə fəxr etdiyini bildirərək diqqətə görə hər kəsə təşəkkürünü ifadə etmişdir.
Sonra qonaqlar üçün furşet təşkil olunmuşdur. Tədbirdə “Qolos” layihəsinin finalçısı və “Qradski holl” teatrının solisti Emil Qədirovun, habelə Voronej Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti Anastasiya Çernovolosun ifasında mahnılar səsləndirilmişdir.

Посольство был организован официальный прием по случаю 101-й годовщины образования Вооруженных Сил Азербайджанской Республики.
26 июня 2019 года Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации был организован торжественный прием по случаю 101-й годовщины образования Вооруженных Сил Азербайджанской Республики.
На мероприятии приняли участие заместитель министра обороны Азербайджанской Республики генерал-лейтенант Фуад Мамедов, заместитель министра оборонной промышленности Азербайджанской Республики Яхья Мусаев, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Москве, военные атташе, высокопоставленные офицеры Министерства обороны Российской Федерации, члены Азербайджанской Молодежной Организации России (АМОР), а также азербайджанские курсанты, обучающиеся в российских военных университетах.
В начале мероприятия прозвучали гимны Азербайджана и России.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы, поприветствовав участников мероприятия, сказал, что одним из главных достижений Азербайджанской Демократической Республики стало создание азербайджанской армии в 1918 году.
Выразив сожаление по поводу того, что существование Азербайджанской Демократической Республики было недолгим, и она была свергнута в 1920 году, Посол напомнил, что независимость Азербайджана была восстановлена только в 1991 году.
Полад Бюльбюль оглы, отметив, что первые годы после восстановления независимости были очень тяжелыми для нашей страны, и Азербайджан столкнулся с большими проблемами, добавил, что в такой сложной ситуации азербайджанский народ проявил мудрость и обратился к выдающемуся общественно-политическому деятелю Гейдару Алиеву и пригласил его возглавить республику.
После прихода к власти общенационального лидера ситуация стабилизировалась и Азербайджан смог выбраться из этой сложной ситуации.
После возвращения к власти по настойчивому требованию народа Великого лидера Гейдара Алиева, в результате проводимых под его руководством реформ, была создана регулярная армия, подчиняющаяся единому командованию. Посол также отметил, что и сегодня под руководством Президента Азербайджанской Республики, главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, процесс строительства армии успешно продолжается.
Особо подчеркнув, что строительство армии является важнейшим для нашей страны вопросом, так как страна живет в условиях войны, Полад Бюльбюль оглы сообщил гостям, что все страны мира, включая Россию, признают и поддерживают территориальную целостность Азербайджана.
Посол Азербайджана напомнил, что международными организациями были приняты многочисленные резолюции и решения по армяно-азербайджанскому нагорно-карабахскому конфликту, в том числе и четыре резолюции Совета Безопасности ООН, требующие в первую очередь безоговорочного вывода армянских вооруженных сил с оккупированных территорий.
Полад Бюльбюль оглы отметил, что в результате этнической чистки против азербайджанского народа, более одного миллиона людей стали беженцами и вынужденными переселенцами на родной земле. Также, сообщив о Ходжалинском геноциде, отметил, что его сегодня официально признают свыше 10 стран мира.
Посол подчеркнул, что Азербайджанский народ никогда не смирится с оккупацией и восстановит свою территориальную целостность. Для этого в нашей стране создана мощная армия, оснащенная новейшим оружием и техникой. В то же время он отметил, что многочисленная военная продукция, производимая в Азербайджане, увеличивает потенциал армии, а самое современное оружие и техника покупаются из многих стран, включая Россию, и этот вопрос находится под личным контролем Верховного главнокомандующего, Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Посол сказал, что в Азербайджане, особенно среди молодежи, очень высок дух патриотизма и в апреле 2016 года, с целью предотвращения военной провокации вооруженных сил Армении, азербайджанская армия провела успешную контр наступательную операцию, а в мае 2018 года были освобождены захваченные армянами стратегические высоты в Нахичеванской Автономной Республике. Посол выразил уверенность в том, что наступит день, когда азербайджанский флаг будет гордо веять и на остающихся сегодня под оккупацией землях и в родном его городе Шуше.
Наряду с этим, он рассказал, что Указом Президента Азербайджана в этом году отмечается столетие органов дипломатической службы страны. На сегодняшний день приоритетом для всех дипломатов Азербайджана является вопрос восстановления территориальной целостности государства путем мирных переговоров.
Поздравляя дипломатов и военнослужащих с профессиональным праздником, пожелал им успехов в выполнении важной миссии. В заключение было особо подчеркнуто, что на нынешнем этапе развития Азербайджанское государство осуществляет стратегию военного развития и внешней политики в соответствии с древнеримским выражением «Хочешь мира, готовься к войне»
Выступая на мероприятии, заместитель министра обороны Азербайджана, генерал-майор Фуад Мамедов рассказал о истории создания Азербайджанских Вооруженных cил. Он сообщил, что 26 июня 1918 года, в соответствии с решением Совета министров Азербайджанской Демократической Республики, в первой регулярной воинской части был создан азербайджанский корпус. В декларации независимости Азербайджанской Демократической Республики, принятой 28 мая того же года, были положения о важности для Азербайджана регулярной армии с целью защиты от внешних вмешательств и нейтрализации внутренних врагов.
Фуад Мамедов сказал, что после распада Азербайджанской Демократической Республики процесс строительства армии был остановлен, и только после прихода общенационального лидера Гейдара Алиева к власти в Азербайджане в 1969 году были предприняты серьезные шаги в этой сфере, началась подготовка национальных военных кадров. Открытие военной школы имени Джамшида Нахичеванского в Баку и в результате проделанной работы вовлечение молодежи в эту школу, а также в военные училища за рубежом дали большой импульс развитию профессиональных кадров для Азербайджана.
Заместитель министра сообщил, что благодаря заботе и вниманию Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева наша армия, из-за своего потенциала, боевой способности и прочной материально-технической базы, превратилась в одну из самых мощных сил в регионе. Периодическое посещение Верховным главнокомандующим военных частей, особенно тех, которые расположены на прифронтовой линии, является одним из факторов повышения боевого духа в армии и показателем бесконечной заботы и поддержки Президента.
Представитель Министерства обороны Азербайджана также отметил, что постоянное участие в Международных армейских играх, а также проведение некоторых конкурсов на своей территории и в Российской Федерации показывает высокое доверие и качественный уровень сотрудничества между двумя братскими народами. В то же время он подчеркнул, что участие нашей страны в военно-технических форумах, конференциях по безопасности, в рамках которых на стендах демонстрируются военная и военно-техническая продукция, произведенная на заводах Министерства оборонной промышленности Азербайджана, подписание многочисленных контрактов растет с каждым годом.
В заключение заместитель министра выразил гордость за героизм наших военнослужащих, которые защищая нашу родину, подвергают опасности свою жизнь и поблагодарил всех гостей за внимание.
Затем был организован фуршет для гостей. На мероприятии выступили финалист проекта «Голос» и солист театра «Градский Холл» Эмиль Гадиров, а также солист Воронежского государственного театра оперы и балета Анастасия Черноволос.