Səfir Polad Bülbüloğlu Belarusun Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri Vladimir Semaşkonu qəbul etmişdir
Cari ilin 27 fevral tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Belarus Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Vladimir Semaşkonu onun xahişi əsasında qəbul etmişdir.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən Vladimir Semaşko, Azərbaycan Respublikası ilə münasibətləri yüksək qiymətləndirdiyini söyləmişdir.
Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Belarus Respublikasının Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun müdrik rəhbərliyi altında ikitərəfli əməkdaşlığın bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyini xüsusilə vurğulamışdır. Azərbaycanın Səfiri 2015-ci ildə “İncəsənət vasitəsilə sülhə və qarşılıqlı anlaşmaya doğru” xüsusi mükafata layıq görüldüyünü, həmin mükafatın Prezident Aleksandr Lukaşenko tərəfindən ona şəxsən təqdim edildiyini məmnuniyyətlə xatırlamışdır.
Belarusun Səfiri özü haqqında ətraflı məlumat verərək, zamanında Azərbaycan ilə Belarus arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyasının Belarus tərəfindən həmsədri qismində ölkəmizə bir neçə dəfə səfər etdiyini, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, eləcə də ölkəmizin Hökumət nümayəndələri ilə görüşdüyünü vurğulamışdır.
Daha sonra Polad Bülbüloğlu ölkəmizin üzləşdiyi və ən böyük problemi olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, hazırkı durumu barədə ətraflı məlumat verərək, işğal faktının hələdə davam etdiyini, bir milyondan artıq həmvətənimizin doğma yurd-yuvalarından məcburi köçkün və qaçqın düşdüyünü, status-kvonun davam etməsinin yolverilməzliyi barədə danışmışdır. BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi qətnamələrin hələ də icra olunmadığını deyən Azərbaycanın Səfiri, yurd-yuvalarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın yenidən doğma torpaqlarına geri dönəcəyinə əminlik ifadə etmişdir. Həmçinin bildirmişdir ki, münaqişənin həlli yolları müzakirə edilərkən heç bir dövlətin öz torpaqlarını başqasına verilməsi ilə razılaşmayacağı nəzərə alınmalıdır və Azərbaycan ərazilərinin işğalı faktoru ilə heç vaxt barışmayacaqdır.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin dəstəklənməsinin vacibliyini qeyd edən Polad Bülbüloğlu, bu məsələdə Belarus tərəfindən göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirmişdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Беларуси в России Владимира Семашко
27 февраля Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Республики Беларусь в Российской Федерации Владимира Семашко по его просьбе.
Выразив благодарность за прием, Семашко сказал, что высоко ценит отношения с Азербайджанской Республикой.
Полад Бюльбюль оглы особо подчеркнул, что под мудрым руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко двустороннее сотрудничество развивается по всем направлениям. Посол Азербайджана напомнил, что в 2015 году что ему была присуждена специальная премия «На пути к миру и взаимопониманию через искусство», которую вручил ему лично Президент Александр Лукашенко.
Посол Белоруссии, подробно рассказав о себе, отметил, что несколько раз посещал Азербайджан в качестве сопредседателя Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Беларусью и Азербайджаном, а также встречался  с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и представителями правительства Азербайджана.
Полад Бюльбюль оглы проинформировав об истории и нынешнем состоянии армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, который является самой большой и наиболее значимой проблемой нашей страны, добавил, что оккупация все еще продолжается и более миллиона наших соотечественников были вынуждены покинуть свои дома, стали беженцами и вынужденными переселенцами, и подчеркнул недопустимость сохранения статус-кво. Отметив, что резолюции Совета Безопасности ООН и Генеральной Ассамблеи по конфликту до сих пор не выполнены, Посол Азербайджана выразил уверенность, что наши соотечественники, которые были изгнаны из своих домов, вернутся на родные земли. Он также отметил, что при обсуждении путей урегулирования конфликта следует учитывать, что ни одно государство не согласится с передачей своих земель и Азербайджан никогда не смирится с фактором оккупации принадлежащих ему территорий.
Полад Бюльбюль оглы отметил важность поддержки справедливой позиции Азербайджана в рамках международных организаций и выразил благодарность за поддержку, которую Республика Беларусь оказывает в этом вопросе.