Səfir Polad Bülbüloğlu Qırğızıstanın Rusiyaya yeni təyin olunmuş Səfiri Alikbek Djekşenkulovu qəbul etmişdir
Cari ilin 14 iyun tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu Qırğız Respublikasının Rusiya Federasiyasına yeni təyin olunmuş Səfiri Alikbek Djekşenkulovu qəbul etmişdir.
Qırğız həmkarını Rusiyaya təyinatla əlaqədar təbrik edən Azərbaycanın Səfiri, ona diplomatik fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulamışdır. Polad Bülbüloğlu ölkələrimiz arasında münasibətlərin hər zaman yüksək səviyyədə olduğunu vurğulamışdır.
Qəbula görə təşəkkürünü bildirən Alikbek Djekşenkulov, Azərbaycan Respublikası ilə münasibətləri yüksək qiymətləndirdiyini, ölkəmizin inkişafı barədə məlumatlı olduğunu, lakin Azərbaycana son dəfə 12 il əvvəl səfər etdiyini bildirmişdir. O, mart ayında Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin Qırğızıstana dövlət səfərinin uğurla keçdiyini, 2020-ci ildə qarşılıqlı əsasda Qırğızıstan və Rusiya illərinin elan ediləcəyini və bununla əlaqədar çoxsaylı tədbirlərin baş tutacağını söyləmişdir.
Polad Bülbüloğlu humanitar sahədə ikitərəfli əməkdaşlıq haqqında söz açaraq, ölkələrimiz arasında əlaqələrin xalqlarımızın bölüşdüyü ortaq tarixə, mədəniyyətə və etnik bağlılığa əsaslanaraq inkişaf etdiyini bildirmişdir. Bununla yanaşı o, Bişkekə dəfələrlə səfər etdiyini, hətta Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) 1994-cü ildə Çolpan-Atada keçirilən beşinci toplantısında həmin təşkilatın Baş direktoru vəzifəsinə seçildiyini həmsöhbətinin diqqətinə çatdırmışdır.
Daha sonra Azərbaycanın Səfiri ölkəmizin üzləşdiyi ən böyük problemi olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq, onun səbəbləri və nəticələri haqqında ətraflı məlumat vermiş, işğal faktının hələ də davam etdiyini, bir milyondan artıq həmvətənimizin doğma yurd-yuvalarından məcburi köçkün və qaçqın düşdüyünü, status-kvonun davam etməsinin yolverilməzliyini diqqətə çatdırmışdır. Həmin münaqişəyə dair BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin yerinə yetirilməsinin, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qəbul edilən sənədlərin icrasının təmin edilməsinin vacibliyini vurğulamışdır. Həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münaqişə ilə bağlı Azərbaycanın ədalətli mövqeyinin dəstəklənməsinin zəruriliyini qeyd etmişdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Кыргызстана в России Аликбека Джекшенкулова
14 июня текущего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного Посла Кыргызской Республики в Российской Федерации Аликбека Джекшенкулова.
Поздравив кыргызского коллегу с назначением в Россию, Посол пожелал ему успехов в дипломатической карьере. Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что отношения между нашими странами всегда находятся на высоком уровне.
Выразив благодарность за прием, Аликбек Джекшенкулов отметил, что высоко ценит отношения с Азербайджанской Республикой, проинформирован о развитии нашей страны, но был в Азербайджане 12 лет назад.
Он сказал, что в марте состоялся успешный визит Президента России Владимира Путина в Кыргызстан и стороны договорились о проведении дней Киргизии в России и дней России в Киргизии, в связи с чем будут проходить многочисленные мероприятия.
Говоря о двустороннем сотрудничестве в гуманитарной сфере, Полад Бюльбюль оглы добавил, что отношения между двумя странами развиваются на основе общей истории, культуры и этнической принадлежности, разделяемые нашими народами.
На ряду с этим Посол отметил, что много раз посещал Бишкек и более того на пятом заседании Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), который состоялся в 1994 году в Чолпон-Ате, был избран Генеральным директором этой организации.
Коснувшись армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, самой большой проблемы нашей страны, Полад Бюльбюль оглы рассказал о его нынешнем состоянии, подробно проинформировал собеседника о причинах и последствиях конфликта, о том, что оккупация до сих пор продолжается и более миллиона наших соотечественников являются вынужденными переселенцами и беженцами. Он подчеркнул, что продолжение статус-кво недопустимо. Посол Азербайджана отметил, что четыре резолюции Совета Безопасности ООН по этому конфликту не выполняются и подчеркнул важность выполнения требований документов, принятых международными организациями. Он также подчеркнул необходимость поддержки справедливой позиции Азербайджана по конфликту в международных организациях.