Səfir Polad Bülbüloğlu İsveçrənin Rusiyadakı Səfirliyinin Gürcüstan Respublikasının maraqları bölməsinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Giorgi Kadjayayı qəbul etmişdir
Cari ilin 18 iyun tarixində Səfir Polad Bülbüloğlu İsveçrə Konfederasiyasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin Gürcüstan Respublikasının maraqları bölməsinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Giorgi Kadjayayı qəbul etmişdir.
Gürcüstanın maraqları bölməsinin rəhbəri özü haqqında ətraflı məlumat vermiş və 2007-ci ildə Azərbaycana ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə birgə səfər etdiyini, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və digər rəsmi şəxslərlə ikitərəfli görüşlərdə iştirak etdiyini qeyd etmişdir.
Görüşdə Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin bütün sahələr üzrə yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunmuşdur.
Strateji tərəfdaşlığımızın regionda sülh və sabitlik üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan Azərbaycanın Səfiri, ölkələrimizin iştirakı ilə reallaşan irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrinin vacibliyini xüsusilə qeyd etmişdir.
Həmçinin Polad Bülbüloğlu ölkəmizin ən böyük problemi olan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hazırkı durumu barədə ətraflı danışmış, işğal faktının hələ də davam etdiyini, bir milyondan artıq həmvətənimizin doğma yurd-yuvalarından məcburi köçkün və qaçqın düşdüyünü diqqətə çatdırmışdır. O qeyd etmişdir ki, status-kvonun davam etməsi yolverilməzdir.
Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan-Gürcüstan dövlət sərhədi mövzusuna toxunaraq, son vaxtlar Keşikçi Dağı məbəd-kompleksi ətrafında səslənən təxribat xarakterli bəyanatlarla bağlı qeyd etmişdir ki, sözügedən məsələ Azərbaycan-Gürcüstan dövlət sərhədinin delimitasiyası çərçivəsində aparılan danışıqlar yolu ilə, qarşılıqlı dostluq və qonşuluq münasibətlər nəzərə alınmaqla birgə səylər nəticəsində həll edilməlidir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного руководителя секции интересов Грузии Посольства Швейцарии в Москве.
18 июня текущего года Посол Полад Бюльбюль оглы принял новоназначенного руководителя секции интересов Грузии Посольства Швейцарской Конфедерации в Российской Федерации Георгия Каджая.
Руководитель секции интересов Грузии, подробно рассказав о себе, отметил, что посещал Азербайджан в 2007 году совместно с Действующим председателем ОБСЕ, участвовал на двусторонних встречах с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и другими официальными лицами.
На встрече стороны выразили удовлетворение высоким уровнем дружбы и развития стратегического партнерства между Азербайджаном и Грузией во всех сферах.
Подчеркнув значимость нашего стратегического партнерства для мира и стабильности в регионе, Посол Азербайджана особо отметил важность крупномасштабных энергетических и транспортных проектов с участием наших стран.
Полад Бюльбюль оглы также рассказал о нынешнем состоянии армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, который является самой большой проблемой нашей страны, о продолжающейся оккупации, о том, что сегодня более миллиона наших соотечественников являются вынужденными переселенцами и беженцами. Он отметил, что сохранение статус-кво недопустимо.
Касаясь темы азербайджано-грузинской государственной границы, в связи с провокационными заявлениями, сделанными вокруг храмового комплекса горы Кешикчи, Посол Азербайджана отметил, что этот вопрос должен быть решен путем переговоров, проводимых в рамках делимитации азербайджано-грузинской государственной границы, и совместными усилиями, с учетом взаимной дружбы и добрососедских отношений.