Məşhur azərbaycanlı, general-adyutant Hüseyn xan Naxçıvanskinin Sankt-Peterburq şəhərində abidəsinin ucaldılması ilə bağlı
Son günlər sosial şəbəkələrdə məşhur azərbaycanlı, general-adyutant Hüseyn xan Naxçıvanskinin Sankt-Peterburq şəhərində abidəsinin ucaldılması üzrə işlərin maliyyələşdirilməsinin dayandırılması ilə bağlı ictimaiyyəti narahat edən mövzu yayılmaqdadır.
Bununla əlaqədar, Səfirlik rəsmi olaraq bildirir ki, sözügedən layihə ilə bağlı heç bir əlavə maliyyə dəstəyinə ehtiyac yoxdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən hər birimiz üçün olduqca vacib olan bu ideyanın tam həyata keçirilməsi üçün bütün lazımi vəsait ayrılmışdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, kompozisiyanın seçilməsi ilə bağlı işlərin əvvəlində bir neçə müəllif tərəfindən müxtəlif eskizlər təqdim olunmuşdu. Həmin eskizlər uzun müddət və ətraflı nəzərdən keçirildikdən sonra gənc və istedadlı heykəltəraş Mixail Popov və memar Yevgeni Çerepaxinin xeyrinə seçim edilmişdir. Həmçinin vurğulamaq lazımdır ki, Mədəniyyət Nazirliyindəki iş təcrübəsindən istifadə edərək, Polad Bülbüloğlu sözügedən eskizə bir sıra düzəliş və əlavələr etmişdir ki, bunun sayəsində abidənin kompozisiyasının yaradıcı hissəsi üzrə iş yekunlaşdırılmışdır. Kompozisiyanın seçilməsi və təsdiq olunması ilə paralel olaraq, Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan Respublikasının Sankt-Peterburq şəhərindəki Baş konsulu Sultan Qasımov ilə birgə Sankt-Peterburqun o vaxtkı qubernatoru və rəhbərliyi, eləcə də abidənin ucaldılması ideyasını irəli sürmüş Azərbaycan diasporunun nümayəndələri ilə bir sıra görüşlər keçirmişlər. Bundan əlavə, 2016-cı ildə Hüseyn xan Naxçıvanskinin oğluna məxsus məzar daşı aşkar olunduqda, məhz Polad Bülbüloğlu tərəfindən həmin məzar daşının abidənin postamentinə əlavə edilməsi fikri irəli sürülmüşdür.
Hazırda heykəltəraşlıq kompozisiyası, eləcə də memarlıq layihəsi tam olaraq yekunlaşmışdır və işin görülmüş hissəsi ödənilmişdir.
Layihə üzrə növbəti işlərin görülməsi üçün lazımi vəsait köçürülmüşdür. Dövlət vəsaitinin xərclənməsinin hesabatlılığının zəruriliyini, eləcə də vəsaitin qeyri-şəffaf istifadə edilməsinin mümkünlüyünün istisna olmadığını nəzərə alaraq, vəsaitin xərclənməsini təsdiqləyən müvafiq sənədlər sorğu edilmişdir. Lazımi sənədlər təqdim olunmadığından maliyyələşdirilmə dayandırılmışdır.
Həmçinin qeyd etmək vacibdir ki, abidənin ucaldılması üçün Sankt-Peterburq administrasiyası tərəfindən ayrılmış ərazidə yeraltı mühəndis-texniki kommunikasiyalarla bağlı bəzi ciddi problemlər üzə çıxmışdır.
Hazırda Səfirin Sankt-Peterburqun yeni seçilmiş qubernatoru ilə yaranmış problemlərin həlli üçün görüşünün təşkili planlaşdırılır.
Məlum olduğu kimi, 2020-ci ildə Azərbaycan Peterburq Mədəniyyət Forumunda qonaq ölkə kimi təmsil olunacaqdır ki, bu da xalqlarımızın mədəni həyatında olduqca əhəmiyyətli hadisədir. Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla, Forumun əsas tədbirlərindən biri kimi, Hüseyn xan Naxçıvanskinin abidəsinin təntənəli açılışı planlaşdırılır.
İctimaiyyəti “divident” qazanmaq istəyən “vətənşüvənlər” tərəfindən yayılan dezinformasiya və təxribat xarakterli məlumatlara uymamağa çağırırıq.
Səfirlik Azərbaycan xalqının tarixinin qəhrəmanlıq səhifələrinin xatirəsini əbədiləşdirmək üçün ondan asılı və lazım olan bütün tədbirləri görür.

В связи с установкой памятника известному азербайджанцу, генерал-адъютанту Гусейн хану Нахичеванскому в городе Санкт-Петербурге
В последние дни в социальных сетях муссируется тема обеспокоенности общественности, связанной с приостановкой финансирования работ по установке памятника известному азербайджанцу, генерал-адъютанту Гусейн хану Нахичеванскому в городе Санкт-Петербурге.
В связи с этим, Посольство официально сообщает, что вышеуказанный проект не нуждается ни в какой дополнительной финансовой поддержке. Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым выделены все необходимые средства для полной реализации столь значимой для каждого из нас идеи.
Следует отметить, что в начале работ по выбору композиции несколькими авторами были представлены различные эскизы. После долгого и тщательного изучения данных эскизов выбор был сделан в пользу молодых и талантливых скульптура Михаила Попова и архитектора Евгения Черепахина. Также следует подчеркнуть, что используя опыт работы в Министерстве культуры Полад Бюльбюль оглы внёс несколько корректировок и дополнений к данному эскизу, благодаря которым была окончательно завершена работа по творческой части композиции монумента. Параллельно с выбором и утверждением композиции Посол Полад Бюльбюль оглы вместе с Генеральным консулом Азербайджанской Республики в Санкт-Петербурге Султаном Гасымовым провели ряд встреч с тогдашним губернатором и руководством Санкт-Петербурга, а также и с представителями азербайджанской диаспоры, выдвинувшими идею создания монумента. Более того, при обнаружении в 2016 году надгробной плиты сына Гусейн хана Нахичеванского именно Поладом Бюльбюль оглы была выдвинута идея конструирования данной плиты в постамент памятника.
На сегодняшний день скульптурная композиция, а также архитектурный проект полностью завершены и сделанная часть работы оплачена.
Для проведения дальнейших работ по проекту были перечислены необходимые средства. Принимая во внимание необходимость подотчётности расходования государственных средств, а также не исключая возможности их нецеленаправленного использования, были запрошены соответствующие документы, подтверждающие проведённые расходы. Необходимые документы не были предоставлены, в связи с чем дальнейшее финансирование было приостановлено.
Также считаем важным отметить, что на выделенном администрацией Санкт-Петербурга участке для установки памятника возникли ряд серьёзных проблем, связанных с подземными инженерно-техническими коммуникациями.
В настоящее время планируется встреча Посла с новоизбранным губернатором Санкт-Петербурга для решения возникших вопросов.
Как известно, в 2020 году Азербайджан будет представлен как страна-гость на Петербургском Культурном Форуме, что является весьма значимым событием в культурной жизни наших народов. В рамках данного события, по согласованию с Министерством культуры Азербайджана, планируется торжественное открытие памятника Гусейн хану Нахичеванскому, как одного из основных мероприятий Форума.
Призываем общественность не поддаваться дезинформации и сообщениям провокационного характера, распространяемых желающими заработать «дивиденды» ура-патриотами.
Посольство делает всё от него зависящее и необходимое для увековечения памяти героических страниц истории азербайджанского народа.