Cari ilin 30 sentyabr tarixində Moskva Şəhər Dumasında Rusiyanın və Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Əsgər Məmmədovun “Nar dalğaları” adlı fərdi sərgisinin açılışı olmuşdur
Cari ilin 30 sentyabr tarixində Moskva Şəhər Dumasında Rusiyanın və Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Əsgər Məmmədovun “Nar dalğaları” adlı fərdi sərgisinin açılışı olmuşdur.
Sərgidə rəssamın Azərbaycan və Rusiya, Qarabağ, Bakı mənzərələri və digər mövzularda çəkdiyi peyzajlar, natürmortlar, portretlər nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə iştirak edən Moskva Şəhər Dumasının sədri Aleksey Şapoşnikov nitq söyləmişdir. O, qonaqları salamlayaraq rəssam Əsgər Məmmədovun əsərlərinin maraq doğurduğunu, onların əksəriyyətində narın əks olunduğunu diqqətə çatdırmışdır. “Biz bilirik ki, narın ilin günləri qədər - 365 dənəsi var. Qoy, hər günümüzü bu gün Moskva Şəhər Dumasını bəzəyən sənət əsərləri bəzəsin”, - deyə o bildirmişdir. Sərginin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Rusiyadakı Səfirliyinə təşəkkürünü bildirən Aleksey Şapoşnikov sözü Səfir Polad Bülbüloğluna vermişdir.
Azərbaycanın Rusiyadakı Səfiri Əsgər Məmmədovu fərdi sərgisinin açılması münasibəti ilə təbrik etmişdir. Səfir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ müharibəsi zamanı rəssamın əsərlərinin saxlandığı ev-muzeyinin yandığını və rəsmlərinin məhv olduğunu vurğulayaraq demişdir: “Lakin o, ruhdan düşmədi, yenidən işləməyə və əsərlər yaratmağa başladı. Sərgidə gördüyünüz rəsmlərdə Vətən həsrəti hiss olunur. Əsgər Məmmədov doğma Vətəni Azərbaycanı, Qarabağı heç zaman yaddan çıxarmır”.
Polad Bülbüloğlu Aleksey Şapoşnikovu yenidən Moskva Şəhər Dumasının sədri seçilməsi münasibəti ilə təbrik etmiş, ona fəaliyyətində uğurlar arzulamışdır. Həmçinin o demişdir: “Moskva Şəhər Dumasının yeni çağırış deputatlarını təbrik edirəm. Moskvada çoxlu sayda azərbaycanlı yaşayır və işləyir. Biz Rusiya paytaxtında baş verən hadisələrə biganə deyilik. Deputat korpusuna fəaliyyətlərində uğurlar arzu edirəm”.
Mərasimdə çıxış edən tarix elmləri namizədi Manaf Ağayev, Rusiyanın Əməkdar rəssamı Pavel Boyko, şair Sultan Mərzili, “Dirçəliş və Ümid” Xeyriyyə Fondunun rəhbəri İrina Boqaçyova rəssamın yaradıcılığından söhbət açmışdırlar.
Tədbirin sonunda rəssam Əsgər Məmmədov sərginin təşkilinə görə Moskva Şəhər Dumasına, göstərdiyi dəstəyə görə Səfir Polad Bülbüloğluna təşəkkürünü bildirmişdir.

30 сентября этого года в Московской городской Думе состоялось открытие персональной выставки заслуженного художника России и Азербайджана Аскера Мамедова под названием «Гранатовый прибой»
30 сентября этого года в Московской городской Думе состоялось открытие персональной выставки заслуженного художника России и Азербайджана Аскера Мамедова под названием «Гранатовый прибой».
На выставке были представлены виды Баку, портреты, натюрморты, пейзажи, написанные художником на разные темы, в том числе Азербайджана, России и Карабаха.
На мероприятии выступил Председатель Московской городской Думы Алексей Шапошников.
Поприветствовав гостей он подчеркнул, что работы художника Аскера Мамедова вызывают интерес, отметив, что на большинстве из них отражён гранат, сказал: «Мы помним, что в каждом гранате 365 зёрен, ровно столько, сколько дней в году. И пусть каждый день будет отмечен такими же прекрасными произведениями искусства, которые сегодня украсили Московскую городскую Думу».
Поблагодарив Посольство Азербайджана в России за поддержку в организации выставки, Алексей Шапошников передал слово Послу Поладу Бюльбюль оглы.
Посол Азербайджана в России поздравил Аскера Мамедова с открытием персональной выставки.
Отметив, что во время армяно-азербайджанской нагорно-карабахской войны сгорел дом-музей художника, где хранились его работы, и картины были уничтожены, Посол сказал: «Но он не пал духом, начал работать и создавать всё заново. На полотнах, которые представлены на выставке, чувствуется тоска по Родине. Аскер Мамедов никогда не забывает родной Азербайджан и Карабах».
Полад Бюльбюль оглы поздравил Алексея Шапошникова с переизбранием на пост Председателя Московской городской Думы и пожелал ему успехов в работе.
Также он добавил: «Поздравляю депутатов Московской городской Думы нового созыва с избранием. В Москве живут и трудятся большое число азербайджанцев. Нам небезразлично то, что происходит в российской столице. Желаю депутатскому корпусу больших успехов».
Выступившие на мероприятии кандидат исторических наук Манаф Агаев, заслуженный художник России Павел Бойко, поэт Султан Марзили, руководитель благотворительного фонда «Возрождение и Надежда» Ирина Богачёва рассказали о творчестве художника.
В конце мероприятия художник Аскер Мамедов поблагодарил Московскую городскую Думу за организацию выставки и Посла Полада Бюльбюль оглы за поддержку.