Cari ilin 9 oktyabr tarixində Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasında “Avrasiyaya inteqrasiyanın Altay vektoru” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur
Cari ilin 9 oktyabr tarixində Rusiya Federasiyasının Dövlət Dumasında “Avrasiyaya inteqrasiyanın Altay vektoru” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur.
Dövlət Dumasının deputatı İvan Belekovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə Dumanın deputatları, Federal məclisin üzvləri, Rusiya dövlət qurumlarının və diplomatik korpusun nümayəndələri, habelə təhsil, elm və mədəniyyət xadimləri, ekspertlər iştirak etmişdirlər.
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu tədbirdə çıxış etmişdir.
Səfir Rusiya Dövlət Dumasının binasında belə bir tədbirin keçirilməsini əlamətdar adlandırmışdır. Rusiya Dövlət Dumasında “Mədəniyyətlərin kəsişməsi: Avrasiya məkanında mədəniyyətlərarası dialoq”, “Azərbaycan və Rusiya arasında mədəni körpülər” mövzularında dəyirmi masaların keçirildiyini qeyd edən Polad Bülbüloğlu demişdir: “Mən bunların hamısında parlaq ifadə olunmuş sistemlilik, dialoq qurmaq, aktual məsələləri müzakirə etmək, münasibətləri dərinləşdirmək və xalq diplomatiyasını inkişaf etdirmək istəyi görürəm. Hazırda Azərbaycan ilə Rusiya arasında etimada söykənən və konstruktiv xarakter daşıyan ikitərəfli əlaqələr bu kontekstdə olduqca səciyyəvidir”.
Azərbaycanın Səfiri sözügedən mövzunun həmişə prioritet olduğunu və ölkələrimizin ikitərəfli münasibətlərində hər bir faktın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. Polad Bülbüloğlu nitqini davam edərək demişdir: “Dövlət Dumasının deputatı, Xalq yazıçısı İvan İtuloviç Belekov bu yaxınlarda mənə xatırlatdı ki, Biya və Katun çaylarının qovuşması nəticəsində əmələ gələn Ob çayı üzərindən ən böyük körpü məhz sovet dövründə Moskvada Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini işləmiş və Altaydan SSRİ Ali Sovetinə deputat seçilmiş ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə salınıb. Heydər Əliyev onun üçün çox əlamətdar olan bu hadisəni tez-tez səmimiyyətlə xatırlayırdı. Müasir dövrdə əlaqələrimizin simvollarını məhz belə şəxsiyyətlərin nümunəsində görürük”.
Bundan əlavə Səfir qeyd etmişdir ki, müasir şəraitdə postsovet məkanındakı dövlətlərin siyasətində Avrasiya vektorunun əhəmiyyəti artmaqdadır. Altay vektoru Avrasiyanın inteqrasiya proseslərində xüsusi rol oynamağa başlayır. Altay əsrlər və hətta minilliklər boyu bir çox xalqların qarşılıqlı fəaliyyət mərkəzi olub, onların mədəni müxtəlifliyinin elementlərini öz xəzinəsində toplayıb.
Eyni zamanda Polad Bülbüloğlu vurğulamışdır ki, 1992-ci ildə Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin dəstəyi və iştirakı ilə türkdilli ölkələrin mədəniyyətlərini birləşdirən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı - TÜRKSOY yaradılmışdır. TÜRKSOY-un əsas məqsədi türkdilli xalqlar arasında ümumi maddi-mədəni dəyərləri və abidələri qoruyub saxlamaq, inkişaf etdirmək və gələcək nəsillərə ötürmək naminə əməkdaşlıq olmuşdur. “Mənə TÜRKSOY-un yaradılmasının təməlində dayanmaq və 14 il ərzində bu təşkilata başçılıq etmək səadəti nəsib olub. Ötən 27 ildə TÜRKSOY tərəfindən türkdilli xalqların hər birinin özünəməxsus mədəniyyətinin dəstəklənməsinə və inkişafına yönəldilmiş minlərlə layihə həyata keçirilib, lakin türkdilli xalqların mədəniyyətlərinin ümumiliyini və yaxınlığını, onların eyni kökdən qaynaqlandığını əyani nümayiş etdirmiş müştərək layihələr daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Təəssüf ki, Rusiyada bu təşkilata heç də hamı müsbət yanaşmır, halbuki o, siyasətdən uzaqdır və sırf türkdilli xalqların identikliyinə kömək edən mədəni başlanğıc daşıyır. Odur ki, Avrasiya məkanı türkdilli mədəniyyət olmadan yaşaya bilməz” – deyə Polad Bülbüloğlu fikrini tamamlamışdır.
Azərbaycanın Səfir onu da diqqətə çatdırmışdır ki, Altay təkcə türkdilli xalqların ilk vətəni deyil. Ənənəyə görə, Altay dilləri ailəsini türk, monqol, tunqus-mancur, Koreya və yapon-ryukyu qollarına ayırırlar. Hesab edilir ki, bütün bu xalqlar uzaq keçmişdə öz yollarını məhz Altaydan başlayıblar. Oradan bütün dünyaya səpələniblər və planetimizin hər yerinə öz mədəniyyətlərini və ənənələrini gətiriblər. Səfir fikrini bu sözlərlə tamamlamışdır: “İndi “daşları toplamaq” vaxtı gəlib çatıb. Fürsətdən istifadə edərək demək istəyirəm ki, çoxlarımızın ümumi kökləri, ümumi qaynaqları, ümumi sivil inkişaf yolları var. Bu zalda oturanların çoxunun da yolları, çox güman ki, Altay adlı müqəddəs torpaqdan başlayıb”.
Rusiya Dövlət Dumasının MDB işləri, Avrasiyaya inteqrasiya və həmvətənlərlə əlaqələr komitəsinin üzvü İvan Belekov qeyd etmişdir ki, Altayda Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevi xatırlayırlar və xatirəsini dərin ehtiramla anırlar. Deputat bildirmişdir ki, Azərbaycanın ümummilli liderinin təşəbbüsü ilə salınan körpü insanları, mədəniyyətləri və ənənələri yaxınlaşdırır. O, həmçinin TÜRKSOY-un fəaliyyətində daha yaxından iştirakın əhəmiyyətini vurğulamışdır.

9 октября 2019 года в Государственной Думе России состоялся международный круглый стол на тему «Алтайский вектор евразийской интеграции»
9 октября 2019 года в Государственной Думе Российской Федерации состоялся международный круглый стол на тему «Алтайский вектор евразийской интеграции».
Среди участников круглого стола были депутаты Государственной Думы, члены Совета Федерации, представители государственных органов, дипломатического корпуса, а также деятели образования, науки, культуры и эксперты.
На мероприятии выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы.
Посол назвал значимым событием проведение круглого стола в здании Государственной Думы России.
Полад Бюльбюль оглы, напомнив, что в Государственной Думе были организованы круглые столы на темы «Пересечение культур: межкультурный диалог на пространстве Евразии», «Культурные мосты между Азербайджаном и Россией», сказал: «Во всех этих мероприятиях я вижу ярко выраженную системность, желание построить диалог, обсудить актуальные вопросы, развить отношения и народную дипломатию. В данном контексте весьма показательны двусторонние связи между Азербайджаном и Россией, которые носят на сегодняшний день доверительный и конструктивный характер».
Посол Азербайджана подчеркнул, что данная тема всегда была приоритетной и каждый факт имеет особое значение в двусторонних отношениях между нашими странами.
Полад Бюльбюль оглы, в продолжении своей речи сказал: “Депутат Государственной Думы, народный писатель Иван Итулович Белеков недавно напомнил мне, что наш общенациональный лидер Гейдар Алиев, который работал в Москве первым заместителем Председателя Совета министров, будучи депутатом Верховного Совета СССР от Алтая, проложил самый большой мост в Сибири через реку Обь, которая образовалась от слияния рек Бии и Катуни. Гейдар Алиев часто вспоминал о столь памятном для него событии. И в таких личностных примерах мы видим символы нашей связи на новом ветке истории».
Кроме того, Посол отметил, что в современных условиях евразийский вектор приобретает всё возрастающее значение в политике государств постсоветского пространства. Алтайский фактор начинает играть особую роль в интеграционных процессах Евразии. На протяжении веков и даже тысячелетий Алтай был центром взаимодействия многих народов и собрал в своей сокровищнице элементы их культурного разнообразия.
В тоже время Полад Бюльбюль оглы подчеркнул, что в 1992 году по инициативе Азербайджана и поддержке министров культуры Кыргызстана, Казахстана, Узбекистана, Турции и Туркменистана была создана международная организация – ТЮРКСОЙ, объединяющая культуру тюркоязычных стран. Основной целью ТЮРКСОЙ было сотрудничество между тюркскими народами во имя сохранения, развития и передачи будущим поколениям общих материальных и культурных ценностей и памятников. «Мне посчастливилось стоять у истоков создания ТЮРКСОЙ на протяжении 14 лет, возглавлять эту организацию. За прошедшие 27 лет ТЮРКСОЙ-ом были проведены тысячи проектов, направленных на поддержку и развитию самобытных культур каждого из этих народов, но еще большее значение имели совместные проекты, которые наглядно демонстрировали общность и близость культур тюркоязычных народов, принадлежность их единым истокам. Но, к сожалению, в Российской Федерации не все положительно относятся к этой организации, хотя она несёт культурное начало, которая способствует самобытности исключительно тюркских народов. Евразийское пространство не может быть без тюркоязычной культуры» - завершил свою речь.
Посол Азербайджана также отметил, что Алтай является не только родиной тюркоязычных народов. По традиции, алтайские языки делятся на турецкие, монгольские, тунгусо-маньчжурские, корейские и японскую рюкю ветви. Считается, что все эти народы в далеком прошлом начинали путь своего развития именно с Алтая. Когда-то они были разбросаны по всему миру и принесли во все уголки планеты свою культуру и традиции. Посол завершил свою речь словами: «Сейчас пора «собирание камней». Пользуясь случаем, хочу сказать, что у многих из нас общие корни, общие истоки и общие цивилизованные пути развития. И очень вероятно, что для кого-то из сидящих в этом зале эти пути начинались со священной земли под названием Алтай»
Член комитета Государственной Думы России по делам Содружества Независимых Государств, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Иван Белеков сказал, что на Алтае помнят общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева и чтят его память с глубоким уважением.
Депутат отметил, что мост, установленный по инициативе общенационального лидера Азербайджана, сближает людей, культуры и традиции.
Он также подчеркнул важность более тесного участия в работе ТЮРКСОЙ.
В своих выступлениях другие докладчики говорили о важности данного мероприятия и концепции «Алтайской культуры».