Səfir Polad Bülbüloğlu İtaliyanın Rusiyadakı Səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilmiş forumda iştirak etmişdir
2019-cu ilin 5 noyabr tarixində Moskva şəhərində İtaliyanın Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə İtaliya şirkətləri üçün nəzərdə tutulan Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkmənistan və Özbəkistanın iqtisadi imkanlarının təqdimatına həsr olunmuş forum keçirilmişdir. Forumda 200-dən çox italiyalı şirkət iştirak etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfiri Polad Bülbüloğlu çıxış etmişdir. Çıxışda xüsusi olaraq Rusiya və İtaliyanın Azərbaycan üçün mühüm iqtisadi tərəfdaş ölkələr olduqları qeyd edilmişdir.
İtaliya ilə ikitərəfli əlaqələrə gəldikdə, bu ölkənin iş adamlarına məlumat verilmişdir ki, son 20 il ərzində iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsinin həcmi İtaliyanı Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olmasına şərait yaratmışdır. Əməkdaşlığın əsasən enerji sahəsində inkişaf etdiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılaraq, meyvə, tərəvəz, digər ərzaq məhsullarının birgə istehsalı və ticarəti üzrə də yeni layihələrin həyata keçirilməsi təklif edilmişdir. Eyni zamanda, turizmin inkişafının Azərbaycan üçün xüsusi önəm daşıdığını nəzərə alaraq, bu sahədə yeni biznes layihələrin prioritet olduğu iş adamlarının diqqətinə çatdırılmışdır. Azərbaycan Hava Yolları tərəfindən Bakı-Milan arasında birbaşa avia uçuşların həyata keçirildiyi vurğulanaraq, İtaliya şirkətləri tərəfindən də Bakı və Roma arasında birbaşa uçuşlara başlanması təklif edilmişdir. Səfir Polad Bülbüloğlu biznes imkanlarının daha dərindən öyrənilməsi, habelə istirahət və gəzinti üçün İtaliya iş adamlarını Azərbaycana dəvət etmişdir.
Tədbirdə eyni zamanda İtaliyanın Rusiya Federasiyasındakı Səfiri Paskualle Tarraççano, Qazaxıstanın xüsusi tapşırıqlar üzrə Səfiri Oljas İsabekov və Özbəkistanın Rusiyadakı səfirliyinin iqtisadi məsələlər üzrə müşaviri Şoxrux Qulamov çıxış etmişdirlər.
Çıxışlardan sonra keçirilmiş panel müzakirələrin Azərbaycan üzrə hissəsində ölkəmizdə fəaliyyət göstərən İtaliya şirkətlərinin nümayəndələri həmkarlarına təcrübələri haqqında söhbət açmış, Azərbaycanda biznes üçün cəlbedici mühitin yaradıldığını vurğulamışdırlar. Panel diskussiyalarda əsasən enerji və konsaltinq sahəsində ixtisaslaşan şirkətlər çıxış etmişdir. Bununla yanaşı, Azərbaycanla bağlı diskussiyada xüsusi diqqəti cəlb edən İtaliyanın şərabçılıq və dequstasiya sahəsində ixtisaslaşan tanınmış “Di Vine Consultinq” şirkətinin rəhbəri Andrea Ulivanın çıxışı olmuşdur. Belə ki, son on il ərzində Azərbaycanda şərabçılığın inkişafı sahəsində fəaliyyət göstərdiyini, Azərbaycanı ikinci vətəni hesab etdiyini bildirən ekspert, şərabçılıq sahəsində ölkədə son illərdə inanılmaz inkişafın baş verdiyini diqqətə çatdırmışdır. İtaliyalı iş adamlarını bu sahədə yeni biznes layihələrə dəvət edən Uliva, Azərbaycanın ləziz şərablar istehsal etdiyini bildirmişdir. Xüsusi vurğulanmışdır ki, şərabçılığın inkişafına diqqət verən ölkə rəhbərliyi tez-tez üzüm plantasiyalarına baş çəkir və dinamikanı yerində izləməyə maraq göstərir.
İtaliya səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilmiş forum nüfuzlu xarici investorların Azərbaycana marağını bir daha təsdiqləmişdir. Eyni zamanda seçilmiş format ölkəyə yeni texnologiyalar və sərmayələrin cəlb edilməsi baxımından effektivliyini göstərmişdir. Səfirlik tərəfindən Rusiyada fəaliyyət göstərən xarici iş adamlarının Azərbaycana cəlb edilməsi istiqamətində iş davam etdiriləcəkdir.

Посол Полад Бюльбюль оглы принял участие в работе форума, организованного Посольством Италии в России
5 ноября 2019 года в Москве при поддержке посольства Италии в Российской Федерации для итальянских компаний был проведен форум, посвященный презентации экономических возможностей Азербайджана, Казахстана, Туркменистана и Узбекистана. В форуме приняли участие более 200 итальянских компаний.
На мероприятии выступил Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы. В выступлении было особо отмечено, что Россия и Италия являются важными экономическими партнерами для Азербайджана.
Касательно двусторонних отношений с Италией, было отмечено, что объем торговли между двумя странами за последние 20 лет позволил Италии стать основным торговым партнером Азербайджана. Учитывая, что сотрудничество развивается, в основном, в энергетическом секторе, для развития ненефтяного сектора, Посол предложил бизнесменам реализовывать новые проекты совместного производства и торговли в разных сферах. В то же время, принимая во внимание особую важность развития туризма для Азербайджана, бизнесмены были проинформированы о том, что новые бизнес-проекты в этой области являются приоритетными. Было отмечено, что построены горнолыжные курорты, не уступающие лучшим европейским аналогам. Также Посол отметил, что «Азербайджанские авиалинии» осуществляют прямые рейсы между Баку и Миланом и предложил итальянским компаниям открыть прямые рейсы между Римом и Баку. Посол Полад Бюльбюль оглы предложил организовать ознакомительные поездки итальянских бизнесменов в Азербайджан для более глубокого изучения возможностей для инвестирования, отдыха и туризма.
На мероприятии выступили Посол Италии в Российской Федерации Паскуалле Тарраччано, Посол Казахстана по особым поручениям Олжас Исабеков и советник по экономическим вопросам посольства Узбекистана в России Шохрух Гуламов.
На состоявшихся после выступлений панельных дискуссиях, посвященных Азербайджану, представители итальянских компаний, работающих в нашей стране, рассказали коллегам о своем опыте и подчеркнули, что в Азербайджане создана привлекательная среда для бизнеса. На панельных дискуссиях, в основном, выступили представители компаний, специализирующихся в энергетических и консалтинговых сферах. Кроме того, в дискуссиях особое внимание привлекло выступление главы известной итальянской винодельческой компании “Di Vine Consulting” Андреа Уливана. В своем выступлении он отметил, что работает в винодельческой отрасли нашей страны в течение последних десяти лет и считает Азербайджан своей второй родиной, добавив, что в последние годы в стране наблюдается невиданное развитие винодельческой отрасли. Улива пригласил итальянских бизнесменов в новые бизнес-проекты и отметил, что в Азербайджане производятся вина высокого качества. Было особо подчеркнуто, что руководство страны, которое уделяет внимание развитию винодельческой отрасли, часто посещает виноградные плантации и проявляет интерес к динамике развития данной отрасли.
Форум, проведенный при поддержке посольства Италии, еще раз подтвердил заинтересованность авторитетных иностранных инвесторов к Азербайджану. В то же время выбранный формат показал свою эффективность с точки зрения привлечения новых технологий и инвестиций в страну. Посольство продолжит работу по привлечению иностранных бизнесменов, работающих в России, в Азербайджан.