Səfir Polad Bülbüloğlu Azərbaycan KİV rəhbərlərinə müraciət etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlu “Editor.az” saytının redaktoru Samir Şahbazova məktub ünvanlamışdır. Məktubda deyilir:
“Hörmətli Samir,
Redaktoru olduğunuz saytda “Bu diplomatlardan hansını İLİN ƏN FƏAL SƏFİRİ hesab edirsiniz?” başlıqlı sorğu keçirilir.
Sözügedən sorğuda Azərbaycanı müxtəlif dövlətlərdə təmsil edən fövqəladə və səlahiyyətli səfirlərin adları sadalanır. Mənim də adım razılığım olmadan səsvermədəki siyahıya salınmışdır.
Mən bir neçə dəfə müxtəlif sayt və təşkilatlar tərəfindən keçirilən sorğuların qalibi olmuşam. Açıq desəm, bu barədə aparılmış səsvermədə qalib olduğum haqda məlumat verildikdən sonra xəbər tutmuşam.
Son zamanlar bir sıra internet səhifələrində belə sorğuların təşkil edilməsi hallarının artdığını, bunun bir trendə çevrildiyini nəzərə alaraq, Azərbaycan KİV rəhbərlərinə müraciət etmək istəyirəm.
Diqqətinizə çatdırmaq istərdim ki, məlum olmayan meyarlar və ölçülər əsasında keçirilən səsvermələr vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təyin olunan, müxtəlif dövlətlərdə və fərqli siyasi şəraitdə ölkəmizi təmsil edən səfirlərin fəaliyyətinin eyniləşdirilməsi və yaxud müqayisəsi cəhdi yanlışdır və qeyri-mümkündür.
Ölkəmizin hüdudlarından uzaqda onun maraqlarını qoruyan Azərbaycan Səfirinin gündəlik işinin tərkib hissəsinə akkreditə olunduğu dövlətlə ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi, Azərbaycanın nailiyyətlərinin təbliği, xarici ölkələrdə olan soydaşlarımızın hüquqlarının qorunması daxildir. Bununla yanaşı, Səfirin fəaliyyətinin elə bir tərkib hissəsi də vardır ki, o, ictimaiyyətə bağlıdır. Burada görülmüş işlərin nəticələri, əldə olunmuş nailiyyətlər isə heç bir sorğu ilə ölçülə bilməz. Bu dövlətlərarası və olduqca ciddi bir işdir. Bütün bunlarla bağlı hesabat Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Xarici İşlər nazirinə verilir və ancaq onlar tərəfindən qiymətləndirilə bilər.
Eyni zamanda, onu da vurğulamaq istəyirəm ki, səsvermələrdə ömrünü Azərbaycan dövlətinə, onun maraqlarının qorunmasına həsr edən şəxslərin adlarının yeni təyin olunmuş gənc səfirlərlə müqayisəsi ümumiyyətlə düzgün deyildir. Belə məsuliyyətli vəzifələrdə dövləti təmsil edən insanları şou xarakterli sorğulara cəlb edərək, bunu idman yarışına çevirmək heç bir etik çərçivəyə sığmır.
Belə səsvermələrin mütəmadi keçirilməsi isə onu deməyə əsas verir ki, saytlar reytinq axtarışındadırlar və sanki bir yarışmaya qoşulublar. Bu qəbuledilməzdir! Təəssüf ki, səfirlərimiz arasında bu kimi səsvermələri ciddi qəbul edənlər də vardır ki, bu da onların arasında yersiz ajiotaja, həmin reytinqləri izləməyə vadar edir.
Bu gün Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ kimi dərin yarası və böyük problemi var. Azərbaycan Respublikasının bütün diplomatları Prezident tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifələri icra etmək üçün akkreditə olunduqları ölkələrdə öz səlahiyyətləri və imkanları çərçivəsində bu ağır problemin həlli istiqamətində iş aparırlar. Görülən işlərin isə hansısa sorğularda qiymətləndirilməsi nəinki gərəksizdir, həm də zərərlidir.
Yuxarıda yazılanları nəzərə alaraq, mənim namizədliyimin qeyd olunan siyahıdan çıxarılmasını Sizdən xahiş edirəm.

Посол Полад Бюльбюль оглы обратился к руководителям азербайджанских СМИ
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полад Бюльбюль оглы обратился с письмом к редактору сайта “Editor.az” Самиру Шахбазову. В письме говорится:
«Уважаемый Самир,
На сайте, редактором которого Вы являетесь, проводится опрос под заголовком «Кого из данных дипломатов считаете самым активным Послом года?»
В данном опросе перечисляются имена чрезвычайных и полномочных послов, представляющих Азербайджан в разных странах. И моё имя, без моего ведома, было включено в список голосования.
Несколько раз я был победителем опросов, проведённых различными сайтами и организациями. Честно говоря, узнавал об этом только после того, как был проинформирован о том, что победил в голосовании.
Учитывая то, что в последнее время увеличилось число опросов, проводимых на интернет сайтах и это превратилось в своего рода модный тренд, считаю важным обратится к руководителям азербайджанских СМИ.
Хочу довести до Вашего сведения, что попытка отождествить или же сравнить деятельность послов, назначенных Президентом Азербайджанской Республики, которые представляют нашу страну в иностранных государствах, а также работают при неоднородных политических условиях, оценка их работы путём проведения по неизвестным критериям и меркам голосований, является ошибочной и невозможной.
Частью работы Посла Азербайджана является расширение двусторонних отношений с государством пребывания, пропаганда достижений Азербайджана и защита прав наших соотечественников, находящихся заграницей. Наряду с этим, в деятельности Посла присутствует ещё и часть работы, которая закрыта для общественности. Результаты этой работы, достигнутые успехи не могут быть измерены никакими опросами. Это достаточно серьёзная межгосударственная работа, о которой послы отчитываются перед Президентом Азербайджанской Республики и Министром иностранных дел и только они могут оценивать их работу.
В то же время, хотел бы подчеркнуть, что упоминание в голосовании имён людей, посвятивших всю свою жизнь защите интересов азербайджанского государства наряду с новоназначенными молодыми послами и их сравнение, вообще неверно. Привлекая людей, представляющих государство на столь высоких и важных должностях, к опросам развлекательного характера и превращение этого в спортивное соревнование не входит ни в какие этические рамки.
Периодическое проведение подобных голосований говорит о том, что сайты словно включились в гонку в поисках рейтинга. Это неприемлемо! К сожалению, среди наших послов есть и те, кто всерьёз воспринимают такие опросы, что вызывает среди них неуместный ажиотаж и вынуждает их следить за данными рейтингами.
Сегодня Азербайджан имеет такую глубокую рану и большую проблему, как Нагорный Карабах. Все дипломаты Азербайджанской Республики с целью решения этой тяжёлой проблемы, в рамках своих полномочий и возможностей, проводят в странах пребывания определённую работу для выполнения задач, поставленных Президентом. И оценивать такую работу во всяких опросах и голосованиях не только ненужно, но и вредно.