Azərbaycan ilə Rusiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 28-ci ildönümü barədə
4 aprel 1992-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında diplomatik əlaqələr qurulmuşdur və həmin ildə hər iki dövlətin qarşılıqlı olaraq səfirlikləri açılmışdır. Bu illər ərzində Azərbaycanın Sankt-Peterburq və Yekaterinburq şəhərlərində Baş konsulluqları, eləcə də Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyi nəzdində Ticarət nümayəndəliyi fəaliyyətə başlamışlar.
Ötən 28 il ərzində iki ölkə arasında mövcud olan münasibətləri qoruyub saxlayaraq keyfiyyət və mahiyyətcə yeni səviyyəyə çıxarmaq mümkün olmuşdur. Bu gün Rusiya-Azərbaycan münasibətləri strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyır və əməkdaşlığın bütün sahələrini, o cümlədən siyasi, iqtisadi-ticarət, sosial, mədəniyyət, humanitar, təhsil istiqamətləri nəzərdə tutur, eyni zamanda böyük həcmdə hərbi-texniki əməkdaşlığı əhatə edir.
Şübhəsiz ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında yaradılmış bu cür mühit ilk öncə iki ölkə liderləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin arasında mövcud olan qarşılıqlı etimad və dostluq münasibətlərinə əsaslanır. Dövlət başçılarının son illər mütəmadi görüşləri və qarşılıqlı səfərləri Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin sürətlənməsinə mühüm impuls vermişlər.
İki dövlət arasında olduqca intensiv siyasi dialoq mövcuddur. Parlamentlərarası əlaqələr, İqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Dövlət Komissiyasının fəaliyyəti, Xarici işlər nazirliklərinin və digər nazirliklərin, eləcə də aidiyyətı qurumların rəhbərliyi arasında çoxsaylı təmaslar isə mehriban qonşuluq siyasətini, çoxəsrlik dostluq və qarşılıqlı hörmət ənənələrini özündə əks etdirən əməkdaşlığı daha da zənginləşdirmişdir. Dünya arenasında, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də iki ölkə effektiv əməkdaşlıq edir və qarşılıqlı maraqları nəzərə alır.
Diplomatik münasibətlərin qurulmasından keçən 28 il ərzində iki ölkə arasında 300-ə qədər ikitərəfli sənədlər imzalanmış və onların həyata keçirilməsi üçün mühüm addımlar atılmışdır. 3 iyul 1997-ci il tarixli Dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı təhlükəsizlik haqqında Müqavilə, 9 yanvar 2001-ci il tarixli Bakı Bəyannaməsi, 6 fevral 2004-cü il tarixli Moskva Bəyannaməsi və 3 iyul 2008-ci il tarixli Dostluq və strateji tərəfdaşlıq haqqında Bakı Bəyannaməsi Azərbaycanla Rusiya arasında strateji tərəfdaşlığı təmin edən mühüm sənədlərdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 sentyabr 2018-ci il tarixində Rusiya Federasiyasına həyata keçilmiş rəsmi səfəri çərçivəsində imzalanmış “Rusiya və Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri haqqında Birgə Bəyanatı”, bir çox sahələri əhatə edən “Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının başlıca istiqamətlərinin inkişafı üzrə Fəaliyyət Planı” və həmin sənədə daxil olan ticarətin və qarşılıqlı sərmayələrin artırılması, nəqliyyat marşrutlarının yaradılması, eləcə də humanitar qarşılıqlı fəaliyyətin, o cümlədən mədəni və turizm mübadilələrinin genişləndirilməsi kimi mühüm məsələlər üzrə 5 müvafiq yol xəritələri, habelə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Rusiya Federasiyası Hökuməti arasında 2024-cü ilədək əməkdaşlıq Proqramı” əməkdaşlığın gələcək inkişafına, o cümlədən iqtisadi münasibətlərin dərinləşməsinə mühüm təkan vermişdir.
Ticarət əlaqələri də artan xətlə inkişaf edir. 2019-cu ildə ikitərəfli ticarət 3,2 milyard dollar təşkil etmişdir ki, bu da 2018-ci illə müqayisədə 27,4% çoxdur. Azərbaycanda 950 ortaq şirkət fəaliyyət göstərir. Rusiyanın Azərbaycana yatırdığı sərmayələr 4,5 milyard dollar, Azərbaycan sərmayələri 1,5 milyard dollar təşkil etmişdir. Azərbaycan Rusiyanın 70-ə yaxın federal subyektləri ilə də birbaşa əməkdaşlıq edir, habelə bir sıra Rusiya regionları ilə ölkəmiz arasında əməkdaşlığa dair müvafiq sazişlər imzalanmışdır.
2019-cu ilin 24 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası sərhədindən keçən Samur çayının üzərində tikilən yeni avtomobil körpüsü istifadəyə verilmişdir ki, bu da sözügedən əlaqələrin və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin inkişafında mühüm rol oynayacaqdır.
Humanitar əməkdaşlığımız da genişlənməkdədir. Belə ki, Rusiyada minlərlə Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır. Bakıda M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və İ.M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin filialları uğurla fəaliyyət göstərməkdədirlər.
Ölkəmizdə rus dilinə olan münasibət də xüsusi vurğulanmalıdır. 360-dək məktəbdə rus sektorunun mövcud olması, 18 rusdilli məktəbin fəaliyyət göstərməsi humanitar münasibətlərimizin ayrılmaz hissəsini təşkil edir. Cənubi Qafqazda ən böyük rus icması Azərbaycandadır. Onlar da dövlətimizin layiqli vətəndaşları kimi ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini layiqincə verirlər.
Humanitar əməkdaşlıq çərçivəsində Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin himayəsi altında keçirilən və müasir cəmiyyətin inkişafının aktual problemlərinin beynəlxalq müstəvidə müzakirə olunduğu meydançaya çevrilmiş Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunu qeyd etmək zəruridir.
İki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafında xüsusi olaraq Heydər Əliyev Fondunun rolu önə çəkilməlidir. Belə ki, Fondun fəaliyyəti nəticəsində mədəniyyətimiz Rusiyada geniş təbliğ olunur, çoxsaylı tədbirlər, o cümlədən sərgilər, müsabiqələr, festivallar və konsertlər təşkil edilir.
Turizm sahəsində əməkdaşlıq da son illər ərzində çox inkişaf etmişdir. Belə ki, Rusiyadan ölkəmizə turizm məqsədi ilə səfər edən insanların sayı artıq bir milyona çatmışdır. Bu da sıravi Rusiya vətəndaşı üçün Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, qonaqpərvərliyini və məişətini daha yaxından tanımağa imkan yaradır.
Azərbaycanın xarici siyasəti üçün prioritet istiqamət sayılan    Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsidir. Ermənistanın işğalçı siyasətinə son qoyulması istiqamətdə Rusiya Federasiyasının BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının üzvü, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkəsi kimi fəaliyyəti Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Keçən il də yüksək səviyyəli səfərlər və işgüzar görüşlər ilə səciyyələndirilmişdir. 3 oktyabr tarixində “Valday” Klubunun 16-cı illik iclasının plenar sessiyasında iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərinə, o cümlədən  Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair mövqeyini dünya ictimaiyyətinə  bir daha çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva 20-24 noyabr 2019-cu il tarixlərində Moskva şəhərinə rəsmi səfər etmiş, yüksək səviyyəli ikitərəfli görüşlər keçirmiş, Azərbaycan-Rusiya 10-cu regionlararası forumuna Azərbaycan tərəfindən rəhbərlik etmiş və səfər zamanı əsası 1939-cu ildə qoyulmuş və Azərbaycan-Rusiya dostluğunun rəmzini nümayiş etdirən Azərbaycanın VDNX sərgi kompleksinin ərazisindəki Milli pavilyonunun açılışında iştirak etmişdir.
28 il ərzində əldə olunmuş nailiyyətlər onu deməyə əsas verir ki, iki ölkə arasında mövcud əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün ortada möhkəm iradə və əzm vardır. Bu da öz növbəsində xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə, regionda sülhün təmin olunmasına töhfə verəcəkdir.

В связи с 28-летием установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Россией
Пресс-релиз Посольства Азербайджанской Республики в Российской Федерации, посвященный 28-летию установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Россией
Дипломатические отношения между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией были установлены 4 апреля 1992 года и в том же году на взаимной основе были открыты посольства двух стран. За эти годы начали свою деятельность генеральные консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге и Екатеринбурге, а также торговое представительство при посольстве Азербайджана в России.
За прошедшие 28 лет, отношения между двумя странами, вышли на качественно и принципиально новый уровень. Сегодня российско-азербайджанские отношения носят характер стратегического партнерства и предусматривают все сферы сотрудничества, включая политическое, экономическое, торговое, социальное, культурное, гуманитарное, образовательное направление, а также охватывают широкомасштабное военно-техническое сотрудничество.
Несомненно, созданная между Азербайджаном и Россией такая атмосфера, основана, прежде всего, на взаимном доверии и дружбе между лидерами двух стран, Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. За последние годы регулярные встречи и взаимные визиты глав государств дали важный импульс ускорению азербайджано-российских отношений.
Между двумя странами существует весьма интенсивный политический диалог. Межпарламентские связи, деятельность Межправительственной государственной комиссии по экономическому сотрудничеству, многочисленные контакты между руководством министерств иностранных дел, других министерств, а также иных ведомств и учреждений еще более обогатили сотрудничество, основанное на политике добрососедства, многовековых традициях дружбы и взаимного уважения. Обе страны эффективно сотрудничают на мировой арене, в том числе в рамках международных организаций учитывая интересы друг друга.
С момента установления дипломатических отношений между двумя странами было подписано около 300 двусторонних документов, и были предприняты важные шаги для их реализации. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности от 3 июля 1997 года, Бакинская декларация от 9 января 2001 года, Московская декларация от 6 февраля 2004 года и Бакинская декларация о дружбе и стратегическом партнерстве от 3 июля 2008 года являются важными документами, которые заложили основу для нынешнего уровня отношений между Азербайджаном и Россией.
«Совместное заявление о приоритетных направлениях экономического сотрудничества между Россией и Азербайджаном», подписанное в ходе официального визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Российскую Федерацию 1 сентября 2018 года, охватывающий различные отрасли «План действий по развитию ключевых направлений российско-азербайджанского сотрудничества» и являющиеся его составной частью 5 соответствующих дорожных карт по важным вопросам, таким как расширение торговли и взаимных инвестиций, создание транспортных маршрутов, а также расширение гуманитарного взаимодействия, включая культурные и туристические обмены, в том числе Программа сотрудничества между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Российской Федерации до 2024  года» дали важный импульс дальнейшему развитию сотрудничества, а также углублению экономических связей. В 2019 году объем двусторонней торговли составил 3,2 миллиарда долларов, что на 27,4% больше, чем в 2018 году. В Азербайджане действует 950 совместных предприятий. Инвестиции России в Азербайджан составили 4,5 миллиарда долларов США, а инвестиции Азербайджана в Россию - 1,5 миллиарда долларов США. Азербайджан напрямую сотрудничает с 70 субъектами Российской Федерации и с рядом российских регионов подписаны соответствующие соглашения о сотрудничестве.
24 декабря 2019 года был сдан в эксплуатацию построенный новый автомобильный мост пересекающий границу между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, через реку Самур, который будет играть важную роль в развитии этих отношений и транспортного коридора Север-Юг.
Также расширяется гуманитарное сотрудничество. Тысячи граждан Азербайджана учатся в России, а в Баку  успешно работают Московский государственный университет им. М.В. Ломоносова и Филиалы Первого МГМУ им. И.М. Сеченова.
Следует особо подчеркнуть отношение в нашей стране к русскому языку. В 360 школах предусмотрено обучение на русском языке. Самая большая русская община на Южном Кавказе находится в Азербайджане. Будучи достойными гражданами, они вносят весомый вклад в развитие нашей страны.
В рамках гуманитарного сотрудничества, следует отметить Бакинский международный гуманитарный форум, который проходит под патронатом президентов России и Азербайджана и уже стал площадкой для обсуждения на международном уровне актуальных вопросов развития современного общества.
Необходимо подчеркнуть роль Фонда Гейдара Алиева в развитии культурных связей между двумя странами. В результате деятельности Фонда наша культура широко пропагандируется в России, проводятся многочисленные мероприятия, в том числе выставки, конкурсы, фестивали и концерты.
За последние годы, сотрудничество в сфере туризма также получило значительное развитие. Количество туристов из России в нашу страну в 2019 году перевалило за миллион. Это позволяет российским гражданам ознакомиться с историей, культурой, гостеприимством и бытом Азербайджана.
Урегулирование армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта является приоритетом внешней политики Азербайджана. Деятельность Российской Федерации в качестве постоянного члена Совета Безопасности ООН и сопредседателя Минской группы ОБСЕ, с целью положить конец оккупационной политики Армении, имеет особое значение для Азербайджана.
Участвовавший 3 октября в пленарном заседании 16-го ежегодного собрания клуба «Валдай», Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев еще раз довел до международной общественности приоритетные направления внешней политики страны, в том числе касающиеся армяно-азербайджанского Нагорно-Карабахского конфликта.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, 20-24 ноября 2019 года, прибыв в Москву с официальным визитом, провела двусторонние встречи на высоком уровне, выступила на 10-м азербайджано-российском межрегиональном форуме, приняла участие в открытии построенного еще в 1939 году Национального павильона Азербайджана на территории выставочного комплекса ВДНХ, являющегося символом азербайджано-российской дружбы.
Достижения за 28 лет, дают нам основание говорить о наличии сильной воли и решимости лидеров наших государств и далее развивать существующие отношения между двумя странами, что способствует дальнейшему укреплению дружественных связей между народами и поддержанию мира в регионе.