Yeni növ koronavirus infeksiyası ilə əlaqədar Rusiyadakı Azərbaycan vətəndaşlarının üzləşdikləri problemlərlə bağlı
Məlum olduğu kimi, yeni koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə göstərilən səylər çərçivəsində Azərbaycan və Rusiya arasında dövlət sərhədi müvəqqəti olaraq bağlanmışdır. Azərbaycan Respublikasının bir sıra vətəndaşları müxtəlif səbəblərdən ölkəni tərk edə bilməmiş və məcburən Rusiya Federasiyası ərazisində qalmışlar.
Ölkə daxilində tətbiq edilən ciddi karantin tədbirləri səbəbindən onların bir çoxu çətin vəziyyətə düşmüş, praktiki olaraq hər hansı gəlirdən məhrum olmuş, sağlamlıqları ilə bağlı problemlərlə üzləşmiş, bəziləri isə xəstəxanaya yerləşdirilmiş və ya özünütəcrid rejimindədirlər. Çox təəssüf ki, onların sırasında yaşayış və gündəlik qida xərclərini ödəmək iqtidarında olmayan şəxslər də var.
Ölkəmizin məsul vəzifəli şəxsləri və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahla daimi əlaqə saxlayan Səfirlik Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyi və digər rəsmi qurumları ilə koordinasiya edilmiş şəkildə öz diplomatik səlahiyyətləri və məhdud imkanları çərçivəsində vətəndaşlarımızın vəziyyətinin yüngülləşdirilməsi üçün mümkün olan köməkliyi göstərməyə və lazımi tədbirlər görməyə davam edir. Səfirlik yüksək hazırlıq rejiminə keçmişdir və 24 saat fəaliyyət göstərən qaynar xətt yaradılmışdır. Gərgin iş nəticəsində qısa zaman ərzində iki mindən artıq vətəndaşımızın vətənə qayıtması təmin edilmişdir.
Səfirliklə əlaqələndirilmiş şəkildə və ya fərdi qaydada ehtiyacı olan Azərbaycan vətəndaşlarına hər hansı bir köməklik göstərən bütün şəxslərə öz dərin minnətdarlığımızı bildirir və bu cür addımları yüksək qiymətləndiririk.
Səfirlik diaspor təşkilatlarına, iş adamlarına, imkanlı azərbaycanlılara müraciət edərək, Rusiyada yaşayan bütün soydaşlarımızı həmrəylik nümayiş etdirərək, keçmiş fikir ayrılıqlarını, anlaşılmazlıqları geridə qoyaraq və yersiz populizmə, gərəksiz söhbətlərə və təhqirlərə yol vermədən,      bir-birlərinə yardım əli uzatmağa və öz həmyerlilərinə istənilən mümkün dəstəyi göstərməyə çağırır.
Səfirlik öz tərəfindən bu cür humanitar fəaliyyətin əlaqələndirilməsini davam etdirməyə hazır olduğunu bildirir və hər bir kəsə sağlamlıq və səbir arzulayır.
Bu gün yaranmış kəskin zərurət qarşısında Rusiyadakı bütün azərbaycanlıları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Biz birlikdə güclüyük!” çağırışına qoşulmağa dəvət edirik.
İnanırıq ki, müdrik Azərbaycan xalqı bütün dünyanı cənginə almış bu çox ağır vəziyyətdən, bu böyük sınaqdan şərəflə çıxacaqdır!

В связи с возникшими из-за новой коронавирусной инфекции проблемами граждан Азербайджана, находящихся в России
Как известно, в рамках предпринимаемых усилий по предотвращению распространения новой коронавирусной инфекции, государственная граница между Азербайджаном и Россией была временно закрыта. Некоторые граждане Азербайджанской Республики по тем или иным причинам не смогли выехать из страны, и вынужденно находятся на территории Российской Федерации.
Из-за введенных внутри страны строгих карантинных мер, многие из них попали в сложную жизненную ситуацию, практически лишены какого-либо заработка, столкнулись с проблемами со здоровьем,    кто-то находится в больнице или на самоизоляции. К большому сожалению, среди них есть и лица, которые не способны более оплачивать свое питание и проживание.
Посольство, находясь на постоянной связи с ответственными лицами и Оперативным штабом при Кабинете Министров Азербайджанской Республики, в координации с Министерством иностранных дел и другими официальными структурами Российской Федерации, в рамках своих дипломатических полномочий и ограниченных возможностей, продолжает оказывать посильную помощь и предпринимать должные меры для облегчения ситуации своих граждан. В Посольстве был установлен режим повышенной готовности и создана горячая линия в круглосуточном режиме. В результате напряженной работы за короткий срок было обеспечено возвращение на родину более двух тысяч сограждан.
Посольство высоко ценит и выражает благодарность всем лицам, которые в координации с Посольством или лично, уже оказали какую-либо помощь нуждающимся гражданам Азербайджана.
Посольство, обращаясь к диаспорским организациям, бизнесменам, состоятельным азербайджанцам, призывает всех соотечественников, проживающих в России, оставить позади все былые разногласия, недопонимания, и без лишнего популизма, пустословия и оскорблений, протянуть руку помощи друг другу и оказать любую посильную поддержку своим землякам.
Посольство со своей стороны выражает готовность продолжать координацию подобной гуманитарной деятельности и желает всем здоровья и терпения.
Перед лицом возникшей сегодня острой необходимости призываем всех азербайджанцев, находящихся в России, присоединиться к призыву Президента Азербайджанской Республики:
«Biz birlikdə güclüyük!» - «Мы сильны вместе!»
Верим, что мудрый азербайджанский народ с честью выйдет из охватившей весь мир этой тяжелейшей ситуации и большого испытания!