Rus rəssamı Vasili Polenovun 175 illik yubileyi münasibətilə keçirilmiş sərgiyə dair
Cari ilin 25 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Polad Bülbüloğlunun duayen funksiyaları çərçivəsində Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin, “Qazprombank” və Dövlət Tretyakov Qalereyasının dəstəyi ilə tanınmış rus rəssamı Vasili Polenovun 175 illik yubileyi münasibətilə adıçəkilən qalereyanın “Yeni Tretyakovka” korpusunda nümayiş etdirilən sərgi ilə tanışlıq məqsədilə Moskvadakı diplomatik nümayəndəliklərin başçıları üçün qəbul keçirilmişdir.
Açılış mərasimindən öncə iştirakçılar üçün sərgiyə bir neçə ekskursiya təşkil edilmişdir.
Sərgidə rəssamın Tretyakov Qalereyası, digər muzeylər və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan çoxsaylı əsərləri nümayiş etdirilir.
Mərasimi Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət protokolu departamentinin rəis müavini Georgi Kuznetsov açaraq, qonaqları diplomatik korpusun iştirakı ilə keçirilən növbəti qəbulda salamlamış və bunun xarici diplomatların Rusiya qurumlarının, mədəniyyət müəssisələrinin işi ilə tanışlıq üzrə proqram çərçivəsində təşkil edilən sayca 15-ci tədbir olduğunu bildirmişdir. O, bugünkü qəbulun keçirilməsi ideyasının duayen qismində Səfir Polad Bülbüloğluna məxsus olduğunu vurğulayaraq, Tretyakov Qalereyasının və “Qazprombank”ın rəhbərliyinə göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkür etmişdir. Georgi Kuznetsov Rusiya Federasiyası Prezidentinin xarici siyasət üzrə idarəsinin rəisi İqor Neverovun fəxri qonaq qismində mərasimdə iştirak etdiyini diqqətə çatdırmışdır.
Azərbaycanın Səfiri dəvəti qəbul etdiklərinə görə bütün qonaqlara, həmçinin göstərdiyi dəstəyə görə qalereyanın baş direktoru Zelfira Trequlovaya dərin minnətdarlığını ifadə etmişdir. Bazar ertəsinin muzeylər üçün qeyri-iş günü olduğunu qeyd edərək, tədbirin keçirilməsinin məhz bu günə salındığını, başqa günlər ziyarətçi sıxlığı səbəbindən sərgi ilə tanışlığın sadəcə mümkün olmayacağını vurğulayan Polad Bülbüloğlu bugünkü qəbulun keçirilməsi ideyasını uzun müddətdir ki, “Qazprombank”ın rəhbərliyi ilə müzakirə etdiklərini və diplomatları bir yerə toplamaq üçün münasib səbəb axtardıqlarını, nəticədə Vasili Polenovun yubileyinə həsr olunmuş sərgi çərçivəsində görüşməyi qərara aldıqlarını diqqətə çatdırmışdır. Həmçinin Rusiya XİN-ə bu ideyanı dəstəklədiyinə görə xüsusi təşəkkür etmişdir.
Vasili Polenovu daha çox peyzaj ustası kimi tanıdığını, lakin sərgi ilə tanış olarkən, rəssamın müxtəlif janrlarda, ayrı-ayrı ölkələrə səfərləri zamanı çəkdiyi, ömrünün bir neçə ilini həsr etdiyi böyük rəsm əsərləri yaratdığını gördüyünü və onların hər bir izləyicidə çox gözəl təəssürat yaratdığını qeyd edən Səfir bildirmişdir ki, bu incəsənət məbədində müxtəlif ölkələrin səfirləri, diplomatları toplaşıb və bu gün onların bir-birinə qarşı heç bir iddiası, aralarında heç bir siyasi məsələ, mübahisə yoxdur, bu isə məhz insanları birləşdirən incəsənət sayəsində baş verir. Çıxışının sonunda Polad Bülbüloğlu qalereyanın baş direktoru Zelfira Trequlovanı iştirakçılara təqdim edərək sözü ona vermişdir.
Zelfira Trequlova rəhbərlik etdiyi muzeydə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin və yaxın tərəfdaşları olan “Qazprombank”ın dəstəyi ilə təşkil olunan tədbirdə diplomatları qəbul etməyin böyük şərəf olduğunu bildirmişdir. O, incəsənətin siyasi münasibətlərin fövqündə dayandığını, xalqlar, millətlər və mədəniyyətlər arasında körpü saldığını vurğulamış və buna görə də ən müxtəlif ölkələrin səfirlərini Tretyakov Qalereyasında görməkdən məmnunluğunu ifadə etmişdir.  Baş direktor artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi ilə yaxından əməkdaşlıq etdiklərini, birlikdə iki ciddi layihə həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırmış və gələcəkdə də birgə maraqlı layihələrə imza atacaqlarına əminliyini ifadə etmiş, əməkdaşlığa görə minnətdarlığını bildirmişdir.
Daha sonra çıxış edən İqor Neverov tədbirin müxtəlif ölkələrin səfirlərini bir araya toplamaq məqsədi daşıdığını və bu gün onları birləşdirən amilin mədəniyyətə sevgi olduğunu vurğulamışdır. O, sərginin diplomatlarda rus incəsənətinə daha böyük maraq oyadacağına əmin olduğunu qeyd etmişdir.
“Qazprombank”ın icraçı vitse-prezidenti Marina Sitnina qonaqlara mərasimdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürünü bildirmiş, mədəni dialoqun inkişaf etdirilməsinin zəruriliyi ilə bağlı əvvəlki natiqlərin səsləndirdiyi bütün fikirlərə qoşulduqlarını,  müasir incəsənətin ölkələr arasında qarşılıqlı anlaşmanın təşviqi üçün vacib alət olduğunu vurğulamışdır.

25 ноября текущего года в Государственной Третьяковской галерее был организован прием по случаю 175-летия со дня рождения известного русского художника Василия Поленова
25 ноября текущего года в рамках функций дуайена Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Российской Федерации Полада Бюльбюль оглу при поддержке Министерства иностранных дел Российской Федерации, "Газпромбанка" и Государственной Третьяковской галереи был проведен прием по случаю 175-летия со дня рождения известного русского художника Василия Поленова для глав дипломатических представительств в Москве с целью их ознакомления с выставкой, проводимой в корпусе "Новая Третьяковка" упомянутой галереи.
Перед церемонией открытия выставки для участников было организовано несколько экскурсий.
На выставке были представлены многочисленные работы художника, хранящиеся как в Третьяковской галерее, так и в других музеях и частных коллекциях.
Открывая церемонию, заместитель начальника Департамента государственного протокола Министерства иностранных дел России Георгий Кузнецов приветствовал гостей на очередном приеме с участием дипломатического корпуса и отметил, что это 15-е мероприятие, организованное в рамках программы по ознакомлению иностранных дипломатов с работой российских структур и учреждений культуры. Он подчеркнул, что идея проведения сегодняшнего приема принадлежит Послу Поладу Бюльбюль оглу в качестве дуайена, и поблагодарил руководство Третьяковской галереи и "Газпромбанка" за их поддержку. Георгий Кузнецов отметил, что начальник управления Администрации Президента Российской Федерации по внешней политике Игорь Неверов присутствует на церемонии в качестве почетного гостя.
Посол Азербайджана поблагодарил всех гостей за принятие приглашения, а также генерального директора галереи Зельфиру Трегулову за поддержку. Отметив, что понедельник является нерабочим днем для музеев, Полад Бюльбюль оглу подчеркнул, что мероприятие было перенесено именно на этот день, так как из-за большого количества посетителей было бы невозможным ознакомление с выставкой в другие дни и что долгое время вместе с руководством «Газпромбанка» искали подходящий повод, чтобы собрать вместе дипломатов, в результате чего решили встретиться в рамках выставки, посвященной юбилею Василия Поленова. Он также поблагодарил Министерство иностранных дел России за поддержку этой идеи.
Посол отметил, что знал Василия Поленова больше как пейзажиста, но во время ознакомления с выставкой стал свидетелем того, что художник создавал великолепные картины в различных жанрах, которые рисовал во время своих поездок в разные страны и некоторым посвятил несколько лет своей жизни, и подчеркнув, что данные работы произвели огромное впечатление на каждого зрителя, сказал, что в этом храме искусства собрались послы и дипломаты разных стран, и сегодня у них нет никаких претензий друг к другу, нет политических вопросов, нет споров, и это становится возможным благодаря искусству, объединяющему людей. В конце своего выступления Полад Бюльбюль оглу представил участникам генерального директора галереи Зельфиру Трегулову и предоставил ей слово.
Зельфира Трегулова отметила, что это большая честь принимать дипломатов на мероприятии, организованном в руководимом ею музее при поддержке Министерства иностранных дел России и близкого партнера "Газпромбанка". Она подчеркнула, что искусство стоит на вершине политических отношений, служит мостом между народами, нациями и культурами, и выразила удовлетворение тем фактом, что послы разных стран собрались в Третьяковской галерее. Генеральный директор отметила, что они в течение нескольких лет тесно сотрудничают с Посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации, совместно осуществив два серьезных проекта, и выразила уверенность, что и в будущем они претворят в жизнь ряд интересных проектов.
Выступивший позже Игорь Неверов подчеркнул, что целью мероприятия является собрать вместе послов разных стран и добавил, что сегодня их объединяет фактор любви к культуре. Он выразил уверенность, что выставка вызовет еще больший интерес у дипломатов к российскому искусству.
Исполнительный вице-президент "Газпромбанка" Марина Ситнина, поблагодарив гостей за участие в церемонии, отметила, что происоединяется ко мнению всех предыдущих ораторов касательно необходимости развития культурного диалога и подчеркнула, что современное искусство является важным инструментом по содействию взаимного понимания между странами.